taş tablet nedir,taş tabletten günümüze kadar gelen araçlar nelerdir

Soru & Cevap bölümünde yer alan bu konu deep tarafından paylaşıldı.

 1. deep

  deep Harbi Aktif Üye

  taş tablet nedir,taş tabletten günümüze kadar gelen araçlar nelerdir?
  Tablet ismi insanara yeni gelebilir aslında bu hiçde bilindiği gibi değil.Tablet ile bizlerin tanışması çok kısa bir süreye dayanıyor.Yeni teknolojilerle birlikte hayatımıza giren tablet insanoğlunun çok eski geçmişine dayanmaktadır.Yani bilindiği gibi 20 yıllık bir geçmişi yok.Aslında tabletin tarihi 7 bin yıl öncesine dayanmaktadır

  Aslında tabletler ilk olarak karşımıza taş olarak çıktı.Çünkü günlük hayatı ve yazı dilini kaybetmemek amacı ile taş tabletler kullanılmıştır.Aradaki farkın sadece geçmişte taş olduğunu söylemek mümkündür.Aksi takdirde tablet hala tablet olarak hayatımızda.

  Tabletlerin Tarihi
  Tarihe baktımğımızda Yunanlıların ve Romalıların 8. yüzyılın ortalarında mum kaplı tablet kullanmaya başladığını görebiliriz.Bu tabler hem kullanım açısından, hem yazım kolaylığı açısından hemde sonradan silinebilme açısından bir çok kolaylık sağlamıştır.

  Tarih boyunca ilerleme kaydeden bu tabletler özellikle Romalılar döneminde oldukça büyük ilerleme kaydetmişlerdir.Çünkü Romalılar döneminde bu tablerde yazılıp silinme gibi günümüzdeki reboot özelliğinini barındırarak Tablet PC’ler için ilham verici olmuştu.

  Sonuç olarak tabletlerin ilk kullanılmaya başlanması 7 bin yıl öncesine dayanmakta ve tarihin her aşamasında kendisini geliştirerek bugünkü Tablet PC halini almıştır.

   
  Son düzenleme: 2 Mart 2011