Topluma örnek olmuş kişiler kimlerdir

Türkiyemiz bölümünde yer alan bu konu mahir tarafından paylaşıldı.

 1. mahir

  mahir Harbi Aktif Üye

  Topluma örnek olan Türkler kimlerdir?

  Birçoğumuzun gözünde idol olan mümtaz şahsiyetler vardır. Bu insanların hayatlarından etkilenir ve onların çizdiği yoldan gitmeyi kendimize şiar ediniriz. Türkiye bu açıdan bir çok topluma örnek olan tarihi değerlere sahiptir.

  Biz bazı şahsiyetlere değineceğiz ve hayatlarından kısa anektotlar aktaracağız, diğer kişilere ise isim olarak değineceğiz.

  Mehmet Akif Ersoy
  Şiirleri ve edebi kişiliği bir yana (tabiki onun gibi şiir yazan bir daha gelmez) İstiklal mücadelesinin gizli kahramanlarından, gittiği her yerde "İstiklal" kelimesinden başka bir şey söylemeyen Mehmet Akif Ersoy, topluma şiirleriyle, vatanseverliğiyle, imanıyla, yaşam tarzıyla örnek olmuş ve herkes tarafından büyük saygı görmüştür. Bizlere en büyük mirası İstiklal Marşı ve Safahat'idir. Asım'ın Nesli diye tahayyul ettiği gençlik figürü; bilime sımsıkı sarılan, inançlarına sırtını dönmeyen, vicdanlı, imanlı gençlik idealidir. Onun bu muasır medeniyetler seviyesine, değerlerimize sırtını dönmeden ulaşma ideali, bizim için örnek olmalı ve ilim, teknoloji, fen üzerine yoğunlaşıp; icatlar yapmalı, kendimizi geliştirecek alanlara yönelmeliyiz.

  Cahit Arf
  Özgür ve demokratik kişiliği, sürekli sorgulayan yaşam biçimi ve matematik tutkusu her zaman esin kaynağımız olacaktır. Matematik ilminin derinliklerine dalan Cahit Arf, kafa yorduğu alanda formüller üretebilecek kadar kendini geliştirebiliyorsa, bizlerde çalışarak ilime fenne yönelmeliyiz.

  Halil İnalcık
  Yaşayan en büyük tarihçi olarak anılan ve herkes tarafından saygıdeğer bir yere sahip olan Halil İnalcık, tarih bilimi alanında büyük çalışmalara imza atmış ve bu dalda bir çok öğrenciye örnek olmuş mümtaz bir şahsiyettir.

  Sakıp Sabancı
  Hiç kuşkusuz sanayi ve iş dünyasında örnek alınacak önde gelen isimdir Sakıp Sabancı. Girişimcilik ruhuna sahip genç arkadaşlarımız onun hayat hikayesinden feyz alabilirler.

  Buhurizade Mustafa Itri
  Musiki alanında tartışılmaz Türk tarihinin en büyük ismi. Besteleri halen dünkü tazeliğinde olan Itri, müzik alanında kendini geliştirmek isteyen ve özgün besteler yapmak için uğraşan arkadaşlarımıza örnek bir şahsiyettir.

  En büyük bestesi Salati Ümmiye halen camiilerde milyonlarca insan tarafından hep bir ağızdan söylenmektedir.

  Diğer kişiler de kısaca isim isim değinmek gerekirse;

  B. Ziya Eytemiz
  Sami Yavrucuk
  Muhittin Yıldız
  Nezir Sonakın
  İsmail Serim
  Necati Yeğenoğlu
  Vezir Balcıoğlu
  Yusuf Yöreli
  Haşmet Yöreli
  İhsan Soyalp
  Ali Kılınçoğlu
  Duran KOÇAK
  Nusret Ergül
  Hasan Özkaplan
  Yılmaz Ermiş
  Abdullah Loras
  Naci Renklibay
  Kerim Özbek
  Sadık Keleş
  Muzaffer Gezer
  Orhan Şener
  İlhami Coşkun
  Mehmet Serin
  Emin Görmüş
  Haldun Üstel
  A. Bülent Melik
  Kenan Erdağı
  Köksal Gürler

  Sizlerde örnek aldığınız şahsiyetleri bizimle paylaşabilir ve onların iyi yanlarını bizlere anlatabilir ve de konumuza destek sağlayabilirsiniz.