Türk teknoloji firması bir ilki başardı

Teknoloji Haberleri bölümünde yer alan bu konu Ömer tarafından paylaşıldı.

 1. Ömer

  Ömer Yönetici

  Merkezi Kırklareli'nde bulunan NNT Nano Teknoloji Yönetim Kurulu Başkanı Cafer Akın, kapalı devre motor üretiminin deneme aşamasında olduğunu belirterek, ''Kapalı devre motorlar için kilometrelerce gidebilen, sınırsız yağlama sağlayan bir ürün elde ettik'' dedi.

  Cafer Akın, petrol ve yan ürünlerinin 25 - 30 yıl içinde tükeneceği endişesiyle, bazı çevrelerin çözüm ve alternatif arayış içine girdiğini bildirdi.

  Avrupa'ya ve Uzak Doğu'ya ihraç edilen nano yağlayıcı ürünleri dünya çapında yaygınlaştırmak için Ar-Ge ekiplerinin çalışmalarını sürdürdüğünü anlatan Akın, şöyle dedi:

  "2004 yılında literatürü yakından takip eden Ar-Ge ekibimiz, dünyada 25 - 30 yıllık ömrü kalan petrolün olmazsa olmazı olarak kabul edilen yan ürünleriyle çalışan ağır sanayi ve otomotiv sektörünü kapsayan sorunu çözüm arayışı içinde.

  Bundan 10 yıl öncesine gidersek ham petrolün varili 16 dolarken, bugün 100 doların üzerine çıktı.

  Bu ne anlama geliyor, gelecekte petrolün varili 300 - 500 dolara çıkacağı tahmin ediliyor, böyle bir durum olursa, milyonlarca araç yürüyemez hale gelir.

  Araçların kullandığı yağ değişimi şimdi minimum 100 YTL'ye yapılıyorsa o zaman 5 - 6 katına çıkacaktır. Araç kullanımı lüks haline gelecek."

  "Dünyada bir ilk"

  Otomotiv üreticilerinin 15 - 20 yıl kapağı açılmadan kullanılıp atılan kapalı devre motorların test aşamasında olduğunu ifade eden Akın, devrim niteliğindeki bu motorların çalışmasında gerekli olan yağın Türkiye'de firmasında üretilen yağa bağlı olduğunu bildirdi. Akın, şöyle devam etti:

  "Otomotiv devleri 15 - 20 yıl kullanıldıktan sonra atılan kapalı devre motorlar geliştirdi. Bu motorların, sürtünmeden dolayı aşınmaması noktasında takıldılar. Kapalı devre motorlar için 15 - 20 yıl kullanılabilen, kilometrelerce gidebilen, sınırsız yağlama sağlayan bir ürün elde ettik.

  Bu ürünümüzle imdatlarına biz yetiştik. Ekibimiz daha önce motor yağlarına katılan ve yüzde 500 yağ ömrünü artıran ürünlerimizi geliştirerek, dünyada bir ilke imza attı. Nano teknoloji bor kristalleriyle bulduğu akıcı ürünle (Borpower Infidite)gerçekleştirdi. Motor kapağı açılmayan kapalı devre motorlara bir Türk teknoloji firmasının çözüm bulduğunu duyuruyoruz. Kapalı motorlar bir devrim, bu devrimi trend haline getirecek olan bir Türk teknoloji firması olmaktan gurur duyuyoruz."

  Ülke ekonomisini yılda 1,5 milyar dolar katkı

  Otomobil üreticilerine kapalı devre satılacak olan motor yağının bin 300 dolardan pazara çıkacağını duyuran Akın, şöyle devam etti:

  "Bu yağlar otomobil kullanıcılarına satılacak bir ürün değil, ürünümüz otomotiv üreticilerine satılacak. Kapalı devre motorun imalatı sırasında BORpower infiniteyi koyar, arabayı montaj haline getirir, araçlarda kullanılabilir.

  Böyle bir bulgunun sırf Türkiye'den karşılanıyor olması ülkemize nasıl bir katma değer sağlayacağını hesaplamak çok zor değil. Yılda ülkemize 1,5 milyar dolar gelir sağlayacak bir motor yağı geliştirdik.

  İleride dünya otomotiv sektörü tamamen kapalı devre motora geçtiği zaman Türk teknoloji firmasından ithal etmek durumunda kalınca, bu rakamları hayal etmek zor değil. Kapalı devre motorun hayata geçmesi bir Türk teknoloji firmasının yaptığı yağlayıcı ile gerçekleşecek."

  Kaynak : CNN-Turk