Sözleşmeli Erler ne kadar maaş alacak

Askerlik bölümünde yer alan bu konu cicozz tarafından paylaşıldı.

 1. cicozz

  cicozz Çocukluk cicozlarda saklı

  Sözleşmeli Erler ne kadar maaş alacaklar, Sözleşmeli Askerlik, Sözleşmeli Er Maaşı

  Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, profesyonel askerliğe geçişin önemli bir adımı olan ‘sözleşmeli er’ modelini Bakanlar Kurulu’na sunacak aşamaya getirdiklerini açıkladı.

  Gönül, taslak aşamasındaki modelin ayrıntılarını anlattı: “Bu uzman çavuşlarla alakalı değil, daha başka bir statü. Türkiye’de ‘profesyonel olan olmayan’ diye bir ayrımımız yok, profesyonelliğe geçişte bir adım. Çünkü mecburi askerlik sistemini bitirdikten sonra ücretli devam edecek, onun (zorunlu askerliğin) yerine geçmeyecek. Sözleşme süresi yapılacak, daha sonra kendilerine bir ikramiye verilecek ve ilişikleri kesilecek. Sözleşme bitince devletle alakası kesilecek. Karşılıklı isteğe bağlı ve yaş sınırı olacak. Alacakları ücrete ilişkin rakam kanunda belli edilecek. Bu model muvaffak olursa, profesyonel askerlik için önemli bir adım olacaktır.”

  Başbakan’ın talimatıyla

  Taslak çalışmasını Genelkurmay Başkanlığı ve Milli Savunma Bakanlığı’nın ortak yürüttüğünü vurgulayan Gönül, “Başbakan’ın bu konudaki talimatını aldık. Kısa zamanda Bakanlar Kurulu’na sevk etmeye çalışacağız” dedi. Gönül, bu modelin sınır bölgelerinde görev yapacak ‘sınır birlikleri’ çalışmasıyla ilgisi olmadığını da ifade etti. Sözleşmeli er modelinin ağırlıklı olarak bölgede terörle mücadelede görev yapan komando erlerden seçilmesi bekleniyor.