SSH ile yedek almak ve geri yüklemek

Server Yönetimi bölümünde yer alan bu konu Ömer tarafından paylaşıldı.

1. Ömer

Ömer Yönetici

Arkadaşlar çoğu cpanel kullanıcısının başına mutlaka gelmiştir.cpanel lisans süresi dolduğunda yedek alamama sıkıntısı çekeriz.WHM/Cpanel aktif değilken nasıl yedek alırım ve nasıl tekrar yedeği import ederim diyorsanız;

İşlem bittikden sonra yedeğiniz /home dizininde cpmove-kullaniciadi.tar.gz şeklinde gelecektir.
    yedeği almadan önce tavsiyem /usr/local/apache/domlogs/ dizininde bulunan sitenin loglarını silmeniz.yoksa yedek boyutu acayip oranda şişiyor.ordaki logların boyutu bazen 3-4 GB oranında oluyor, siteye girenlerin ipleri tarayıcıları tek tek loglara yazıldığı için.

şimdi bu yedeği başka bir server'a taşıyacaksınız veya sunucunuza tekrar atacaksınız,

Bu komutlada restore işlemini gerçekleştirebilirsiniz.Bir başka yazımda cpanel/whm lisansınız aktif değilken ssh komutlarıyla nasıl yeni hesap açıp,silebileceğinizi,suspendleceğinizi,suspendi nasıl açacağınızı, hesabı nasıl silebileceğinizi anlatacağım..

kralex-HarbiForum​

Son düzenleme: 10 Temmuz 2009
  2. M.Uzun

M.Uzun Yeni Üye

merhaba yedeği sorunsuz şekilde putty programı ile aldım ama hiç bir şekilde siteme ait public_html nin orada göremedim ? ssh de bu şekil yazdı done dedi sonundada sorunsuz şekilde aldığına eminim yani ?

pkgacctfile is: /home/cpmove-siteadresim.tar.gz

3. Ömer

Ömer Yönetici

yedek alma komutu verdiğinizde tar.gz paket /home içine gelir. başka bir cpanelli sunucuya aynı yedeği atmak için tar.gz paketini /home içine atıp yeri yükleme komutunu girmeniz yeterli.

4. M.Uzun

M.Uzun Yeni Üye

pc me şu halde indirmem mümkün değil mi acaba ?

5. Ömer

Ömer Yönetici

indirebilirsin ftp programıyla veya yedeği /home dizininden /home/kullanıcıadı/public_html dizinine taşırsın. yalnız indirebilmen için yedek dosyasının chmod ayarları 644 yapman gerekir.

6. M.Uzun

M.Uzun Yeni Üye

taşıma komutu nedir ? tam olarak anlatma şansın varmı acaba çok önemli bu benim için :(

EDİT: WinSCP programı ile hallettim teşekkürler ;)

7. Ömer

Ömer Yönetici

eski server'dan yedeği /scripts/pkgacct komutuyla aldıktan sonra sitelerinin bir tanesinin public_html dizinine at sonra yeni server'a taşımayı wget
    Kod:
    wget http://siteadi.com/cpmove-kullanici.tar.gz
    komutuyla yapabilirsin. sonrada tar.gz dosyasını yeni serverın /home dizinine atıp /scripts/restorepkg komutunu çalıştırabilirsin. pratikte bu daha hızlı. ama tabi iki serverın cpanel lisansları aktifse bunları cpanel arayüzünden de yapabilirsin.