Türkiye Cumhuriyeti 88 yaşında

Gündem bölümünde yer alan bu konu Ömer tarafından paylaşıldı.

 1. Ömer

  Ömer Yönetici

  Türkiye Cumhuriyeti 88 yaşında
  [​IMG]
  Van depremi ve terör olayları ile sarsılan devletimiz bugün 88. yaşına girdi.

  Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün 29 Ekim resepsiyonunun iptalinin ardından Başbakanlık da bugünkü Cumhuriyet Bayramı törenlerini iptal etti. Valiliklere gönderilen genelgeye göre, törenler çelenk koyma ve tebrikleri kabulle sınırlı kalacak. Anamuhalefet lideri Kemal Kılıçdaroğlu, 'Cumhuriyet'in ruhuna aykırı' bulduğu kararı kınarken, AK Parti uygulamaya destek verdi.

  Cumhuriyet Bayramı sebebiyle bütün illerde yapılan geçit törenleri ve resepsiyonlar bu yıl yapılmayacak. Başbakanlık'ın valiliklere gönderdiği genelgede, Van ve çevresinde meydana gelen deprem felaketi yüzünden kutlama törenlerinin sadece çelenk koyma ve tebrikleri kabul törenleri şeklinde icra edilmesi istendi. Genelgede tören geçişi, resepsiyon gibi diğer kutlama faaliyetlerinin yapılmamasının uygun görüldüğü kaydedildi.

  Başbakanlık'ın kararı, anamuhalefet partisini rahatsız etti. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, yayımladığı mesajda acının büyük olduğunu ancak bunları gerekçe göstererek törenleri iptal etmenin doğru olmadığını savundu. Kararı kınadığını belirten Kılıçdaroğlu, "Resepsiyonların iptalini anlayışla karşılarız. Ama resmi tören geçişlerini, okullarda Cumhuriyet etkinliklerini iptal etmek, Cumhuriyet'i anlamamak demektir. Cumhuriyet'in erdemlerini bilmemek demektir. Bu kararı alanlar, öğrencilerini 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı törenlerine hazırlayan, depremde şehit olmuş 63 öğretmenimizin aziz ruhlarını incittiklerinin acaba farkındalar mı?" tepkisini gösterdi.

  Cumhuriyet'in uluslaşma yolunda atılan en büyük adım olduğunu savunan CHP lideri, sözlerini şöyle sürdürdü: "O adımın gerisinde yaşanmış büyük acılar, büyük felaketler vardır. O adımın gerisinde binlerce şehidin kanı vardır. Bu topraklarda hür bir şekilde onurluca yaşamanın çelik iradesi vardır. O adımın gerisinde, bu ülkede yaşayan herkesin, kıvançta ve tasada birlik ve beraberlik yemini vardır. Atalarımızın ettiği o yemin, bir daha bozulmamak üzere edilmiş bir yemindir. Bize, bugün yaşadığımız acıları, ızdırapları ve felaketleri göğüsleme gücü veren işte o yemindir. Van'da bu büyük milleti zor gününde kucaklaştıran işte bu yemindir, bu Cumhuriyet'tir. Cumhuriyet bayramları, bu andın her nesil tarafından tekrarlanışıdır. Bu törenler yeni kuşaklara millet olmanın hazzını yaşatır, kıvançta ve tasada bir olmayı öğretir. Cumhuriyet'in ruhunu anlamayanlara, bu büyük millet hak ettiği dersi mutlaka verecektir."

  AK Parti Grup Başkan Vekili Mustafa Elitaş ise hükümetin kararına destek verdi. Elitaş, gazetecilerin soruları üzerine kararın 'milletin hassasiyetlerine uygun bir davranış şekli' olduğunu belirterek, "Van depremi dolayısıyla yüreği yanmış, ciğeri yanmış 74 milyon insan varken, birlik ve beraberliğimize, kardeşliğimize çok büyük katkı sağlayan bu süreç içerisinde Cumhuriyet Bayramı'nda etkinlik düzenlemek, herhalde milletin gönlünde biraz burukluk ortaya çıkarabilirdi." diye konuştu. ANKARA ZAMAN