Süper Final Play off Fikstürü

Gündem bölümünde yer alan bu konu Ömer tarafından paylaşıldı.

 1. Ömer

  Ömer Yönetici

  Süper Final Fikstürü, Play off maç fikstürü
  Spor Toto Süper Lig'de 34 maçlık bölümün tamamlanmasının ardından, lig şampiyonunu belirleyecek Spor Toto Süper Final Şampiyonluk Grubu'nun fikstürü çekildi.
  [​IMG]
  Ataköy'deki Olimpiyatevi'nde gerçekleştirilen kura çekimine, Futbol Federasyonu yöneticileri ile Spor Toto Süper Final Şampiyonluk Grubu'nu oluşturan Galatasaray, Fenerbahçe, Trabzonspor ve Beşiktaş kulüplerinin temsilcileri katıldı.

  Çekilen fikstüre göre, Şampiyonluk Grubu'nun ilk haftasında Fenerbahçe-Trabzonspor, Beşiktaş-Galatasaray maçları yapılacak.

  Gerçekleştirilen fikstür çekimine göre karşılaşma takvimi şöyle oldu:

  TFF Süper Final Maç Tarihleri ve Eşleşmeleri

  1. Hafta 14/15 Nisan 2012
  Fenerbahçe - Trabzonspor
  Beşiktaş - Galatasaray

  2. Hafta 21/22 Nisan 2012
  Galatasaray - Fenerbahçe
  Trabzonspor - Beşiktaş
  3. Hafta 28/29 Nisan 2012
  Trabzonspor - Galatasaray
  Fenerbahçe - Beşiktaş

  4. Hafta 2/3 Mayıs 2012
  Galatasaray - Trabzonspor
  Beşiktaş - Fenerbahçe

  5. Hafta 5/6 Mayıs 2012
  Trabzonspor - Fenerbahçe
  Galatasaray - Beşiktaş

  6. Hafta 12/13 Mayıs 2012
  Fenerbahçe - Galatasaray
  Beşiktaş - Trabzonspor

  AVRUPA LİGİ GRUBU FİKSTÜRÜ
  Spor Toto Süper Süper Final Avrupa Ligi Grubu'nda maç fikstürü belirlendi. Ataköy Olimpiyatevi'nde gerçekleştirilen fikstür çekimi, Bursaspor YÖnetim Kurulu Üyesi Öztürk Yazıcı, Sivasspor Yönetim Kurulu Üyesi Hüsnü Eken, Eskişehirspor YÖnetim Kurulu Üyesi Ekrem Birsen ve İstanbul Büyükşehir Belediyespor Futbol Şube Sorumlusu Kamil Dizar'ın katılımıyla yapıldı.

  Gerçekleştirilen fikstür çekimine göre karşılaşma takvimi şöyle oldu:

  1. Hafta:
  İstanbul Büyükşehir Belediyespor-Eskişehirspor
  Sivasspor-Bursaspor

  2. Hafta:
  Bursaspor-İstanbul Büyükşehir Belediyespor
  Eskişehirspor-Sivasspor

  3. Hafta:
  Eskişehirspor-Bursaspor
  İstanbul Büyükşehir Belediyespor-Sivasspor

  4. Hafta:
  Bursaspor-Eskişehirspor
  Sivasspor-İstanbul Büyükşehir Belediyespor

  5. Hafta:
  Eskişehirspor-İstanbul Büyükşehir Belediyespor
  Bursaspor-Sivasspor

  6. Hafta:
  İstanbul Büyükşehir Belediyespor-Bursaspor
  Sivasspor-Eskişehirspor

  SÜPER LİG'DE SÜPER FİNAL HEYECANI BAŞLIYOR

  Spor Toto Süper Lig'de Süper Final Şampiyonluk Grubu heyecanı, 14-15 Nisan tarihlerinde başlayacak.

  Ligi ilk 4 sırada tamamlayan Galatasaray, Fenerbahçe, Trabzonspor ve Beşiktaş'ın katılacağı Süper Final Şampiyonluk Grubu'nda maçlar çift devreli lig usulüne göre oynanacak. Takımlar Süper Final'e puanlarının yarısıyla başlayacak. Bu puanların buçuklu olması halinde, buçuk, tam sayıya yükseltilecek. Ancak, Süper Final sonunda aynı puana sahip 2 ya da 3 takım olması halinde, buçuk puanı tamamlanmış takım, sıralamada altta kalacak.

  Spor Toto Süper Lig'de, oynanan karşılaşmalarda atılan goller ve averajlar Süper Final'e yansımayacak.

  Galatasaray'ın 39 puanla yer alacağı Süper Final'de Fenerbahçe 34, Trabzonspor ve Beşiktaş ise 28'er puanla başlayacak.

  -Aynı puanda bitirme halinde-

  Süper Final sonunda iki takımın aynı puanda olması halinde, öncelikle Süper Final'e başlarken buçukla tamamlanmış takımlar geride kalacak.

  İki takımın da bu açıdan durumu aynı ise takımların kendi aralarındaki Lig Grubu ve Süper Final'de oynadıkları 4 maçtaki puan üstünlüğüne bakılacak. Bunda da eşitlik olması halinde, kendi aralarında oynadıkları maçlardaki gol averajına bakılacak. Bunların da aynı olması halinde, 34 haftalık lig grubunda puan sıralamasında üstte olan takım, üst sırada yer alacak.

