Tasarruf ile ilgili Deyimler

Deyimler Sözlüğü bölümünde yer alan bu konu Ömer tarafından paylaşıldı.

 1. Ömer

  Ömer Yönetici

  Tasarrufla ilgili atasözü, deyimler
  Tasarrufla ilgili özdeyişler

  Tasarruflu olmak hem iyi bir ahlak, hemde israfın karşısında durmak demektir. Tasarruflu olup, ihtiyacımıza göre harcarsak, ihtiyacımızdan fazlasını biriktirirsek tutumlu oluruz.

  Damlaya damlaya göl olur
  Az olan herşey biriktiğinde, büyük şeylerin teşkil etmesini sağlar. Gözümüze küçük yada değersiz gelen her şey birikerek büyüğün meydana gelmesini sağlar. Bundan dolayı, büyüktür, azdır, işe yaramaz diyerek büyüğün bir parçası olacak nesneyi küçük görmemeliyiz. Bir damla deyip geçmemeli, damlalar el ele verdiklerinde koskoca bir gölün meydana gelmesini sağlıyor.

  Bol bol yiyen, bel bel bakar
  Hayat her zaman bal börek değildir. Mutlaka elimizdeki varlıklarımızı iktisatlı kullanmalıyız. Bugün elimizdekileri bol bol harcayıp paramızı çarçur edersek, yarın para kazanıp durumu iyi olan insanlara bön bön bakabiliriz. Bugünün yarınını düşünüp, geleceğimiz içinde ekonomimizi dengede tutmalıyız.

  Ayağını yorganına göre uzat
  Kendimize uygun olmayan bir elbiseyi giydiğimizde komik duruma düşeriz. Aynen bunun gibi, gelirimiz neyse ona göre para harcamalıyız. Bütçemizi aşıp, gelir gider dengesini tutturamazsak mutlaka açılır borç ederiz. Bu durumu anlatan en güzel deyimde ayağını yorganına göre uzatmak deyimidir.

  Ak akçe kara gün içindir
  Emek harcayıp, alınmızın teri ile kazandığımız helal para gün gelir; dar, sıkıntılı ve zor günlerimizde bize ilaç olabilir. Yani insan kazandıklarının bir kısmını dar günler için saklamalı ve ihtiyatlı olmalıdır.Her zaman işler iyi gitmeyebilir bunun için bu zamanlarda bu parayı harcamak gerekir.

  Sakla samanı, gelir zamanı
  Bir kenarda ıvır zıvır gereksiz gördüğümüz şeyler, belki gün gelir gelecekte bize lazım olabilir. O yüzden karsamba olarak gördüğümüz ufak şeyleri hemen gözden çıkarmamalı, gelecekteki önemine binaen saklamalıyız.

  İşten artmaz, dişten artar
  Maaşımız ne kadar dolgun olursa olsun, aylık kazancımız ne kadar bizi tatmin ederse etsin, tutumlu ve iktisadi bir tarafımız yoksa o para asla birikmez ve har vurup harman savurarak elimizden uçar gider. Dişimizi sıkmalı sabırlı olup temel ihtiyaçlarımız haricinde çok açılmamalıyız.

  Her çok azdan olur
  Nasıl ki; hücreler birleşmeden dokular meydana gelmez. Atomlar yanyana gelmeden elementler ve maddeler teşkil etmez. Öyle de 1 kuruşlar, 1 liralar bir araya gelmeden çok paramız olamaz.

   
 2. Jön TüRk

  Jön TüRk Yeni Üye

  Her çok azdan olur

  Güzel bir sözdür.