Sınıfta öğretmen öğrenci ilişkisini etkileyen faktörler

Eğitim Haberleri bölümünde yer alan bu konu agent force tarafından paylaşıldı.

 1. agent force

  agent force Harbi Aktif Üye

  Tüm harbiforumculara merhaba.Bu haftadan itibaren haftalık eğitimle ilgili yazılarımla karşınızda olcağım.Görüş ve düşüncelerinize tamamen açık olduğumu da belirtmek isterim.
  Konuya girmeden önce eğitimin tanımını yaparak başlıyalım.Eğitim kişide öğrenme yaşantıları yoluyla istendik davranış değişikleri oluşturma sürecidir.Yani kültürün tüm nesillere yayılmasını sağlamaktır.İnsanoğlu doğumundan ölümüne kadar sürekli bir şeyler öğrenmeye göre programlanmış, öğrenmeye açık bir varlıktır. İnsan eğitildiği vakit üstesinden gelemeyeceği problem yoktur.

  Her sistem, kuruluş ve işleyişinde düzene ihtiyaç duyar. Eğitim sisteminin alt sistemi olan sınıfta da bir düzene ihtiyaç vardır. Sınıf düzeninin kurulması ve sürdürülmesi, sınıf yönetiminin ana alanıdır.Bu düzeni sağlamak hem öğretmene hem de öğrenciye düşmektedir.
  Eğitimin olmazsa olmazları öğretmen ve öğrencilerdir.Öğretmenin öğrencilerle iletişimini ve ilişkilerini belirleyen birçok faktör vardır.
  Sınıfta öğretmen öğrenci ilişkisini belirleyen en önemli faktör öğrencilerin çeşitli değer sistemlerine ve yeteneklere sahip farklı çevrelerden gelmeleridirler. Bu farklılıkların avantajları olduğu gibi dezavantajlarıda vardır. İnsan davranışlarının temelinde ihtiyaçlar yatar. Farklı yeneklere sahip öğrencilerinde farklı ihtiyaçları vardır.
  Bu öğrencileri gruplandıracak olursak;
  1) Öğrenme Yetersizliği Olan Öğrenciler
  2) Duygusal ve Davranışsal Sorunu Olan Öğrenciler
  3) Dikkat Eksikliği ve Aşırı Etkin Öğrenciler
  4) İşitme Güçlüğü Olan Öğrenciler
  5) Görme Özürlü Öğrenciler
  6) Düşük Başarı Gösteren Öğrenciler
  7) Üstün Yetenekli Çocuklar

  Sınıf İçinde İstenmeyen Davranışlar

  Sınıf içinde istenmeyen davranışların çoğunun kökeni sınıf dışındandır. Buna öğrencile-rin farklı ihtiyaç, yetenek ve değerleri etki etmektedir.
  Sınıfta her çevreden , her yaşam biçiminden ve çeşitli yeteneklere sahip öğrenciler bu-lunmaktadır. Bu farklar onların sınıf içi davranışlarına yansır. Öğretmen etkili bir öğretim yapmak ve iyi bir sınıf yönetimi sağlamak için bu farklılıklara dikkat edilerek bunları olumlu yönde kullanabiliriz. Öğretmen sınıfta istenmeyen davranışları pekiştirmemelidir.Çocukları dürüst olmaya sevk etmelidir. Sınıf yönetimini sağlamada öğrencilere fazla baskı yapılmamalıdır. Fazla baskı istenmedik davranışların çıkmasına sebebiyet verebilir.

  İyi Bir Sınıf Yönetiminde Öğretmenin Yapması Gerekenler
  Öğretmen, sınıfın ilişki düzeninin kurulması ve düzeltilip geliştirilmesinde yol gösterici bir liderdir, sınıf ikliminin buluşçusıdır. Ama sınıf iklimi de onun davranışları üzerinde etkilidir. Öğretmen, öğretim durumlarının hem hazırlayıcısı, hem bir parçasıdır sınıftaki yaşamın her ögesini ve anını eğitsel amaçlar yönünde planlı biçimde kullanabilmeli, sınıf bir tiyatro, öğretmen de yönetmen olmalıdır.
  Öğretmen öğrencileri yardımlaşmaya sevk etmelidir. Onlara sınıfta güven vermeli, onları taktir etmeli, onlara değer verdiğini hissettirmelidir, onlara karşı dürüst olmalıdır. Öğrenciler farklı özellik ve yeteneklere sahip oldukları için her hangi bir durumda onları sınıfta gülünç bir duruma düşürmemelidir. Zira gülünç duruma düşürülen öğrenci çekingen olur.
  Kabahatli davranışlarından dolayı öğrenci sürekli tenkit edilmemeli, çünkü her zaman Kendini kabahatli bulur.

  Sınıfta en iyi kullanan öğretmendir. ılımlı ve öğrenciler arasında dostça bir durum oluşturmalıdır.
  İyi bir öğretmen sınıftaki farklılıkları iyi bilen ve bunu sınıf yönetiminde ve öğretim
  ılımlı ve öğrenciler arasında dostça bir durum oluşturulmalıdır.
  İyi bir öğretmen sınıftaki farklılıkları iyi bilen ve bunu sınıf yönetiminde ve öğretimin-
  de iyi bir şekilde kullanandır.

  agent force
   
  Son düzenleme moderatör tarafından: 28 Ocak 2012
 2. EMRE

  EMRE seda kolik

  agent sen gerçekten emek harcıyon bu foruma valla ellerine saglık..
  diyer paylaşımlarında muhteşem hepside insanları bilgilendiriyor boş paylaşımların olmuyor hiç..sen ögretmen olmayı sonuna kadar hak ediyon..
   
 3. makif

  makif Arkantos

  aynen katılıyorum....
   
 4. EFSANEMAN

  EFSANEMAN Üye

  Harbi Forumun enlerindensin valla ne diyim saolasın!!