  Süper Final'i 3 veya 4 takım aynı puanda bitirirse, aynı şartlar bu kez 3 veya 4 takım için aranacak.

  -Süper Final maç tarihleri-

  Süper Final, 14-15 Nisan tarihlerinde başlayıp, 12-13 Mayıs tarihlerinde sona erecek.

  Şampiyonluk Grubu'nun maç tarihleri şöyle:

  1. Hafta: 14-15 Nisan

  2. Hafta: 21-22 Nisan

  3. Hafta: 28-29 Nisan

  4. Hafta: 2-3 Mayıs

  5. Hafta: 5-6 Mayıs

  6. Hafta: 12-13 Mayıs

  Bu arada UEFA Avrupa Ligi'ne katılacak 3. takımı belirleyecek ve Süper Final Şampiyonluk Grubu dördüncüsüyle, Süper Final Avrupa Ligi Grubu'nun birincisi arasındaki karşılaşma 20 Mayıs Pazar günü oynanacak.

  -Avrupa'ya gidecek takımlar-

  Süper Final'i ilk sırada tamamlayan takım Süper Lig şampiyonu olarak UEFA Şampiyonlar Ligi gruplarına direkt olarak katılacak.

  Bu grubu 2. sırada tamamlayan takım ise UEFA Şampiyonlar Ligi'ne katılmak için ön eleme maçı oynayacak.

  Türkiye Kupası şampiyonu olan takım, UEFA Avrupa Ligi'ne gidecek, Süper Final'i 3. sırada tamamlayan takım ise UEFA Avrupa Ligi'ne katılacak 2. takım olacak.

  Süper Final'i 4. olarak tamamlayacak takım ile normal sezonu 5 ile 8. sıra arasında bitiren ekiplerin katılacağı Süper Final Avrupa Ligi Grubu'nu ilk sırada tamamlayacak takım arasında, UEFA Avrupa Ligi'ne gidecek 3. ekibi belirlemek için maç oynanacak. TFF tarafından tespit edilecek tarafsız sahada oynanacak bu müsabakayı kazanan takım, UEFA Avrupa Ligi'ne gidecek son takım olacak.

  Bu arada Türkiye Kupası final müsabakası, play-off grup müsabakaları tamamlandıktan sonra, 20 Mayıs'taki play-off'lar arası final müsabakasından ise önce oynanacak.

  -Türkiye Kupası şampiyonu, Süper Final'i ilk 2'de bitirirse-

  Türkiye Kupası şampiyonu olan takım aynı zamanda Süper Final Şampiyonluk Grubu sonunda 1. veya 2. sırada yer alırsa, UEFA Avrupa Ligi'ne gidecek 3. takım, Türkiye Kupası finalisti olacak.

  Bu durumda Süper Final Şampiyonluk Grubu'nu 3. sırada tamamlayan takım, UEFA Avrupa Ligi'ne gidecek 1. takım olma hakkını elde edecek. Bu grubu 4. sırada bitiren takım ile Süper Final Avrupa Ligi Grubu birincisi play-off'lar arası final müsabakası oynayacak ve kazanan takım da UEFA Avrupa Ligine gidecek 2. takım olma hakkını kazanacak.

  -Kupa şampiyonu, Süper Final'i 3 veya 4. bitirirse...-

  Türkiye Kupası şampiyonunun Süper Final Şampiyonluk Grubu'nu 3. veya 4. sırada bitirmesi halinde, Türkiye Kupası şampiyonu olan takım UEFA Avrupa Ligine gidecek 1. takım olacak.

  Süper Final Şampiyonluk Grubu'nda yer alan ve Şampiyonlar Ligi'ne katılamayan diğer takım ise UEFA Avrupa Ligi'ne katılacak 2. takım olma hakkını elde edecek. Süper Final Avrupa Ligi Grubu birincisi ise UEFA Avrupa Ligi'ne katılacak 3. takım olacak ve bu durumda play-off'lar arası final müsabakası oynanmayacak.

  -Kupa şampiyonu, Avrupa Ligi Grubu'nu birinci tamamlarsa-

  Türkiye Kupası şampiyonunun Süper Final Avrupa Ligi Grubu'nda birinci takım olması halinde, Türkiye Kupası şampiyonu olan takım UEFA Avrupa Ligine gidecek 1. takım olacak.

  Süper Final Şampiyonluk Grubu'nda 3. olan takım UEFA Avrupa Ligine katılacak 2. takım, bu grupta 4. olan takım da UEFA Avrupa Ligi'ne katılacak 3. takım olur. Bu durumda play-off'lar arası final müsabakası oynanmayacak.

  -Türkiye Kupası finalisti Avrupa Ligi Grubu'nu 1. bitirirse...-

  Türkiye Kupası şampiyonu olan takımın aynı zamanda Süper Final Şampiyonluk Grubu sonunda 1. veya 2. sırada yer alması, Türkiye Kupası finalistinin de Süper Final Avrupa Ligi Grubu'nda birinci takım olması halinde; Türkiye Kupası finalisti olan takım UEFA Avrupa Ligine gidecek 3. takım olacak.

  Süper Final Şampiyonluk Grubu'nda 3. olan takım ise UEFA Avrupa Ligine katılacak 1. takım, bu gruptaki 4. takım ise UEFA Avrupa Ligi'ne katılacak 2. takım olma hakkını alacak. Bu durumda play-off'lar arası final müsabakası yapılmayacak.