Trafik Levhaları ve Adları

Trafik bölümünde yer alan bu konu mahir tarafından paylaşıldı.

 1. mahir

  mahir Harbi Aktif Üye

  Trafik Levhaları ve İsimleri, trafik levhalarının adları

  Trafik kurallarını öğrenmek ve gerçek hayatta tatbik etmek gerekir. Trafik kurallarına riayet edilmediği takdirde bir çok ölümlü kaza olabilmekte, çoğu zamanda insanlar sakat kalabilmektedir.

  Ehliyet sahibi bir sürücü mutlaka trafik levhalarının anlamlarına hakim olmalıdır. Bu levhaların ne anlamlar taşıdığı öğrenmeniz için titiz bir konu hazırladık. Bu konumzda sizlere trafik levhalarının adları ve ne anlama geldiklerini anlatacağız. Aşağıdaki levha resimlerini Karayolları Genel Müdürlüğü'nün sitesinden edindik. Karayollarındaki güncel levhalar bunlar.

  Lütfen trafik kurallarına uyalım. Kazasız belasız günler diliyoruz.

  Resimli Trafik Levhaları ve Anlamları

  Tehlike Uyarı İşaretleri ve Anlamları
  Trafik İşaretiAnlamı
  saga-tehlikeli-viraj.pngSağa Tehlikeli Viraj: İleride sağa dönemeçli bir yol kesimine yaklaşıldığını bildirir. Hız azaltılır, diğer işaretlerle konulmuş olan geçme yasağı, hız kısıtlaması, duraklama ve parketme yasağına uyulur.
  sola-tehlikeli-viraj.pngSola Tehlikeli Viraj: İleride sola dönemeçli bir yol kesimine yaklaşıldığını bildirir. Hız azaltılır, diğer işaretlerle konulmuş olan geçme yasağı, hız kısıtlaması, duraklama ve parketme yasağına uyulur.
  saga-tehlikeli-devamli-viraj.pngSağa Tehlikeli Devamlı Viraj: İlki sağa olmak üzere tehlikeli devamlı virajlı yol kesimine girileceğini bildirir. Hız azaltılır, diğer işaretlerle konulmuş olan geçme yasağı, hız kısıtlaması, duraklama ve parketme yasağına uyulur.
  sola-tehlikeli-devamli-viraj.pngSola Tehlikeli Devamlı Viraj: İlki sola olmak üzere tehlikeli devamlı virajlı yol kesimine girileceğini bildirir. Hız azaltılır, diğer işaretlerle konulmuş olan geçme yasağı, hız kısıtlaması, duraklama ve parketme yasağına uyulur.
  tehlikeli-egim-inis.pngTehlikeli Eğim (İniş): İniş eğimli yol kesimine girileceğini bildirir. Hız azaltılır, iniş eğimli kesimi çıkışta kullanılan vitese inmek için uygun vitese geçilir.
  tehlikeli-egim-cikis.pngTehlikeli Eğim (Çıkış): Çıkış eğimli yol kesimine girileceğini bildirir. Çıkış eğimli kesimi rahat geçmek için uygun vitese geçilir, diğer işaretlerle bildirilen hususlara uyulur.
  her-iki-taraftan-daralan-kaplama.pngİki Taraftan Daralan Kaplama: İleride daimi(köprü, menfez gibi) veya arıza nedeniyle kaplamanın heriki taraftan daralmış olduğunu bildirir. Hız azaltılır, diğer işaretlerle bildirilen hususlara (geçme yasağı, hız kısıtlanması, karşıdan geçene yol ver gibi) uyulur.
