Trafik Cezaları 2012

Gündem bölümünde yer alan bu konu Ömer tarafından paylaşıldı.

 1. Ömer

  Ömer Yönetici

  2012 Trafik Cezaları Ne Kadar
  [​IMG]
  Kurallara kulak asmayan sürücülere verilecek cezalara zam geldi. Yılbaşından sonra başlayacak yeni ceza tarifesiyle alkollü araç kullananlar 1. defada 650 TL, 2. defada 814 TL, 3 ve üçten sonra ise 1.327 TL ceza ödeyecek.

  Alkollü sürücüye daha önce 590 TL ceza kesiliyordu. Uyuşturucu veya keyif verici madde alarak araç kullananlara da 1.327 TL ceza kesilecek. Zamla birlikte kırmızı ışık ihlali yapanlar 154 TL, yasak yerlere park eden sürücüler de 72 TL ceza verecek. Aracına izin almadan reklam, yazı, resim, ilan, flama ve bayrak takanlar, araçta sesli, ışıklı donanım bulunduranlar ile cep telefonuyla konuşanlar 72 TL ile cezalandırılacak. Araçların muayene süresini geçiren sürücüler ile servis freni, lastikleri, dış ışık donanımından yakını ve uzağı gösteren ışıklar ile park, fren ve dönüş ışıkları noksan, bozuk veya teknik şartlara aykırı olan araçları kullananlara da 72 TL ceza uygulanacak.

  CEZALARIN YÜZDE 42'Sİ YANLIŞ PARK'a KeSİLDİ

  İzmir'de trafik polislerinin 2011'de kestiği trafik cezalarının yüzde 42'sinin, park yasağı yapan sürücülere yazıldığı belirlendi. Yılın ilk 9 ayında İzmir kent merkezi ve metropol ilçelerde trafik kurallarına uymayan 296 bin 629 sürücüye para cezası uygulandı. Aynı dönemde yapılan trafik denetimlerinde, alkollü araç kullandığı tespit edilen 4 bin 834 sürücü ile çeşitli trafik ihlallerinden dolayı 100 ceza puanı sınırını aşan 670 sürücünün ehliyetine el konuldu.