Tırnak batması tel tedavisi

LAL
Moderatör
Tırnak batması ve tel tedavisi

Diyabet hastalarının karşılaştığı ya da yanlış ayakkabı giyme, yanlış tırnak kesme, tırnak deformasyonu sonucu ve mantara bağlı olarak ortaya çıkan batık tırnaklar, cerrahi operasyonla çekilmeye gerek kalmadan tedavi edilebiliyor.

Sağlık problemleri arasında bir çok insanın ortak sorunu haline gelen ve cerrahi operasyonla çekilen batık tırnaklar, tel tedavisiyle ameliyata gerek kalmadan sorun olmaktan çıkıyor. Sosyal hayatı olumsuz yönde etkileyen batık tırnakların kesinlikle çektirilmemesi gerektiğini ifade eden Podiatri Uzmanı Eczacı Reyyan Şalvarcı, "Batık sorunu yaşayan hastaların ilk olarak tırnaklarını ve mantar dokusunu temizliyoruz. Temizleme işleminin ardından tel takarak, tırnak yatağına batan tırnağı yukarı kaldırma işlemi uyguluyoruz. Batık tırnak ile yatağı arasına uygulanan ameliyatsız ve kolay bir yöntem olan tel tedavisiyle, tırnak yatağını ovallikten kurtarıp düzleşmesini sağlıyoruz. Tedavi bittikten sonra tırnakta kalınlaşma ve mantarlaşma sorunu ortadan kalkıyor. Mantardan dolayı kıvrılan tırnağın şekli tamamen düzeltiliyor. Bu işlemin ardından normal sağlıklı düz tırnak yatağında oturmuş olarak tam bir tırnak gelişiyor. Gayet sağlıklı, batmayan acı duyulmayan bir tırnak yapısı oluşturuyoruz" dedi.

DİYABET HASTALARI DAHA DİKKATLİ OLMALI

Toplumda özellikle diyabet hastalarında ayakta uyuşmalar, ayak altı yanmaları ve ayaklarda belirli ağrıların oluştuğunun gözlendiğini kaydeden Şalvarcı, "Bu rahatsızlıklar şeker hastalarında çok fazla görülüyor. Bunun için şeker hastaları normal hastalardan farklı olarak ayaklarında bir kesik olduğu zaman bunu hissedemezler. O yüzden şeker hastaları ayaklarının altlarını, tırnak kenarlarını, köşelerini her gün kontrol etmeleri gerekiyor. Ayağının altını göremeyen ve kilolu hastalarımız olabilir. Ayaklarının altına ayna tutarak, kesik olup olmadığını kontrol edebilirler. Topuklarda derin çatlaklar olan hastaların o kısımlarında mikroba bağlı olarak enfeksiyon oluşabilir, ödem veya ayak şişliklerine neden olabiliyor. Şeker hastalarındaki en büyük problem açılan yaraların kapanmamasıdır. Çünkü diyabet hastası olan kişilerin halk dilinde 'diyabetik ayak' olma riskleri ve açılan yaraların kapanmama oranı çok yüksektir. Bizim zaten buradaki asıl amacımız, açık yaralarda kaliteli deri ve tırnak yapısını sağlayabilmemizdir" diye konuştu.

TIRNAK KESİMİ VE AYAKKABI SEÇİMİ ÖNEMLİ

Ayak sağlığının çok önemli bir konu olduğunu vurgulayan Şalvarcı, "Toplumumuzda ve Türkiye'de ayak sağlığı yeni yerleşen bir durum. Ayak sağlığı konusunda çok fazla gidilebilecek merkezler yoktu. Bu yeni yeni yayılmaya başladı. Artık daha önce tırnaklarını çektirmiş olanların, tırnaklarının düzelmeme gibi durumları söz konusu değil. Tabi ki düzelebilir. Belirli periyodik bakımlara gelerek, yapılması gereken işlemler düzgün yapıldıktan sonra kendi sağlık standartlarını yükseltmek amacıyla bakımlara gelebiliyorlar. Gelemeyen hastalar ise bu tarz bir uygulamayı geçirdikten sonra evde tırnak kesimlerini çok düzgün bir şekilde yapabilirler. Ama en önemlisi tırnak kesimi ve ayakkabı seçimidir" şeklinde konuştu.

TEL TEDAVİSİYLE BATIKTAN KURTULDULAR

10 yıldır diyabet hastası olan ve buna bağlı olarak ayağında mantar ve batık tırnak sorunu ortaya çıktığını dile getiren özel bir okulun müdürlüğünü yapan Recep Şenyüz (54), "Daha önce gittiğim doktor tırnağı çekeriz ama yeniden aynı şekilde çıkar dedi. Ben de bu yüzden tırnağımı çektirmedim. Ayağımda yaralar, batmalar oluşmuştu. Yürümekte zorluk çekiyordum. Reyyan hanımın tedavisinden sonra rahat yürümeye başladım. Şimdi tırnağımı, ayak parmağımı geri kazandım" dedi.

Tırnak batması nedeniyle yaşam kalitesinin düştüğünü belirten Eczacı Özlem Özlük (28) ise, "Ayakkabı giyerken ciddi anlamda sıkıntı yaşıyordum. Onun dışında da sol ayak tırnağımda yine bir kalınlaşma ve deformasyon söz konusuydu. Daha önce başka bir merkezde tedavi oldum, tırnağımı çektirdim. Tırnağımı çektirdikten sonra yaşam kalitem daha çok düştü. Belirli bir süre ayakkabı giyemedim. Tırnağımda ciddi bozulmalar yaşandı. Uygulanan tel tedavisinin ardından artık sağlıklık tırnaklara kavuştum" ifadelerini kullandı.

cicozz Çocukluk cicozlarda saklı
Tırnak kesme şekline özen göstermek gerek. Çok illet bir rahatsızlık.