  sagdan-daralan-kaplama.pngSağdan Daralan Kaplama: İleride kaplamanın daimi ve arıza nedeniyle sağdan daralmış oldugunu bildirir. Hız azaltılır, diğer işaretlerle bildirilen hususlara uyulur.
  soldan-daralan-kaplama.pngSoldan Daralan Kaplama: İleride kaplamanın daimi ve arıza nedeniyle soldan daralmış oldugunu bildirir. Hız azaltılır, diğer işaretlerle bildirilen hususlara uyulur.
  acilan-kopru.pngAçılan Köprü: Karayolu üzerindeki trafik zaman zaman durdurulduğunu, açılabilen köprü bulunduğunu gösterir. Yavaşlanıp durulur.
  deniz-ve-nehir-kiyisinda-biten-yol.pngDeniz veya Nehir Kıyısında Biten Yol: Karayolunun bir nehir, göl ve başka bir deniz kıyısına gittiğini bildirir. Kıyıya paralel başka bir yola dönülmesi ve kıyıda son bulması mümkündür Yavaşlanıp durulur, yol durumuna göre hareket edilir.
  kasisli-yol.pngKasisli Yol: İleride hendek, kasis, tümsek gibi yol yüzeyi arızalarının bulunduğunu bildirir. Hız azaltırlır, arızalı yol kesimi uygun bir hızla geçilir.
  kaygan-yol.pngKaygan Yol: Yağmur, kar, buz ve benzeri sebeplerle yolun kaygan hale geldiğini bildirir. Hız azaltılır, bu kesimde etkili fren yapılmaz, direksiyon sert şekilde kırılmaz. (Kayganlık nedeni levhanın altında belirtilmiş olmalıdır).
  gevsek-malzemeli-zemin.pngGevşek Malzemeli Zemin: Yolun bu kesiminde gevşek satıh malzemesinin trafik altında fırlatılma ihtimalinin bulunduğunu bildirir. Hız azaltılır ve diğer araçları takip mesafesi arttırılır.
  gevsek-sev.pngGevşek Şev: Yarma şevden yol üzerine akmış veya düşmüş malzeme bulunabileceğini bildirir. Bu duruma dikkat edilerek seyredilir.
  yaya-gecidi.pngYaya Geçidi: Yaya geçidine yaklaşıldığını bildirir. Hız azaltılır, geçme yasağına uyulur, geçitten geçen veya geçmek üzere olan yayalara ilk geçiş hakkı verilir.
  okul-gecidi.pngOkul Geçidi: Okul geçidine yaklaşıldığını bildirir. Hız azaltılır, geçme yasağına uyulur, geçitten geçen veya geçmek üzere olan öğrencilere ilk geçiş hakkı verilir.
  bisiklet-gecebilir.pngBisiklet Geçebilir: İleride, bisikletlilerin karayolunu kesip yol eksenine dik olarak karşıya geçebileceklerini bildirir. Bu durum gözetilerek seyredilir.
  ehli-hayvanlar-gecebilir.pngEhli Hayvanlar Geçebilir: Hayvan sürülerinin yol eksenine dik olarak karşıya geçme ihtimalinin bulunduğunu bildirir. Bu duruma dikkat edilerek seyredilir.
  vahsi-hayvanlar-gecebilir.pngVahşi Hayvanlar Geçebilir: Vahşi hayvanların yol eksenine dik olarak geçme ihtimalinin bulunduğunu bildirir. Bu duruma dikkat edilerek seyredilir.
  yolda-calisma.pngYolda Çalışma: Yapım, bakım, onarım, asfalt ve benzeri çalışmaların yapıldığı yol kesimine yaklaşıldığını bildirir. Hız azaltılır, diğer işaretlerle konulmuş olan yasaklama ve kısıtlamalara uyulur.
