Yargıtay binasının önünde bomba patladı

Gündem bölümünde yer alan bu konu deep tarafından paylaşıldı.

 1. deep

  deep Harbi Aktif Üye

  Yargıtay binasının önünde bomba patladı 5 Mart 2012

  Yargıtay binası önünde saat 09.40'ta henüz belirlenemeyen bir nedenle patlama meydana geldi. Patlamada can kaybı olmadı.
  [​IMG]
  Vekaletler Caddesinde Yargıtay binası önünde meydana gelen patlamanın ardından olay yerine çok sayıda polis ekibi sevk edildi. Patlamada ölen olmazken, polis patlamanın nedenini araştırıyor.
  Ses bombasından kaynaklandığı iddia edilen patlamanın etkisi ile Yargıtay'da görevli bir kişinin hafif şekilde yaralandığı belirtiliyor.

  Bu arada, olay yerinde geniş güvenlik önlemleri alındı. Yargıtay binasının bulunduğu Vekaletler Caddesi trafiğe kapatıldı.

  Öte yandan, Ankara Emniyet Müdürü Zeki Çatalkaya'da patlamanın olduğu yere gelerek incelemelerde bulunuyor. Bölgede bulunan güvenlik kameralarının görüntüleri incelemeye alındı.

  Vali Yüksel'den patlamayla ilgili açıklama

  Ankara Valisi Alaaddin Yüksel, Yargıtay binası önündeki patlamayla ilgili, ''Patlayıcı maddenin pet şişe içerisine konulmuş 150 gram hafif patlayıcı olduğu anlaşılıyor'' dedi.

  Yüksel, Vekaletler Caddesindeki Yargıtay binası önünde meydana gelen patlamanın ardından olay yerine gelerek, konuyla ilgili bilgi aldı.

  Gazetecilerin olayla ilgili sorularını da yanıtlayan Yüksel, sabah saatlerinde Yargıtay binası önünde patlama meydana geldiğini belirterek, olayda Yargıtay'da görevli bir şoförün yaralandığını söyledi.

  Patlamanın neden kaynaklandığının sorulması üzerine Yüksel, ''Patlayıcı maddenin pet şişe içerisine konulmuş 150 gram hafif patlayıcı olduğu anlaşılıyor'' dedi.

  Başka bir gazetecinin, ''Başbakanlık binası ve Yargıtay binalarının bulunduğu bir caddede böyle bir patlama nasıl olur'' şeklindeki sorusunu ise Yüksel, ''Hepsini inceliyoruz. Arkadaşlarımız kamera incelemelerini yapıyor. Kısa süre içerisinde sizinle daha net bilgi paylaşılacaktır'' şeklinde yanıtladı.

  TBMM Başkanı Çiçek'ten patlamaya ilişkin açıklama

  TBMM Başkanı Cemil Çiçek, Vekaletler Caddesindeki Yargıtay binası önünde meydana gelen patlamayla ilgili olarak kendisine bilgi gelmediğini belirterek, ''Neden gelmez? Çünkü Meclis Başkanlığı bu konularda en evvel bilgi verilecek bir makam değildir. Meclis'in görevi, yetkisi sorumluluğu belli'' dedi.

  Çiçek, TBMM Başkanlığı ve Gazi Üniversitesi Rektörlüğü arasında, üniversitede gerçekleştirilecek ''Yasama Enstitüsü Kurulması ve Verilecek Eğitime Dair İşbirliği'' imza töreni sonunda, gazetecilerin Vekaletler Caddesindeki Yargıtay binası önünde meydana gelen patlamayla ilgili sorusu üzerine, kendisine konuyla ilgili bilgi gelmediğini söyledi.

  Çiçek, şöyle devam etti:

  ''Bana bilgi gelmez. Neden gelmez? Çünkü Meclis Başkanlığı bu konularda en evvel bilgi verilecek bir makam değildir. Meclis'in görevi, yetkisi sorumluluğu belli. Neticede yürütme organının doğrudan muhatap olduğu bir olaydır. Böyle bir olayda valinin, İçişleri Bakanı'nın ve Sayın Başbakan'ın bilgisi olur. Dolayısıyla benim bu konuda bir bilgim yok. Dolayısıyla bilmediğim bir konuda da zaten konuşmam.''

  İstanbul Sütlüce'deki bombalamanın ardından bugün de Yargıtay önünde patlama olduğunu ve son günlerde bu tür önemli yerlere yönelik bu saldırıların olmasını nasıl değerlendirdiğinin sorulması üzerine de TBMM Başkanı Çiçek, ''evvela yürütme organı değerlendirsin, sonra ben değerlendiririm'' karşılığını verdi.