Sinema ve Televizyon Bölümü Hakkında Bilgiler

Meslekler bölümünde yer alan bu konu Ömer tarafından paylaşıldı.

 1. Ömer

  Ömer Yönetici

  Sinema ve Televizyon Bölümü Hakkında Bilgiler - Sinema ve Televizyon Bölümü Nedir ?
  Mezunlar film yönetmenliği, seslendirme, senaryo yazarlığı, kurgu, ışıkçılık, görüntü, yönetmenliği, stüdyo şefliği vb. tanıtım program ve reklamcılık sektöründe çalışabilirler.

  Programın Amacı: Sinema ve televizyon programı sinema ve televizyon sanatı ile bu alanlarda kullanılan tekniklere ilişkin konularda çalışacak sanat elemanlarını yetiştirir.

  Gereken Nitelikler: Sinema ve televizyon programına girmek isteyenlerin olayları dikkatle izleyip gözleyebilen, ayrıntıyı algılayabilen, değişik görüntülerden ilgi çekici kompozisyonlar oluşturabilen, yaratıcı kimseler olmaları beklenir.

  Mezunların Kazandıkları Ünvan ve Yaptıkları İşler: Sinema-televizyon programını başarı ile tamamlayan öğrencilere lisans diploması verilir ve bu diplomada öğrenim yapılan ana sanat dalı ve sanat dalı belirtilir. Mezunlar film yönetmenliği, seslendirme, senaryo yazarı, kurgu, ışık, görüntü yönetmeni, stüdyo şefi ünvanları ile çalışabilirler.

  Çalışma Alanları: Sinema ve televizyon programında öğrenim yapmış kişiler film yönetimi, seslendirme, senaryo yazarlığı, kurgu, ışıkçılık, görüntü yönetmenliği, stüdyo şefliği vb. tanıtım, program ve reklamcılık alanlarında çalışabilirler. Sinema ve televizyon programı mezunları, TRT'de, sinema endüstrisinde, video kuruluşları ile reklamcılık sektöründe çalışabilir.

  Sinema ve Televizyon Bölümü Olan Üniversiteler ve İlgili Fakülteleri

  • MİMAR SİNAN - GÜZEL SANATLAR FAKÜLTESİ
  • İSTANBUL BİLGİ - İLETİŞİM FAKÜLTESİ
  • MARMARA - GÜZEL SANATLAR FAKÜLTESİ
  • BEYKENT - GÜZEL SANATLAR FAKÜLTESİ
  • ANADOLU - İLETİŞİM BİLİMLERİ FAKÜLTESİ
  • DOKUZ EYLÜL - GÜZEL SANATLAR FAKÜLTESİ
  • ERCİYES - GÜZEL SANATLAR FAKÜLTESİ