  isikli-isaret-cihazi.pngIşıklı İşaret Cihazı: Işıklı trafik işaret cihazlarıyla kontrollü (sinyalize) bir kavşağa yaklaşıldığını bildirir. Kavşaktaki şartlara uyulacak şekilde dikkatle yaklaş.
  havaalani-havalimani.pngHavaalanı (Alçak Uçuş): Havaalanı yakınındaki karayolu üzerinde uçakların iniş veya kalkış sırasında alçaktan uçtuklarını bildirir.
  yandan-ruzgar.pngYandan Rüzgar: Yol eksenine dik olarak esen rüzgarın, yoldaki trafiği etkileyebilecek şiddette olduğunu bildirir. Yarma, tünel ve orman çıkışları gibi yerlerde hız azaltılır, direksiyon sıkıca tutulur.
  iki-yonlu-trafik.pngİki Yönlü Trafik: Genel olarak bölünmüş bir yoldan, iki yönlü ve iki şeritli yol kesimine yaklaşıldığını bildirir. Normalde tek yönlü bir yolun geçici olarak iki yönlü trafiğe açılmış olduğunu da gösterir. Diğer işaretlerle konulmuş olan yasaklama ve kısıtlamalara uyulur.
  dikkat.pngDikkat!: Tehlike uyarı işaretleriyle bildirilen tehlikeler dışında kalan diğer tehlikeleri bildirir. Bu tehlikelerin ne olduğu ilave bir panel levha ile belirtilir. ( Figüre malzeme, düşük banket, kanal vs ) Bildirilen tehlikeye dikkat edilerek seyredilir.
  kontrolsuz-kavsak.pngKontrolsüz Kavşak: İleride, polis veya ışıklı trafik işaret cihazıyla kontrollü olmayan kavşağın bulunduğunu bildirir. Kavşağa yaklaşırken hız azaltılır, ilk geçiş hakkına uyulur.
  ana-yol-tali-yol-kavsagi.pngAnayol-Tali Yol Kavşağı: İleride, anayol ile kesişen tali yol kavşağının bulunduğunu bildirir Hız azaltılır, tali yollardaki araçlara dikkat edilerek geçilir.
  ana-yol-tali-yol-kavsagi-1.png
  ana-yol-tali-yol-kavsagi-2.png
  ana-yol-tali-yol-kavsagi-sag.png
  ana-yol-tali-yol-kavsagi-sol.png
  sagdan-anayola-giris.pngSağdan Anayola Giriş: Bölünmüş yollarda ve köprülü kavşaklardaki tek yönlü olarak akan trafiğe, bağlantı yoluyla sağdan dahil olduğunu bildirir. Bağlantı yolundaki araçlara dikkat edilerek geçilir.
  soldan-ana-yola-giris.pngSoldan Anayola Giriş: Bölünmüş yollarda ve köprülü kavşaklardaki tek yönlü olarak akan trafiğe, bağlantı yoluyla soldan dahil olduğunu bildirir. Bağlantı yolundaki araçlara dikkat edilerek geçilir.
  donel-kavsak.pngDönel Kavşak Yaklaşımı: İleride, trafiğin bir ada etrafında döndürülmek suratiyle diğer yollara dağıtıldığı dönel kavşak bulunduğunu bildirir. Kavşağa yaklaşırken hız azaltılır, ilk geçiş hakkı dönel kavşak içindeki araçlara verilir.
  kontrollu-demiryolu-gecidi.pngKontrollü Demiryolu Geçidi: İleride, bariyer veya benzeri bir teçhizatla kontrollü demiryolu geçidi (hemzemin geçidi) bulunduğunu bildirir. Hız azaltılır, diğer işaretlerle konulmuş olan yasaklama ve kısıtlamalara uyulur. Demiryoluna gelince ışıklı ve sesli talimatın vereceği DUR emrinde durulur.
