Yananlardanmısın Yakanlardanmısın

SaMeT46 Harbi Aktif Üye
Yananlardanmısınız,Yakanlardanmısınız. Böylesine bir soruya muhatap olmamak için bu fani dünyaya hiç gelmemeyi tercih ederdim.Bu soruya duymamak için sagır ve dilsiz olmak isterdim.Aslında böylesine bir yazıyı yazmak yerine ölmek isterdim Çünki ben ne yakan nede yakılan olmak isterdim.Ben insanım ve İnsan olarak kalmak isterim.
Bir ülke dünyanın merkezi durumunda.Bir vilayet ülkenin merkezi durumunda.Tüm düyanın bölüp parçalayıp yönetmek için iştahını kabartan bu ülkede Aydınların,ilim irfan sahibi olanların,toplumu yönetmek için öne çıkanların kısaca etkili ve yetkili olan büyüklerimin karşısında benim gibi bir yarım akıllının böylesine önemli ve hayati bir konuda yazı yazması ne kadar doğru bir davranıştır takdiri bu satırları okuyanlarındır.
Gittiğim her yerde yakanlardanmsın yananlardanmısın sorusuna muhatap kalmak canıma tak ettiyi için ve hele bazı kendisini bilmez aklı evvellerin birde şaka babında böyle bir soru sormaları beni insanlığımdan utandırdığı için bu satırları yazmak zorunda kaldım.Ben bu davranışımdan dolayı insan olan ve misaki milli sınırlar içerisinde yaşayan Dili,Dini,Irkı,Rengi,Meshebi ne olursa olsun kardeşim saydığım ve kardeşim bildiğim herkesten özür diliyorum.Cür'etimi affetsinler.Fakat bana böylesine bir soruyu yönelten ve görünüşü insan şekilli mahluklara sormak isterimki yeryüzündeki hangi dinde insan yakmak var ?.İnanmayanlarada sormak isterimki hangi sosyal yaşam kuralları içerisinde insanın yaşama hakkını elinden almak var.hangi ahlaki degerlerde insanları ayırmcılık tohumlarıyla birbirine düşman etmek var.bana butür soruları soranlar bilmelidirki yananlarda, yakanlarda sizin gibi ayırımcı zihniyetin sergilediyi gösteri sonucu yandı ve yaktılar.
Bana bu soruyu hayasızca soran insan kılığındaki mahluklarda bilmelidirlerki.yananlarda,yakanlarda bilmelidirki vatanı olmayan insanın dini olmaz,dili olmaz,onuru ve haysiyeti olmaz.Ancak bir vatana sahip olunursa ulvi ve kutsi degerleri hem yaşama hemde yaşatma imkanına sahip olur insan.Tarihi öğrenmek gerek ve ondan ibret almak gerek,vatanı olmayan yada vatan saydıkları toprakların başka devletlerin egemenliği altında omasından dolayı asimile edildikleri ve dinlerini dillerini ve milliyetlerini sahiplenemediklerini unutmamak gerekli.
Kısaca vatan toprakları üzerinde yakan yada yanan olmadan helede böylesine bir soruyu soran hiç olmadan, insanca ve insan gibi yaşayan olmak gerekli diye düşünüyorum .Yananda yok zaten sadece dumandan zehirlenen demokrasi şehitlerimiz var.yakan insanda yok zaten yangın çıkaran hain eller var.kısaca vatan topraklarında şimdi yakanlardanmısın ,yananlardanmsın diye dolaşan ve insanlıktan nasibini almamış ayrımcılıktan ve kaos çıkarmaktan her zaman çıkar sağlamış zihniyetlerin sergiledikleri bir oyun vardı sivasta o gün.O DEMOKRASİ ŞEHİTLERİNİN RUHLARI ŞAD OLSUN.Onlar o gün bir ölüm borçları vardı ödediler.ama sivaslılar onların arkasından hergün ölüyor.hergün yürekleri yanıyor.ve yanmayada devam edecek.Yüregimden öğle sözler fışkırıyorki burda yazmak için ama sürçi lisan etmekten korkarım.sürçi lisan ettimde tüm insanlardan insalık adına özür dilerim.03.NİSAN.2009

Osman Ata