USB Dijital Mikroskop

Teknoloji Haberleri bölümünde yer alan bu konu Ömer tarafından paylaşıldı.

 1. Ömer

  Ömer Yönetici

  USB Dijital Mikroskop

  Eğitim ve tıp gibi bir çok sektörün faydalanabileceği bu ürün, endüstriyel ve cerrahi uygulamalar (cihaz tamiri, deri incelemesi, saç diplerinin incelenmesi v.s.) için tasarlanmıştır.
  Para, pul, mücevher gibi özel ilgi alanlarına sahip koleksiyoncular çalışmalarında USB Mikroskop Kamerası'nı rahatlıkla kullanabilmektedir.
  Aydınlatma özelliği sayesinde kitap, dergi ve gazete okumakta zorlanan kişiler için yardımcı bir gereç olarak da kullanılmaktadır.
  USB 2.0 (480 Mbps) ve USB 1.1 (12 Mbps) standartlarını destekler.
  Aydınlatma özelliğine sahiptir.
  10 - 200x değerleri arasında zoom kabiliyetine sahiptir.
  Fotoğraf çekme ve hareketli görüntüleri kaydetme imkanı sunan bu ürün kayıt altına alınan görüntüleri bilgisayar ekranına 640 x 480 çözünürlük değerlerinde aktarabilme imkanına sahiptir.
  Saniyede 30 kare yakalama imkanına sahiptir. Net bir görüntü kalitesi sunmaktadır.
  Mikroskop kamerasını masaüstüne sabitleyebilmek amacıyla harici stand ürün ile birlikte gelmektedir.
  Windows 98SE, ME, 2000, XP işletim sistemlerini destekler.

  Digitus markasıyla sunulan USB mikroskopun paketini açtığımızda, kutuya oldukça iyi şekilde yerleştirilmiş ürün ve ayağıyla karşılaşıyoruz. Mikroskop elle tutularak kullanılacak şekilde tasarlanmış, fiziksel yapısı basit bir ürün.

  Mikroskop, temelde 10 cm boyunda bir silindirden ibaret


  Beyaz renkli plastikten üretilmiş olan silindir şeklindeki ürün, 10 cm kadar uzunluğa sahip, çapıysa 3cm kadar. Gövdenin ucundaki 2 cm'lik bir kısmı şeffaf plastikten üretilmiş. Ortada, parmağınızla döndürerek yakınlaştırma miktarını ayarlayabileceğiniz bir bölüm var. Arkadaysa USB kablosu yer alıyor, kablo uzunluğu 2 metreye yakın. Ürünün ağırlığı 90 gram.


  Mikroskopun önemli bir özelliği, içindeki 4 beyaz LED ile kendi aydınlatmasını kendi sağlaması. 4 LED ürün çalıştığında yanıyor ve objektifi yönelttiğiniz yeri aydınlatıyor. Yalnız yazılım içinde bu LED aydınlatmayı kapatmakiçin bir ayar bulamadık.


  Mikroskop çalışması için gerekli gücü USB üzerinden sağlıyor. Yakınlaştırma kapasitesi 10x ile 200x arası olarak belirtilmiş, Yakınlaşma miktarını, orta bölümdeki kısmı parmağınızda döndürerek ayarlıyorsunuz. Yaptığınız ayara göre, mikroskopun içindeki bölüm ileri geri hareket ederek kendini ayarlıyor.
  Uç kısma eklenmiş 4 beyaz LED, görüntülenecek objeyi aydınlatıyor.


  Mikroskop, yuvarlak yapısı nedeniyle masa üstüne bıraktığınızda yuvarlanarak sağa sola ve masanın altına kayıp gitme eğiliminde, dolayısıyla yanında verilen ayağa sık sık iş düşüyor. Yalnız ürün, arkasından sarkan kalın kablosunın ağırlığı nedeniyle ayağa koydunuzda da öyle çok sağlam durmuyor masa üstünde. Farklı bir ayak tasarımı, ya da ayağın alt kısmına ağırlık konulması şart.