  kontrolsuz-demiryolu-gecidi.pngKontrolsüz Demiryolu Geçidi: İleride, bariyer veya benzeri bir teçhizatla kontrollü olmayan demiryolu geçidi (hemzemin geçidi) bulunduğunu bildirir. Hız azaltılır, diğer işaretlerle konulmuş olan yasaklama ve kısıtlamalara uyulur. Demiryoluna gelince durulur, demiryolu kontrol edildikten sonra geçilir.
  kontrolsuz-demiryolu-gecidi-tek-hat.pngKontrolsüz Demiryolu Geçidi Tek Hat: Tek hatlı bir demiryolu geçidine gelindiğini ve ilk geçiş hakkının demiryolu taşıtlarına verilmesi gerektiğini bildirir.
  kontrolsuz-demiryolu-gecidi-cift-hat.pngKontrolsüz Demiryolu Geçidi En Az İki Hat: İki veya daha fazla hatlı demiryolu geçidine gelindiğini ve ilk geçiş hakkının demiryolu taşıtlarına verilmesi gerektiğini bildirir.
  demiryolu-hemzemin-gecit-yaklasimi-1.pngKavşak ve Geçit Yaklaşım Levhaları: Levhaların üzerinde belirtilen mesafeler sonunda, bir kavşak veya demiryolu geçidi bulunduğunu bildirir. Hız azaltılır, kavşakta veya demiryolu geçidinde ilgili diğer levhalarda açıklandığı şekilde hareket edilir.
  demiryolu-hemzemin-gecit-yaklasimi-2.png
  demiryolu-hemzemin-gecit-yaklasimi-3.png
  kopru-yaklasimi.pngKöprü Yaklaşım Levhası (Sağ-Sol): Köprüye gelindiğini bildirir. Köprünün sağ ve sol korkuluğuna monte edildiği için genişliği hakkında bilgi verir. Köprü korkuluğunun görünmesini sağlar.
  engel.pngEngel İşareti: Yapım, bakım ve onarım yapılan yol kesimlerinde, trafiğe kapalı şerit veya şeritleri bildirir. Bu kesimlerden geçerken diğer işaretlerle bildirilen ve konulan yasaklama ve kısıtlamalara uyulur.
  tehlikeli-viraj-yon-levhasi.pngTehlikeli Viraj Yön Levhası: Daha önce tehlikeli viraj levhasıyla bildirilen ve görüş öesafesi kısa, yarıçapı dar olan dönemece girildiğini ve dönemecin yönünü bildirir. Olası tehlikelere karşı dikkatli olunmasını hatırlatır.
  tehlikeli-viraj-yon-levhasi-2.png
  tehlikeli-viraj-yon-levhasi-3.png
  tehlikeli-viraj-yon-levhasi-4.png
  refuj-basi-ek-levhalari.pngRefüj (Ayırıcı) Başı Ek Levhası: Bölünmüş yollarda refüjde açılan aralıklarda, retüj başına koyulan "sağdan gidiniz" levhasının anlamını ve etkinliğini arttırır.
  donus-adasi.pngDönüş Adası Ek Levhası: Ana trafik akımından sağa dönüşle ayrılan trafiği korumak amacıyla düzenlenen dönüş aralarında ve benzerlerinde kullanılan, ileri ve sağa mecburi yön veya sağa ve sola mecburi yön levhalarının anlamını ve etkinliğini arttırır.
  dusuk-banket.pngDüşük Banket: Bu işaret levhası, kaplama ile banket arasındaki trafik güvenliğini tehlikeye atacak seviye farklarını uyarmak için kullanılır. Bu işaret levhası, ayrıca yumuşak banketi uyarmak içinde kullanılabilir.
  gizli-buzlanma.pngGizli Buzlanma: Bu işaret levhası, seyir halinde bulunulan yolun diğer kesimlerine nazaran önceden beklenilmeyen ve tahmin edilemeyen buzlanmalar olabileceğini bildirir.


