Türk Tankı Altay son durumu

Gündem bölümünde yer alan bu konu Ömer tarafından paylaşıldı.

 1. Ömer

  Ömer Yönetici

  Milli tankımız Altay'ın son durumu 2012 2013
  [​IMG]
  Türkiye Cumhuriyeti tarihinin en büyük askerî projelerinden biri olan Altay tankında ilk prototip ortaya çıktı. Otokar tesislerinde test sürüşlerine başlayan ilk Türk tankının resimlerine Zaman gazetesi ulaştı. Sizler için zaman gazetesinin haberini paylaşıyoruz.

  Geçtiğimiz gün Otokar’ın Sakarya tesislerine giden Savunma Sanayii Müsteşarlığı yetkililerine gösteri yapıldı. Fotoğraflarda Altay, tamamen gerçek gövdesiyle test sürüşünde görülüyor. Kule ve top kısmı ise bire bir aynı ağırlıktaki maketten oluşuyor. Prototip üretimine 500 milyon dolarlık kaynak ayrılan milli tank projesi Altay için kritik dönemece girildi. İlk prototip modelle birlikte tasarım süreci de tamamlandı. 250 adetlik ilk parti seri üretiminin ise 2017’de başlaması bekleniyor. Fotoğraflardaki araç MTR adı verilen hareket kabiliyetini test edecek prototip. 2013’ün ilk çeyreğinde FTR yani atış testlerinin yapılacağı araç üretim bandından inecek. 2014’te iki ana prototip üretilecek. TSK ile birlikte testleri gerçekleştirilecek. 2016 sonu ya da 2017 başında Altay seri üretime hazır hale gelecek.

  Altay projesinin teknik destek sağlayıcısı, Güney Koreli Rotem. Tankın tasarım, geliştirme, prototip imalatı, test ve sertifikasyon aşamalarının tamamlanması için Otokar ve Rotem birlikte çalışıyor. Prototipler üretildikten sonra seri üretim için tekrar ihaleye çıkılacak. Tasarım aşamasında G.Kore üretimi XK-2 ana muharebe tankı projesinden elde edilmiş tecrübelerden yararlanılıyor. Aracın Volkan-III tank atış kontrol sistemi ve tank komuta kontrol muhabere bilgi sistemi Aselsan tarafından tasarlanacak ve üretilecek. 120 mm’lik 55 kalibre ana silah sistemi, Hyundai-Rotem kanalı ile teknoloji transferi yapılarak MKE tarafından, modüler zırh paketi ise Roketsan tarafından imal edilecek. İlk milli muharebe tankında dizel motor kullanılacak. Altay, TSK’nın belirlediği savunma stratejisine göre hazırlanıyor.

  TSK şu anda, M-40, M-60 ve Leopart tanklarını kullanıyor. Özellikle M-48’lerin ömrünü tamamladığı, tören geçişlerinde bile sorun yaşadığı kaydediliyor. Türkiye coğrafyası ve komşularıyla kara sınırları göz önünde bulundurulduğunda, Türkiye’nin kendi tankını yapmasının önemli olduğu vurgulanıyor. Bazı uzmanlar ise yeni savaş konseptinde uzay teknolojileri, hava araçları ve elektronik harbin ön plana çıktığını vurgulayarak, büyük kara platformlarına büyük paralar yatırmanın mantıklı olmadığını savunuyor. ZAMAN
   
