Windows Kurtarma Konsulu Kullanımı

SYSTEM Üye

R tuşuna basın ve kurtarma konsolunu çalıştırın. Size hangi windows yüklemesinde oturum açmak istediğinizi soracak. Eğer Harddiskinizde 1 tane işletim sistemi yüklüyse görünüm aşağıdakine benzer olacaktır. Bu durumda 1 e basın.Eğer 1 den fazla işletim sistemi yüklüyse kurtarmak istediğiniz windows yüklemesini seçin.

1 : C:\WINDOWS

Eğer kurulum esnasında administrator sifresi girmişseniz sırada o şifreyi soracaktır. Şifrenizi yazıp entera basınca kurtarma konsolu kullanıma hazır hale gelecektir.

Komut satırına HELP yazarak desteklenen komutların bir listesini görebilirsiniz. Her hangi bir komutun nasıl kullanıldığını ve ne işe yaradığının kısa bi açıklamasını görmek için de KOMUT /? yazmanız yeterli. Örneğin ATTRIB Komutu için ATTRIB /? yazacaksınız.

Örnek Bazı Komutlar:

BOOTCFG - kurtarma konsolu komutlarını göster ve düzenle ve boot.ini yi yeniden oluştur.

CHKDSK - Harddsikteki bozuk kümeleri işaretler. böylece windows bozuk kesimlere dosya atmaz.

FDISK /MBR - Disk üzerindeki Master Boot Record'u tekrardan yazar. Açılırken kilitlenen bir Windows var ise bu MBR okunamadığından dolayı olabilir. Bu yüzden ilk olarak FDISK /MBR denenir. Ancak FAT'i bozuk bi diskde tüm bilgilerin gitmesine de sebep olabilir. Kullanırken dikkat. Reçeti dışında ve doktorunuza danışmadan kullanmayın.

BATCH - Eğer SP2 yüklediniz ve bilgisayarınız açılmaz duruma gelmişse SP2 yi silmek için komut satırına BATCH spuninst.txt yazın ve ENTER tuşuna basın.
Kaldırma işlemi tamamlandıktan sonra, exit yazın ve ENTER tuşuna basın.
Bilgisayarınızı yeniden başlatın.

CD - Dizini değiştir.

CHDIR - Adresi değiştir.

FIXBOOT - İşletim sistemi boot ayarını değiştirir.

Eğer uçbirime daha sık ihtiyaç duyuyorsanız, onu doğrudan sabit diskinize de kurabilirsiniz. Windows'un açılış menüsüne eklenen uçbirimi açılış sırasında çalıştırabilirsiniz.

Kurtarma Uçbirimini kurmak için Windows kurulum CD'sinde bulunan I386 dizininin altındaki WINNT32.EXE dosyasını /cmdcons parametresiyle çalıştırın. Gelen pencerede Evet diyin. Dosyalar kopyalanmaya başlayacaktır. Kurulum bitince "Windows Kurtarma konsolu başarıyla yüklendi" gibi bir uyarı penceresi gelecektir.Tamam a tıkladıktan sonra konsol kurulmuş olacak. Bundan sonra Bilgisayarınızı yeniden başlattığınızda işletim sistemi seçenekleri menüsü şu şekilde olacak:

Microsoft Windows XP Professional
Microsoft Windows Kurtarma Konsolu

Normalde sistem sizden 30 saniye boyunca bir şık seçmenizi ister. Bu süreyi düşürmek isterseniz Bilgisayarım'a sağ tıklayıp Özellikler e tıklatın. Gelişmiş sekmesinden Başlangıç ve Kurtarma altında bulunan Ayarlar tuşuna tıklayın. Açılan pencerede İşletim Sistemleri Listesi Gösterme Süresi değerini 3 ile 30 sn arasında her hangi bir değer girebilirsiniz.