  Trafik Tanzim İşaretleri
  Trafik İşaretiAnlamı
  yol-ver.pngYol Ver: Tali yoldan anayol kavşağına gelindiğini bildirir. Anayoldan gelen araçlar varsa, ilk geçiş hakkı onlara verildikten sonra kavşağa girilir.
  dur.pngDur: Tali yoldan anayol kavşağına gelindiğini bildirir. Kavşak gelişinde durulur. Anayoldan gelen araçlar varsa ilk geçiş hakkı onlara verildikten sonra, harekete geçilerek kavşağa girilir.
  karsidan-gelene-yol-ver.pngKarşıdan Gelene Yol Ver: İki yönlü taşıt yolunun daimi veya arıza nedeniyle (Köprü, menfez geçit, kayma, çökme gibi) iki aracın emniyetle geçemeyeceği şekilde dar olduğu yönlerde karşı yönden gelen araca geçiş kolaylığı sağlanmasını bildirir. Karşı yönden gelen araç dar kesimi geçtikten sonra, yola devam edilir.
  girisi-olmayan-yol.pngGirişi Olmayan Yol: Bu işaret levhası, her türlü taşıt girişinin yasak olduğu yolların girişlerinde kullanılır ve normal olarak işaretin konulduğu yolun karşı yönden tek yönlü trafiğe ayrılmış olduğunu belirtir. Araç sürücülerinin bu yola girmemeleri gerekir.
  tasit-trafigine-kapali-yol.pngTaşıt Trafiğine Kapalı Yol: Bu işaret levhası, yolun her iki yöndeki taşıt trafiğine kapalı olduğunu bildirir. Bu yola her iki taraftan da araçların girmemesi gerekir. Bu işaret levhası, sadece yayalara açık olan caddeler üzerinde kullanılır.
  motosiklet-haric-kapali.pngMotosiklet Hariç Motorlu Taşıt Trafiğine Kapalı Yol: Bu işaret levhası, sepetsiz motosikletler ve motorlu bisikletler dışındaki her türlü motorlu taşıtın girmesinin yasak olduğunu bildirir. Bu yola her iki taraftan motorlu taşıtların girmemesi gerekir.
  motosiklet-giremez.pngMotosiklet Giremez: Bu işaret levhası, motosiklet girişinin yasak olduğunu bildirir. Motosiklet sürücülerinin bu yola girmemeleri gerekir.
  bisiklet-giremez.pngBisiklet Giremez: Bu işaret levhası, bisiklet girişinin yasak olduğunu bildirir. Bisiklet sürücülerinin bu yola girmemeleri gerekir.
  mopet-giremez.pngMopet Giremez: Mopetlerin (Motorlu Bisiklet) bu yola girmelerinin yasaklanmış olduğunu belirtir. Mopet sürücülerinin bu yola girmemeleri gerekir.
  kamyon-giremez.pngKamyon Giremez: Kamyonların bu yola girmelerinin yasaklanmış olduğunu belirtir. Kamyon sürücülerinin bu yola girmemeleri gerekir.
  otobus-giremez.pngOtobüs Giremez: Otobüslerin bu yola girmelerinin yasaklanmış olduğunu belirtir. Otobüs sürücülerinin bu yola girmemeleri gerekir.
  treyler-giremez.pngTreyler Giremez: Römorklu kamyonların veya römorklu lastik tekerlekli traktörlerin bu yola girmelerinin yasaklanmış olduğunu belirtir. Bu tür araçları sürenlerin bu yola girmemeleri gerekir.
  yaya-giremez.pngYaya Giremez: Yayaların bu yola girmelerinin yasaklanmış olduğunu belirtir. Yayaların bu yola girmemeleri gerekir.
  at-arabasi-giremez.pngAt Arabası Giremez: At arabalarının bu yola girmelerinin yasaklanmış olduğunu belirtir. At arabası sürücülerinin bu yola girmemeleri gerekir.
  el-arabasi-giremez.pngEl Arabası Giremez: El arabalarının bu yola girmelerinin yasaklanmış olduğunu belirtir. El arabası sürenlerin bu yola girmemeleri gerekir.
  traktor-giremez.pngTarım Traktörü Giremez: Lastik tekerlekli traktörlerin bu yola girmelerinin yasaklanmış olduğunu belirtir. Bu tür aracı sürenlerin bu yola girmemeleri gerekir.