  Kullanım


  Ürünü bilgisayarınıza taktığınızda, sisteminiz aynı bir web kamera takmışsınız gibi tepki veriyor ve sürücüleri yüklüyor. Sürücüler yüklendikten sonra ürünü dilerseniz Windows XP'nin kendi kamera özelliklerinden kullanıyorsunuz, dilerseniz TWAIN desteği sayesinde Adobe Photoshop gibi yazılımların içinden çekim yapıyorsunuz. Tabii kameranın tüm ince ayarlarına erişebilmek için, yanında verilen Dino-Capture isimli kendi yazılımını kullanmalısınız.


  Görüntü alıcısının kaç megapiksel çözünürlükte olduğu belirtilmemiş olan ürün 320x240 ve 640x480 çözünürlüklerde görüntü yakalayabiliyor, doğrusu biz 320x240 çözünürlükte daha iyi sonuçlar elde ettik. Dilerseniz tek karelik çekimler, dilerseniz hareketli video kaydı yapabiliyorsunuz. Hatta Dino-Capture yazılımının güzel bir özelliği, Time-Lapse video kaydedebilmesi. Yani böylece, örneğin yazılıma "10 saniyede bir kare kaydet" gibi bir komut vererek, bir çiçeğin 10 saat süren büyümesini kaydedip, hızlandırılmış şekilde oynatabiliyorsunuz.


  Ürünün çalışması için sisteme yüklenen sürücüde, görüntüye emboss, sepia, motion blur gibi çok bilinen fotoğraf efektlerini ekleyebilme ve esprili çerçeveler koyabilme gibi ayarlar da var. Açıkçası bu ayarların mikroskop kullanımıyla hiç bir bağlantısı yok. Belli ki firmanın web kameralar için geliştirdiği bazı özellikler bu mikroskopa da yansımış. Sürücülerdeki daha işe yarar ayarlar arasındaysa parlaklık ve kontrast ayarları, gamma ayarı gibi araçlar var. Photoshop ve benzerlerini kullanırken tüm bu ayarlara erişemiyorsunuz ama Dino-Captuıre aracından her ayara erişmeniz mümkün.


  Mikroskopu Adobe Photoshop gibi yazılımlardan da kullanabiliyorsunuz ama hareketli görüntü kaydı ve tüm ince ayarlar için Dino Capture yazılımını kullanmak gerekli


  Dino-Capture yazılımının güzel bir yönü, kendi kendini otomatik olarak güncelleyebilmesi. Yazılımı sisteme kurar kurmaz sunucusuna bağlanarak kendini son sürümüne güncelledi. Bir çok büyük firma otomatik güncelleme işini becerememişken, nisbeten ufak bir firmanın yazılımının bu işi kolaylıkla ve sorunsuz gerçekleştirmesi bizi şaşırttı doğrusu.


  Gelelim ürünün kullanımına ve görüntü kalitesine. Farklı yakınlaştırma oranlarında ürünün odaklama başarısı da oldukça değişiyor. Beklendiği üzere net alan derinliği fazla değil, ama şöyle bir sorun var. Ürünü elinizle tutarak kullanıyorsunuz ve 100X gibi bir zoom oranında, elinizin en ufak titremesi görüntünün kabul edilmez derece kaymasına neden oluyor. Elinizde tuttuğunuz kısmın genel yapısı da bir yere sabitlemeye uygun değil, tripod takmak için bir nokta da yok. Dolayısıyla kullanırken sabit bir görüntü alabilmek için elinizi sürekli bir yere dayamanız gerekiyor. Bizce oldukça uğraştırıcı bir zorunluluk. Ürün en azından ufak tip bir tripodla kullanılabilseydi, çok iyi olurdu.


