Swap File Ayarları.

Windows bölümünde yer alan bu konu SYSTEM tarafından paylaşıldı.

 1. SYSTEM

  SYSTEM Üye

  Windows bilgisayar hafızasının yeterli olmadığı zamanlarda sabitdiskte bir sanal bellek dosyası oluştur ve bu dosyayı aynı bir hafıza modülü gibi kullanır. Tabii ki bu sanal hafıza sabitdiskin hızında çalışır. Eğer bilgisayarınızda iki adet sabitdisk varsa ve Windows’un yüklü olduğu sabitdisk daha yavaşsa veya doluysa bahsettiğimiz dosyayı hızlı sürücüye taşımak için:

  Bilgisayarım simgesine sağ tıklayın.
  Özellikleri seçin. (Alternatif olarak Windows Logo+Break düğmelerine basarak Sistem Özellikleri penceresini açabilirsiniz. )
  Pencerenin sağ üst kısmındaki Gelişmiş sekmesine tıklayın.
  Performans başlığı altındaki pencerede Ayarlar düğmesine basın. Performans seçenekleri penceresi açılacaktır.
  Pencerenin sağ üst kısmındaki Gelişmiş sekmesine tıklayın.
  En altta bulunan sanal disk başlığı altındaki değiştir düğmesine basın.
  Açılan Sanal Bellek penceresinde C: sürücüsünü (Windows’un yüklü olduğu sürücüyü) seçin Başlangıç Boyutu ve En Büyük Boyut yazılarının karşısındaki kutulara 2 yazın ve Ayarla düğmesine basın.

  Not: C: sücüsündeki swap dosyasını tamamen kaldırmak yerine 2 MB ile sınırlamamızın sebebi Windows’un sistem kilitlendiğinde debugging için gerekli bilgiyi kaydedebilmek için sistem sürücüsünde swap dosyasına ihtiyacı olmasıdır.

  C: sürücüsündeki swap dosyasının minimuma getirdikten sonra hızlı olan sabitdiskte bulunan sürücüyü seçin.

  Not: Eğer hızlı olan sabitdiskinizde örneğin D’den başka E, F gibi başka sürücülerde varsa bunlardan en az kullandığınızı seçin. Bazı kullanıcılar sabitdiski biçimlendirirken yaklaşık 1 GB’lık bir sürücü açarak bu sürücüyü sadece swap dosyası için kullanırlar. Böylece başka dosyalar ile bölünmeyen swap dosyası daha hızlı okunup yazılarak performans artışı sağlanır.

  Sistem Yönetimli Boyut’u işaretleyip Ayarla düğmesine basın. Daha sonra OK düğmelerine basarak pencereleri kapatın.

  Not: Bazı kullanıcılar swap dosyasının başlangıç boyutu ve en büyük boyut değerlerini aynı yaparak sanal bellek dosyasının boyutunu sabitlerler. Bu bir yandan dosya boyutunun sabit kalması ve başka dosyalar yazıldığında dosyanın bölünmesini engellerken diğer yandan sistem aşırı yüklendiğinde sanal belleğin yetersiz kalma tehlikesini doğurur. Bu durumda ayarları tekrar yapmanız gerekecektir. Eğer swap dosyası boyutunu sınırlamak isterseniz MicroSoft’un tavsiyesi gerçek hafıza kapasitenizin 1.5 katı olması. Örneğin bilgisayarınızın 256 MB hafızası varsa swap dosyasının büyüklüğünü 384 MB yapmalısınız.