  patlayici-madde-giremez.pngBelirli Miktarlardan Fazla Patlayıcı ve Parlayıcı Madde Taşıyan Taşıt Giremez: lgililerce belirtilen miktardan fazla patlayıcı ve parlayıcı madde taşıyan araçların bu yola, köprü, menfez, tünel, altgeçit gibi sanat yapılarına girmelerinin yasaklanmış olduğunu bildirir.
  tehlikeli-madde-giremez.pngTehlikeli Madde Taşıyan Taşıt Giremez: Bu işaret levhası, tehlikeli madde taşıyan taşıtların girmesinin yasak olduğu yol girişlerinde kullanılır.
  su-kirletici-madde-giremez.pngBelirli Miktardan Fazla Su Kirletici Madde Taşıyan Taşıt Giremez : İlgililerce belirlenmiş olan miktarlardan fazla su kirletici madde taşıyan taşıtların bu yola, sanat yapılarına ve tesislere girmelerinin yasaklanmış olduğunu belirtir.
  motorlu-tasit-giremez.pngMotorlu Taşıt Giremez: Bu işaret levhası, bisikletliler ile hayvanlar tarafından çekilen araçlar hariç motosikletler ve motorlu bisikletler de dahil her türlü motorlu taşıtın girmesinin yasak olduğunu bildirir.
  tasit-giremez.pngTaşıt Giremez: Bu işaret levhası bisiklet, motorlu bisiklet ve el arabası dışındaki her türlü taşıtın girmesinin yasak olduğunu bildirir.
  genislik-metre.pngGenişliği ... metreden Fazla Olan Taşıt Giremez: Levhada belirtilen ölçüden daha geniş olan araçların bu yola girmelerinin yasaklanmış olduğunu belirtir. Daha geniş araçları sürenlerin bu yola girmemeleri gerekir.
  yukseklik-metre.pngYüksekliği ... metreden Fazla Olan Taşıt Giremez: Levhada belirtilen ölçüden daha yüksek olan araçların bu yola girmelerinin yasaklanmış olduğunu belirtir. Daha yüksek araçları sürenlerin bu yola girmemeleri gerekir.
  uzunlugu-metre.pngUzunluğu ... metreden Fazla Olan Taşıt Giremez: Levhada belirtilen ölçüden daha uzun olan araçların bu yola girmelerinin yasaklanmış olduğunu belirtir. Daha uzun araçları sürenlerin bu yola girmemeleri gerekir.
  dingil-ton.pngDingil Başına .... tondan Fazla Yük Düşen Taşıt Giremez: Dingil ağırlığı levhada belirtilen değerden fazla olan araçların bu yola girmelerinin yasaklanmış olduğunu belirtir. Dingil ağırlığı fazla olan araçları sürenlerin bu yola girmemeleri gerekir.
  tondan-fazla-giremez.pngYüklü Ağırlığı .... Tondan Fazla Olan Taşıt Giremez: Yüklü ağırlığı levhada belirtilen değerden fazla olan araçların bu yola girmelerinin yasaklanmış olduğunu belirtir. Yüklü ağırlığı fazla olan araçları sürenlerin bu yola girmemeleri gerekir.
  takip-edilemez.pngMesafe sınırıÖndeki Taşıt .... metreden Daha Yakın Takip Edilemez: Yol ve trafik şartları nedeniyle, araçlar arasındaki takip mesafesinin levhada belirtilen mesafeden az olmamasını bildirir. Sürücülerin bu hususa uymaları gerekir.
  saga-donulmez.pngSağa Dönülmez: Yaklaşılan ilk levhada sağa dönüşün yasaklanmış olduğunu bildirir. Sürücülerin bu kavşakta sağa dönmemeleri gerekir.
  sola-donulmez.pngSola Dönülmez: Yaklaşılan ilk levhada sola dönüşün yasaklanmış olduğunu bildirir. Sürücülerin bu kavşakta sola dönmemeleri gerekir.
  u-donus-yapilmaz.pngU Dönüşü Yapılmaz: Her ne şekilde olursa olsun geri dönme manevralarının yapılmasının yasaklanmış olduğunu belirtir. Sürücülerin burada geri dönüş yapmamaları gerekir.
  sollamak-yasak.pngÖndeki Taşıtı Geçmek Yasaktır: Bu levhanın hitap ettiği yönde seyreden bütün araçların, önlerindekini geçmenin yasaklanmış olduğunu bildirir. Sürücülerin geçme yasağı sonuna kadar önlerindeki araçları geçmemeleri gerekir.