  Ürünü kullanırken çok verim alabildiğimizi söylemek zor. Yakınlaştırma kapasitesinin her noktasında net görüntü almak olanaksız gibi, biz en net görüntüleri 20X ve 200X civarında iki noktada elde ettik. 20X civarına yakınlaştırma, genel olarak gözle görmediğiniz bir çok detayı ortaya sermeye yeterli. 200X ise oldukça iyi, örneğin pürüzsüz gözüken demir para üzerindeki binlerce minik çiziği ya da bir otomobil maketi üzerindeki dışarıdan baktığınızda iyi gözüken yazıların aslında son derece kötü basılmış olduğunu bu ölçekte kolayca farkediyorsunuz. Yalnız "mikroskop" kelimesini duyunca heyecanlanacak arkadaşlara üzülerek belirtelim, 200X yakınlaştırma değeriyle hücreleri, bakterileri vs. görmeniz mümkün değil. Bu tür çalışmalar için hem çok daha fazla yaklaştırabilen, hem de görüntülenen cismi üstten değil, alttan aydınlatabilen mikroskoplar gerekmekte.


  İnsan derisi, 20x ve 200x yakınlaştırma oranıyla. Gözle görülenden fazla detay var ama tıbbi araştırma yapılacak kadar da değil.
  Ofset baskı tekniğiyle basılmış bir dergi fotoğrafı, 20x ve 200x oranlarla. Fotoğrafı oluşturan mürekkep noktacıkları birer birer ayırd edilebiliyor.
  Elektronik devrelerden iki detay.

  Bu arada, unutmadan belirtelim. Bimel'in Digitus markasıyla sunduğu ürünün asıl tasarlayıcı ve üreticisi, Anmo isminde bir firma. Firma aynı ürünü Dino-Lite AM311 ismiyle pazarlıyor. Zaten yazılımı kurduğunuzda, ürünün sisteme "Dino Digital Microscope" ismiyle kurulduğunu farkediyorsunuz. Sürücü ve yazılım güncellemeleri konusunda direkt olarak bu firmanın sitesini takip etmeniz daha iyi olabilir. Firma ürününe oldukça güveniyor ve hem sürücüsünü, hem de Dino-Capture yazılımını sık sık güncelliyor.


  Yorumlar

  Üreticisi, Digitus USB Dijital Mikroskop için bir kaç kullanım alanı sıralamış, biz de örnek görüntülerimizde bu senaryoları denemek istedik. Üreticiye göre ürünün kullanım alanlarından birisi, saç diplerinin ve derinin muayene edilmesi. Bizim denemelerimiz, bu amaçla kullanılabileceğini onaylıyor. Belirtilen bir diğer kullanım alanı koleksiyonculuk ve sahte para tanıma. Bu işler için de belli bir kullanım alanı var. Ayrıca maketçilik ve elektronik tamiri konularında da mikroskop işe yarayabilir. Özellikle elektronik devrelerde, devre elemanlarının üzerine çıplak gözle okunamayan bazı yazıların mikroskop yardımıyla rahatça okunabildiğini gözledik. Cep telefonu tamiriyle uğraşanlar ürünü cazip bulabilir. Maket yaparken çok çok ince çalışmayı sevenler de üründen yarar görebilir ama belirttiğimiz gibi, ürünü bir şekilde bir yere sabitlemenin yolunu bulmak gerekiyor. Aksi halde, bir elinizle mikroskopu tutarken diğer elinizle makete boya sürmeniz ya da devre üzerinde lehim yapmaya çalışmanız pek olacak iş değil.

  Intel'in eski mikroskopunu ayaklı yapısı nedeniyle elinize alıp istediğiniz yere yöneltemiyordunuz, ama sabit durduğu için de daha kolay kullanabiliyordunuz. Bu ürünün ayaksız oluşu, yüksek yakınlaştırma değerlerinde elle tutularak kullanılmasını neredeyse olanaksız kılıyor. Eğer kendiniz bir ayak uydurabilirseniz maket tezgahınıza ya da tamir atölyenize iyi bir eklenti olabilir, ama sadece eğlenmek için, ya da bakterilerin yaşamını gözlemek amacıyla satın almayı düşünüyorsanız, bir daha düşünün.

  Ürünün fiyatının da oldukça yüksek olduğunu düşünürsek, pazarda kendine bir yer bulmakta oldukça zorlanacağını düşünüyoruz. Böyle bir ürüne ihtiyaç duyanlar tercih edebilir, ama genel kullanım için uygun bir ürün denemez. Özellikle fiyatın, şu anda önerilen fiyattan çok daha aşağıda olmasını beklerdik.
  Ürünün fiyatı 202 $ + KDV