  Son düzenleme: 20 Ekim 2012
  Benzer Konular
  1. İşte ilk milli Türk tankı

  2. Şarkı Sözü

   Altay Şekil A

  3. Filmleri

   Burak Altay Kimdir - Burak Altay Hayatı

  4. Şarkı Sözü

   Altay Elma

  5. Şarkı Sözü

   Altay İsabet

  Yükleniyor...
 2. deep

  deep Harbi Aktif Üye

  Millî tank Altay’ın prototipinin kamuoyuna tanıtılmasının ardından testler devam ediyor. Otokar’ın G.Koreli Rotem ile geliştirdiği Altay, Birinci Dünya Savaşı sırasında binlerce askerin donarak şehit olduğu Sarıkamış’ta kış testinden geçirilecek.
  [​IMG]
  İlk Türk milli ana muharebe tankı Altay, kış testleri için Sarıkamış’a gidiyor. Normalde kış testleri özel ‘soğuk oda’larda da yapılabiliyor. Fakat Altay’ın Sarıkamış’a götürülmesinin sembolik bir anlamı var. I. Dünya Savaşı sırasında binlerce Türk askeri burada donarak şehit olmuştu. İlk Türk tankı, Altay ismini de Kurtuluş Savaşı’nda 5. Süvari Kolordusu’nu komuta eden Fahrettin Altay’dan alıyor. Savunma Sanayii Müsteşarlığı tarafından yürütülen en büyük askerî projelerden biri olan Altay tankında ilk prototiplerin kamuoyuna tanıtılmasının ardından, testler de devam ediyor. MTR adı verilen aracın hareket kabiliyeti test edilirken, FTR isimli prototip de Şereflikoçhisar’daki tesislerde atışlara başladı. Savunma Sanayii Müsteşarlığı yetkilileri, ilk atışlarda önemli oranda isabet sağlandığını belirtiyor.

  Yerli imkanların önemli ölçüde kullanıldığı Altay’ın geliştirilmesi için 500 milyon dolarlık kaynak ayrıldı. 250 adetlik ilk üretim için tankın 2016 sonu ya da 2017 başında hazır hale gelmesi bekleniyor. Altay projesinin teknik destek sağlayıcısı, Güney Koreli Rotem. Tankın tasarım, geliştirme, prototip imalatı, test ve sertifikasyon aşamalarının tamamlanması için Otokar ve Rotem birlikte çalışıyor. Prototipler üretildikten sonra seri üretim için tekrar ihaleye çıkılacak. Tasarım aşamasında G.Kore üretimi XK-2 ana muharebe tankı projesinden elde edilmiş tecrübelerden yararlanılıyor. Aracın Volkan-III tank atış kontrol sistemi ve tank komuta kontrol muhabere bilgi sistemi Aselsan tarafından üretilecek. 120 mm’lik 55 kalibre ana silah sistemi, Hyundai-Rotem kanalı ile teknoloji transferi yapılarak MKE tarafından, modüler zırh paketi ise Roketsan tarafından imal edilecek.

  TSK’ya yerli gece görüş dürbünü üretilecek

  Türkiye’nin tamamen yerli savunma ve havacılık projelerine bir yenisi daha ekleniyor. Türk mühendisleri uçak, insansız hava aracı, savaş gemisi, füze, roket ve piyade tüfeğinden sonra şimdi de yerli gece görüş dürbünü üretecek. Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) terörle mücadelesinde büyük önem taşıyan bu dürbünler, İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü’nde (İYTE) geliştiriliyor. Savunma Sanayii Müsteşarlığı, Aselsan ve İYTE, bazı ülkelerin gece görüş dürbünü teknolojisini Türkiye’ye vermemesi üzerine bu cihazın üretimi için düğmeye bastı. Yaklaşık 3,5 milyon dolar bütçeyle ilk yerli gece görüş dürbünü üretilecek. İYTE Rektörü Prof. Dr. Mustafa Güden, söz konusu teknolojinin stratejik açıdan savaş uçağı üretmekle eşdeğer olduğunu söyledi. Sadece birkaç ülkenin gece görüş dürbünü teknolojisine sahip olduğuna dikkat çeken Rektör Güden, “Gece görüş dürbünlerinin ön tarafında, kızılötesi ışınları görebilecek bir kaplama var. Bu kaplama yurtdışından geliyor. Son zamanlarda ilgili ülkeler, bunu Türkiye’ye vermiyor. Bunun üzerine çalışmalara başladık. Bu konuda daha önce Amerika’da çalışmış bir arkadaşımız var. Proje yaklaşık bir ay önce başladı, üç yıl sürecek.” diye konuştu. ŞABAN GÜNDÜZ İZMİR