Sun Microsystems, Mysql'i satın alıyor

Teknoloji Haberleri bölümünde yer alan bu konu Ömer tarafından paylaşıldı.

 1. Ömer

  Ömer Yönetici

  Sun Microsystems, bir açık kaynak simgesi olan ve dünyanın hızla büyüyen açık kaynak kodlu veritabanı geliştiricisi MySQL AB'yi yaklaşık 1 milyar dolara satın alacağını duyurdu.

  Sun Microsystems'dan yapılan açıklamada, bu satın almayla 15 milyar dolarlık veritabanı pazarında güçlü bir oyuncu olan Sun Microsystems'ın büyüme stratejisinin de hız kazandığı kaydedildi.

  Açıklamada, Facebook, Google, Nokia, Baidu ve China Mobile gibi milyonlarca kurulumu olan MySQL'in açık kaynak veritabanının daha geleneksel uygulamalara ve kurumsal pazara adaptasyonunun sağlanmasıyla Sun'a getireceği sinerjinin, yazılım endüstrisinde yeni bir dönem açacağı ifade edildi.

  Intel, IBM ve Dell gibi markalarla olan OEM (orijinal ürün üreticisi) anlaşmalarını da içeren Sun dağıtım kanalları aracılığıyla MySQL'in daha geniş bir dağıtım ağına da kavuşacağı kaydedilen açıklamada, "MySQL açık kaynak veritabanı, tüm dünyada belli başlı işletim sistemleri, donanım sağlayıcılar, sektör ve uygulama alanlarında geniş bir kullanım gösteriyor.

  Tamamlayıcı ürün dizileri ile MySQL'in veritabanı erişimi artarken, Sun sistemlerinin sanallaştırma, ara katman yazılımları ve depolama alanlarında yeni pazarlar kazanması bekleniyor" denildi.

  Açıklamada, MySQL'in yüksek verimli açık kaynak veritabanı yazılımının bugüne kadar internetten 100 milyondan fazla kez indirildiği, her gün bu rakama 50 bin adet daha eklendiği belirtilerek, MySQL sayesinde Sun'ın, mevcut müşteri ilişkilerini derinleştirirken açık kaynak veritabanlarının kullanım kolaylığından ve esnekliğinden yararlanmayı amaçlayan firmalara yeni fırsatlar sunacağı vurgulandı.

  Sun Microsystems'ın, tüm MySQL stoklarının devri için yaklaşık 800 milyon dolar nakit ödemeyi ve yaklaşık 200 milyon doları opsiyon olarak taahhüt ettiği kaydedilen açıklamada, devir işleminin 2008 mali yılının 3. çeyreğinin sonlarında veya 4. çeyreğinin başlarında tamamlanması beklendiği belirtildi.

  İşlemlerin tamamlanması ile birlikte MySQL yazılımı Sun yazılımına entegre edilecek, satış ve pazarlama organizasyonları ile MySQL CEO'su Marten Mickos Sun'ın lider yönetim takımına katılacak.

  Geçiş döneminde her iki şirketin temsilcilerinden oluşan ortak bir ekip teknik, ürün ve kültürel birlikteliğin sağlanması ve her iki firmanın en iyi iş ve ürün geliştirme pratiklerine dayanan birleşme planlarını geliştirecek.