Ultra HDTV'ye hazırmısınız?

Elektronik bölümünde yer alan bu konu Ömer tarafından paylaşıldı.

 1. Ömer

  Ömer Yönetici

  Sadece iki milyon piksellik 1920x1080 çözünürlüğündeki görüntü yetersiz mi geliyor? Peki bu çözünürlüğü dörde katlasak nasıl olur? Yeterli gelir mi?

  Yeni yüksek tanımlı görüntü teknolojileri, şu sıralarda kullandığımız 1920x1080 piksellik yüksel çözünürlüğü komik göstermeye aday. Geçtiğimiz günlerde Singapur'da yapılan CMMA 2008 fuarında tanıtılan yeni nesil yüksek tanımlı görüntü teknolojileri, fazla gerçekçi olacak! Yeni neslin en düşük çözünrülüğü, 3840x2160 pikselle şimdiki Full HD standardını enden ve boydan ikiye katlıyor. Yani çözünürlük dörde katlanıyor. Peki ses kanallarının sayısı ne? 22+2! Şaka gibi, değil mi?

  Daha da Fazlası!

  Ayrıca 7680x4320 piksellik bir görüntü teknolojisinden de bahsedilen etkinlikten anladığımız kadarıyla artık insan gözünün ayrıntıları yakalamakla imtihanı başlamış olacak. Daha geniş projeksiyon aygıtları ve ekranlarla daha uzaktan daha fazla ayrıntı seçebileceğimiz günler uzakta değil. Toplantım var diye evden kaçan eşinizin yüzünü televizyonda yayınlanan basketbol karşılaşmasında gördüğünüzde oluşabilecek durumu bir düşünün.
   
 2. Hasan Şeref İlhan

  Hasan Şeref İlhan Harbi Aktif Üye

  Paylaşım için teşekkürler.:brv: