WiMax, Sadece Dağlara Taşlara

İnternet bölümünde yer alan bu konu Ömer tarafından paylaşıldı.

 1. Ömer

  Ömer Yönetici

  Türk Telekom, önemli bir proje ile kablosuz hızlı interneti çok büyük bir alana ulaştıracak. Haberin hem iyi hem de kötü tarafı var. işte detaylar.
  Türkiye’de internet altyapısını elinde bulunduran Türk Telekom, hem yeni teknolojileri uygulamak hem de hala internetin ulaşmadığı ücra yerler için önemli çalışmalar yürütüyor. Doğu ve güneydoğu gibi coğrafi şartların ulaşımı ve altyapı yatırımları zorladığı yerlerde internet altyapısı, WiMax kullanılarak hazırlanacak.
  Bu durum, hem bölgede yaşayan halk için hem de Türk Telekom için çok faydalı bir çalışma. Çok uygun fiyatlarda (şu andaki ADSL ücretlerinden bile çok daha ucuz) hızlı internete kavuşacak olan bölge halkı için, projenin ne anlama geldiğini çok fazla anlatmaya gerek yok.
  Türk Telekom için de faydalı olduğunu söylemiştik. Bunu biraz daha açmakta fayda var. Karlılığı az olacak böyle bir çalışmanın altına imza atmak Türk Telekom’un pek de yapmak istemeyeceği bir iş.
  Bunun da nedenini öğrendik.
  Bu çalışmanın maliyeti, Avrupa Birliği’nin bütçesinden alınan destek ile gerçekleştiriliyor. Yakında bu çalışma hakkında hem resmi kurumlar hem de Türk Telekom, bazı açıklamalarda bulunacaklar.
  Ülkemizin faydasına olan bu önemli proje, tabii ki alkışlanması gereken bir iş. Ancak Türk Telekom, elinde bulundurduğu altyapı tekelini kullanırken ve yeni yatırımlar yaparken her zaman çok kazançlı çıkmayı hedeflemek yerine biraz da en son teknolojiyi her kesime en uygun şartlarda ulaştırmayı tercih etmeli.
  En çok kazanan bilişim şirketleri içerisinde yıllardır olduğu gibi bu yıl da ilk sırada yer almasında gözümüz yok.