Sokak lambalarının parasını kim ödüyor

Ömer
Yönetici
Sokak lambalarının harcadığı elektriğin parasını kim ödüyor hiç düşündünüz mü? Bizde bu sorunun cevabını ararken bir haberle karşılaştık ve bu harcamanın bedelinin enerji bakanlığı tarafından karşılandığını öğrendik.

Cadde ve sokak aydınlatmalarının elektrik parasını Enerji Bakanlığı ödeyecek. Enerji Bakanlığı’nın “sokak lambalarıyla” ilgili yaptığı mevzuat çalışmasında son aşamaya gelindi.

Yeni çalışmaya göre sokak lambalarının elektrik paralarının ödenmesi, Hazine’den alınarak Enerji Bakanlığı’na veriliyor. Ödeme için bakanlık bütçesine ek ödenek konulacak. Bakanlık, sokak lambaları için yerel yönetimlerle işbirliği yapacak. Bu sayede aydınlatma sisteminin sağlıklı bir şekilde çalışması sağlanacak. Halen Türkiye genelinde 250 bin civarı sokak aydınlatma aboneliği bulunuyor.
sokak-lambasi.jpg

Sokak-cadde aydınlatmaları, Enerji Bakanlığı, Hazine Müsteşarlığı, elektrik dağıtım şirketleri ve Karayolları arasında tartışma konusuydu. Özellikle ulaşım güzergâhları üzerindeki alt ve üst geçit aydınlatmalarının parasını kimin ödeyeceği tartışmaları birçok aydınlatma lambasının sönmesine neden oldu. Ayrıca aydınlatma faturaları konusunda Hazine ile dağıtım şirketleri ve Karayolları sorun yaşıyordu.

Enerji Bakanlığı, tartışmalara son noktayı koymak için yeni bir mevzuat çalışması yaptı. Enerji yönetiminden bir kaynak, yeni çalışma ile aydınlatma sorununun çözüleceği bilgisini verdi. Buna göre, cadde-sokak aydınlatmalarının elektrik parasını Enerji Bakanlığı ödeyecek. Bunun için bakanlık, coğrafik bir planlama ile yerel yönetimlerle işbirliği yapacak. Oluşacak aydınlatma giderleri bakanlık bütçesine konulacak ödenekle karşılanacak. Sokak lambaları, vatandaşların gece yaşamını kolaylaştırmanın yanında güvenlik açısından da büyük önem arz ediyor. Güvenlik birimleri, özellikle hırsızlık olaylarına karşın sokak aydınlatmalarının yeterli bir şekilde düzenli çalışmasını istiyor.

EPDK’dan kesintilere sıkı takip

Elektrik dağıtım şirketlerine yönelik denetim boşluğu ortadan kalktı. Enerji Bakanlığı, temmuz ayında yaptığı yasa değişikliğiyle Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu'ndan (EPDK) aldığı denetim yetkisini, alt mevzuat oluşturulana kadar tekrar kurula devretti. Kurul'un görevi devralmasıyla sektöre yönelik denetimler yeniden başladı. Belirsizliğin giderilmesi sayesinde son zamanlarda elektrik abonelerinin şikayetçi olduğu kesinti, arıza, yanmayan sokak lambaları gibi şikayetlerin azalması bekleniyor.

Son düzenleme: