Soğuk hava teninizi etkilemesin!

Moda bölümünde yer alan bu konu Betül17 tarafından paylaşıldı.

 1. Betül17

  Betül17 denizimsi

  Soğuk hava teninizi etkilemesin!

  Soğuk hava teninizi etkilemesin!

  Soğuk ve rüzgar cildinizi olumsuz yönde etkileyebiliyor. Ancak biraz dikkat ve özenle daha bakımlı, sağlıklı bir cilde sahip olabilirsiniz... Cilt, eller dudaklar.... Kısacası tüm vücudumuz kış şartlarından olumsuz etkilenebiliyor... İşte kış güzelliği için bazı öneriler...
  Dudaklarım çok kuruyor
  Her şeyden önce dudaklarınızı yalamaktan vazgeçin. Böyle bir huyunuz varsa ne kadar tedbir alsanız da dudaklarınızın kuruması kaçınılmaz olacaktır. Ara sıra dudak koruyucu sürmenin yeterli olmadığını unutmayın. Düzenli bir şekilde kullanın.
  Nemlendirici işe yarar mı?
  Cildiniz çok kuru ise nemlendirici losyon yerine krem kullanmanızda yarar var. Kremlerin içinde bulunan zengin yağ bileşimlerinin kuru olmayan ciltlere ağır geldiği biliniyor. Ancak, özellikle kış mevsiminde kuru olan ciltleri rahatlatıyor.
  Dirsekler neden kirli gibi görünüyor?
  Cildin bu bölgelerinin deri yapısı oldukça kalın. Ölü deri hücreleri bu bölgelerde grimsi bir tabaka oluşturuyor. Banyo sırasında bir bezle veya kese ile o bölgeleri ovuşturarak temizleyin. Böylece ölü hücrelerden cildinizi arındırın.
  Ellerim çatlıyor
  Özellikle kuru bir cilde sahipseniz el kremini düzenli bir şekilde hergün kullanın. Sabahları evden çıkmadan önce ve akşam eve geldikten sonra günde iki kere ellerinizi kremleyin.
  Zeytinyağı gençleştiriyor
  Sağlıklı beslenmede zeytinyağının önemine dikkat çeken uzmanlar, 'Zeytinyağı, yaşlanmanın, hem genel olarak doku ve organlar, hem de beyin fonksiyonları üzerindeki etkilerini azaltır' diyor. Uzmanlara göre, Akdeniz mutfağının geleneksel lezzeti zeytinyağı, düşük kolesterollü oluşu nedeniyle kalp sağlığı açısından çok önemli. İçeriğindeki zengin E vitamini sayesinde kansere karşı koruyucu bir etkiye sahip. Çocukluktan yaşlılığa yaşamın her döneminde sağlık ve gelişim üstünde son derece etkili olan zeytinyağının faydaları saymakla bitmiyor.
  'formdakal.com.tr' sitesinde yer alan bilgilere göre, Kalp-damar hastalıklarının önlenmesinde önemli rol oynar.
  Yaşlanmanın, hem genel olarak doku ve organlar, hem de beyin fonksiyonları üzerindeki etkilerini azaltır.
  Hücreleri korur. İçeriğindeki Oleiprine adlı madde, hücreleri yenileyerek kansere karşı hücreleri korur.
  Kilo alımını önler. Zeytinyağının çok tüketildiği Akdeniz ülkelerinde şişmanlık oranı çok düşüktür.
  Mide asidini azaltır, mide tarafından en iyi tolere edilen yağdır.
  Sindirimi kolaylaştırır, değerli maddelerin bağırsakta emilimini sağlar.
  Safra kesesi yoluyla taşların oluşumunu azaltır.
  İçerdiği yüksek orandaki E vitamini sayesinde beyin ve sinir kürelerinin yaşlanmasını yavaşlatır