  kamyonu-gecmek-yasak.pngKamyonlar İçin Öndeki Taşıtı Geçmek Yasaktır: Bu levhanın hitap ettiği yönde seyreden kamyonların, önlerindekini geçmenin yasaklanmış olduğunu bildirir. Kamyon sürücülerin geçme yasağı sonuna kadar önlerindeki araçları geçmemeleri gerekir.
  azami-hiz-siniri.pngAzami Hız Sınırlaması: Belirlenmiş olan azami hız limiti veya bu limitlerin altındaki hız limitlerini hatırlatır. Sürücülerin levhada belirtilen hız sınırlarını aşmamaları gerekir.
  korna-yasak.pngSesli İkaz Cihazlarının Kullanımı Yasaktır: Araçlardaki sesli ikaz cihazlarının, tehlike anlarında ikaz görevi dışında kullanılmasının yasaklanmış olduğunu bildirir. Sürücülerin gereksiz yere bu ses cihazlarını kullanmamaları gerekir.
  gumruk-dur.pngGümrük - Durmadan Geçmek Yasaktır: Gümrük teşkilatı bulunan sınır kapılarında ve karayollarındaki araçların gümrük kontrolü için durdurulması gereken diğer yerlerde, sürücülerin durmak mecburiyetinde olduklarını bildirir.
  yasaklar-sonu.pngBütün Yasaklama ve Kısıtlamaların Sonu: Daha önce konulmuş olan bütün yasaklama ve kısıtlamaların sona erdiğini bildirir (Yapım, bakım, onarım yapılan yol kesimlerinde konulan birden fazla yasaklama ve kısıtlamalar gibi.)
  hiz-siniri-sonu.pngHız Kısıtlaması Sonu: Yolun önceki bir kesiminde konulmuş olan hız kısıtlamalarının sona erdiğini bildirir. Sürücüler, bu levhadan sonra kullandıkları aracın cinsine göre hızlarını arttırabilirler.
  sollama-yasagi-sonu.pngGeçme Yasağı Sonu: Daha önce konulmuş olan geçme yasağının sona erdiğini bildirir. Sürücüler, bu levhadan sonra engel bir hal yoksa öndeki aracı geçebilirler.
  kamyon-sollama-sonu.pngKamyonlar İçin Geçme Yasağı Sonu: Daha önce kamyonlar için konulmuş olan geçme yasağının sona erdiğini bildirir. Kamyon sürücüleri, bu levhadan sonra engel bir hal yoksa öndeki araçları geçebilirler.
  saga-mecburi-yon.pngSağa Mecburi Yön: Kavşaklarda bazı yolların tek yönlü olması halinde veya servis yolu gibi geçici kullanıma açık kesimlerde, mecburen sağa hareket edileceğini bildirir.
  sola-mecburi-yon.pngSola Mecburi Yön: Kavşaklarda bazı yolların tek yönlü olması halinde veya servis yolu gibi geçici kullanıma açık kesimlerde, mecburen sola hareket edileceğini bildirir.
  ileri-mecburi-yon.pngİleri Mecburi Yön: Kavşaklarda bazı yolların tek yönlü olması halinde veya servis yolu gibi geçici kullanıma açık kesimlerde, mecburen ileriye gidilmesini bildirir.
  ileri-ve-saga-mecburi-yon.pngİleri ve Sağa Mecburi Yön: Kavşaklarda sağa dönüşlerin dönüş adalarıyla korunmuş olması halinde veya servis yolu gibi geçici kullanıma açık kesimlerde, mecburen ileri ve sağa gidilmesini bildirir.
  ileri-ve-sola-mecburi-yon.pngİleri ve Sola Mecburi Yön: Kavşaklarda bazı yolların tek yönlü olması halinde veya servis yolu gibi geçici kullanıma açık kesimlerde, mecburen ileri ve sola gidilmesini bildirir.
  saga-ve-sola-mecburi-yon.pngSağa ve Sola Mecburi Yön: Bazı yönlerin trafiğe kapalı olması haline veya kavşaklarda ve servis yolu gibi geçici kullanıma açık kesimlerde, mecburen sağa ve sola gidilmesini bildirir.
  ileriden-saga-mecburi-yon.pngİleriden Sağa Mecburi Yön: Bir miktar daha yol aldıktan sonra ileriden sağa mecburi dönmek.
  ileriden-sola-mecburi-yon.pngİleriden Sola Mecburi Yön: Bir miktar daha yol aldıktan sonra ileriden sola mecburi dönmek.
  sagdan-gidiniz.pngSağdan Gidiniz: Bölünmüş yollarda refüj başlarına, kavşaklardaki diğer adalarla yol platformu üzerindeki sabit cisimlerin önüne konulan bu levha, röfüjün, adanın veya sabit cismin sağından gidilmesini bildirir.
  her-iki-yonden-gidiniz.pngHer İki Yandan Gidiniz: Yolun gidişe ayrılan kısmı üzerinde refüj, ada veya sabit cisim bulunması halinde, bunların önüne konulan bu levha, refüjün, adanın veya sabit cismin her iki tarafından da gidilebileceğini bildirir.
  ada-etrafindan-donun.pngAda Etrafında Dönünüz: Dönel kavşak girişlerinde ada etrafında dönüş yönünü ve aksi işaretlenmedikçe ada etrafında dönüş halinde bulunan araçların ilk geçiş hakkına sahip olduğunu bildirir.
  bisilet-yolu.pngMecburi Bisiklet Yolu: Bir yolun tamamen veya belirli bir kısmının sadece bisikletlerin kullanımına ayrılmış olduğunu, yolun bu kısmının diğer trafiğe kapalı olduğunu bildirir.
  bisiklet-yolu-sonu.pngMecburi Bisiklet Yolu Sonu: Bu işaret levhası, bisiklet yolunun sona erdiğini bildirir.
  yaya-yolu.pngMecburi Yaya Yolu: Bir yolun tamamen veya belirli bir kısmının sadece yayaların kullanımına ayrılmış olduğunu, yolun bu kısmının diğer trafiğe kapalı olduğunu bildirir.
  yaya-yolu-sonu.pngMecburi Yaya Yolu Sonu: Bu işaret levhası, yaya yolunun sona erdiğini bildirir.
  at-yolu.pngMecburi Atlı Yolu: Bir yolun tamamen veya belirli bir kısmının sadece atların kullanımına ayrılmış olduğunu, yolun bu kısmının diğer trafiğe kapalı olduğunu bildirir.
  at-yolu-sonu.pngMecburi Atlı Yolu Sonu: Bu işaret levhası, atlı yolunun sona erdiğini bildirir.
  asgari-hiz.pngMecburi Asgari Hız: Otoyollarla ekspres yollarda trafiğin belirli bir hız limitinin altına inmeden kalkışını sağlamak amacıyla, levhada gösterilen hız limitinin altına inilemeyeceğini bildirir.
  asgari-hiz-sonu.pngMecburi Asgari Hız Sonu: Daha önce konulmuş olan mecburi asgari hız levhasıyla amaçlanan şartların sona erdiğini bildirir.
  zincir-mecburi.pngZincir Takmak Mecburidir: Patinaj zinciri takılmasının mecburi olduğunu, en az iki çekici tekerleğe zincir takılmasının gerekli olduğunu bildirir.
  zincir-mecburiyeti-sonu.pngZincir Takma Mecburiyeti Sonu: Zincir takma mecburiyetinin sona erdiğini bildirir.
  tehlikeli-mecburi-yon-1.pngTehlikeli Madde Taşıyan Taşıtlar İçin Mecburi Yön: Sadece tehlikeli madde taşıyan taşıtların mecburen girmesi gereken yönlerdir.
  tehlikeli-mecburi-yon-2.png
  tehlikeli-mecburi-yon-3.png


  Yukarıda trafik levhalarını tablo halinda açıkladık. Tablo halinde açıklamaların yanı sıra topluca resim hallerine de aşağıdan ulaşabilirsiniz.

  Tehlike Uyarı İşaretleri
  trafik-uyari-isaretleri.png

  Trafik Tanzim İşaretleri
  trafik-tanzim-isaretleri.png

  Trafik Bilgi İşaretleri
  trafik-bilgi-isaretleri.png

  Durma ve Parketme İşaretleri
  trafik-durma-parketme-isaretleri.png

  Yatay İşaretleme
  yatay-trafik-isaretleri.png
  yatay-trafik-isaretleri-1.png
  yatay-trafik-isaretleri-2.png
   
  Son düzenleme moderatör tarafından: 29 Kasım 2014

Bu sayfa için etiketler

 1. trafik levhaları ve isimleri
 2. trafik işaretleri ve isimleri
 3. trafik levhalarinin isimleri