Ve program yayından kalktı

_MeçHuL_ [..вιя NΣFΣS нυzυя..]
Çarkıfelek'te kullandığı ifadelerden sonra Alevi vatandaşların tepkisini çeken Mehmet Ali Erbil'in programı yayından kaldırıldı

Dün akşam canlı olarak yayınlanan Çarkıfelek programında Erzincan'a bağlanan Mehmet Ali Erbil'in ağzından yanlışlıkla "mumsöndü" lafı çıkmış, ancak programda gaf yaptığını anlayan Erbil durumu düzeltmeye çalışmıştı.
Bu gelişmenin ardından vatandaşlar Mehmet Ali Erbil'in sarf ettiği lafa tepki göstermiş ve Erbil yine dün akşam "Tarafsız Bölge" programına telefonla canlı yayına bağlanmıştı.
'YAŞAMI HARAM EDERİM KENDİME...'
Mehmet Ali Erbil, telefonda şunları söyledi; "Benim Alevi kesimden binlerce arkadaşım var. Onları rencide edici bir şekilde bu lafı kullanabileceğim nasıl düşünülebilir. Tabii özür dilerim. Onlar benim canım. Nasıl özür dilemem. Ağzımdan onları incitecek laf çıktıysa elbette özür diliyorum. Eğer böyle bir düşünce varsa, yaşamı haram ederim kendime."
Bunun üzerine Alevi örgütleri protesto eylemleri yaptı. Ankara’da Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Başkanı Fevzi Gümüş, Hacı Bektaşi Veli Anadolu Kültür Vakfı Başkanı Ercan İçmez’in de katıldığı eylemde konuşan Alevi Bektaşi Federasyonu Başkanı Ali Balkız, Erbil’i kınayarak, “Gitsin Kıbrıs kumarhanelerinde kumar oynasın. Erbil’in bu sözlerini, Başbakan Erdoğan’ın referandum mitinglerinde Alevilere yönelik rencide edici sözlerinin yenilenmesi olarak görüyoruz” diye konuştu. Açıklamaların ardından grup sessizce dağıldı.

KINAMA
Yaşanan kriz daha sonra, zorunlu din derslerini konu alan CNN Türk’teki ‘Tarafsız Bölge’ programına da taşındı. Programa katılan, Fevzi Gümüş ve Alevilik Araştırma Merkezi’nden hukukçu Ali Yıldırım, Erbil’i kınadıklarını dile getirdi.
Bu sırada Mehmet Ali Erbil canlı yayına bağlanarak, kullandığı ifadenin anlamını bilmediğini, bu sözün Alevileri rencide ettiği konusunda bir bilgisi olmadığını belirterek şöyle konuştu: “Benim amacım şov yapmak, eğlence programı yapmak. Bu laf, hayatımızda çocukluğumuzda kullanılmış bir laf belki. Ben Alevi kesimle can ciğer olmuş biriyim. Alevi kesimde binlerce dostum var. Bir yanlış anlaşılma olduysa özür diliyorum. Onların en azından iyi niyetime güvenip, onları incitecek, rencide edecek bir laf çıktıysa ağzımdan özür diliyorum.” Erbil’in açıklamaları üzerine, Ali Yıldırım, “Özür dilediğine göre en azından bu konu bu akşamlık kapanmış oldu” dedi.
İŞTE STAR TELEVİZYONUNUN AÇIKLAMASI
Bu gelişmelerin ardından Star Televizyonu bir açıklama yaparak programın yayından kaldırıldığını bildirdi.
İşte o açıklama:
Dün akşam STAR Televizyonu’nda yayınlanan bir programda, vatandaşlarımızı rencide eden bir ifade kullanıldığı görülmüştür. Bu ifadeyi kullanan sanatçının herhangi bir kötü niyetinin ve kasıtlı bir davranışının olmadığını düşünüyoruz.
Nitekim kendisi de derhal bu ifadesinden dolayı katıldığı bir başka TV programında özür dilemiş bulunmaktadır.
Buna rağmen, kasıtlı ya da kasıtsız vatandaşlarımızı rencide eden hiçbir ifadeyi müsamaha ile karşılamamız mümkün değildir.
Bu anlayıştan hareket eden STAR TV Yönetimi anılan programın kaldırılmasına karar vermiştir.
Kamuoyumuzun bilgisine saygı ile sunarız.