silent hill 4 tam çözüm

Oyun Haberleri bölümünde yer alan bu konu BERKİTO tarafından paylaşıldı.

 1. BERKİTO

  BERKİTO Üye

  Bu tam çözümde her şey olabildiğince basit anlatıldı. Ekstra odalardan ve güzergahlardan bahsedilmedi. Bu nedenle, diğer yerleri gezmek size kalmış. Sağlık paketleri, mermiler, bonus malzemeler gibi şeyler bu çözümde anlatılmayacaktır. Ayrıca, oyun boyunca sıkça kaydetmeyi ve haritadan yararlanmayı unutmayın. Özellikle, haritada girdiğiniz ve giremediğiniz kapıların işaretlenmesi, hayati önlem taşıyor. İşte başlıyoruz…

  Garip Oda
  Oturma odasına gidin ve duvardaki yüz şekline bakın. Ardından kapıya doğru gittiğinizde oyun başlayacak.

  Normal Oda
  Telefon çalıyor, cevap verin. Pencereden bakın, birisini göreceksiniz. Oturma odasına gidin, sandığa bakın. Bu sandık oyun boyunca çok işinize yarayacak. Çünkü yanınızda en fazla on obje taşıyabiliyorsunuz. Sonradan işinize yarayacakları bu sandıkta saklamanız gerekiyor. Pencerenin yanındaki dolabın altında bir not var. Alıp okuyun. Pencerelerin sol tarafındaki sehpada defter var. Bu save noktanız, unutmayın. Odadaki diğer ıvır zıvırla da ilgilenip giriş kapısına gidin. Olanları izledikten sonra odaya dönün. Bir ses duyacaksınız. Kapının altındaki notu okuyun. Banyoya gidin, demir çubuğu alın. Ardından delikten ilerleyin. İlk sefer olduğundan delikten kendiniz gitmek zorundasınız.

  Metro İstasyonu
  İleri gittiğinizde birisini göreceksiniz. Olaylardan sonra ilerleyin, odaları kontrol edin, delikten ilerleyin.

  Normal Oda
  Oturma odasına gidin ve mutfağın yanında, köşede duran mobilyayı inceleyin. Yerdeki tabancayı alın, notları okuyun ve duvardaki çatlaktan bakın. Telefon çalarsa, gidip cevap verin. Kapının deliğinden bakın ve ardından banyodaki delikten ilerleyin.

  Metro İstasyonu
  İlk odadaki cesetten jetonları alın. Turnikelerin oraya gidin, bozuk paraları kullanarak diğer tarafa geçin. Merdivenleri inin. Yaratıkları isterseniz öldürün isterseniz kaçın. Sağdaki merdivenlerden ilerlediğinizde birisini göreceksiniz. Trenin ön tarafındaki makinist odasına gidip düğmeye basın. Trenin arka tarafa yakın kısmında açılan kapıdan içeri girin. Tren içinde dolaşarak, biraz da kaybolarak, diğer platforma geçmeye çalışın. Fazla zor değil. Platformun sonundaki odaya gidin. Kadın sizi takip etmeyecek. Ayrıca bu odada bir delik var. Oyunu kaydetmek için odanıza dönüp geri gelebilirsiniz.

  İşiniz bittiğinde, merdivenlerden inin ve tam karşıdaki merdivenlerden çıkın. Oradaki kapının kilidini açın. Geri dönün. Alt koridorun tam ortasındaki koridordan ilerleyin. Kapıdan geçin. Bir ses duyacaksınız. İlerlemeye devam edin. yürüyen merdivenlerden yukarı çıkın. Burada biraz dikkatli olmanız gerekecek. Yukarı çıktığınızda, bilet ofisinin kapısındaki kartı alın. İçeri girin. Oldukça duygusal bir sahneyle karşılaşacaksınız.

  Normal Oda
  Odamızda uyanıyoruz. Pencereden bakın. Oturma odasına gittiğinizde radyo çalışmaya başlayacak. Kapıdaki notu okuyun. Delikten bakın. Ayrıca, duvardaki çatlaktan da bakın. Buzdolabından süt ve diğer şişeyi alın. Bu şişe, silah olarak kullanılabiliyor. Banyodaki delikten ilerleyin.

  Orman
  Kapıdan ilerlediğinizde bir delik daha göreceksiniz. Çiftli kapıdan ilerleyin. Yaratıkları öldürün. Diğer çiftli kapıdan ilerleyin, yine yaratıklar saldırıyor. Dışarıda bir araba göreceksiniz. Açık olan kapıdan içini inceleyin, notu okuyun. Diğer kapıdan ilerleyin, kayanın yanında oturan adamın söylediklerini dinleyin. Ardından ilerideki kapıdan ilerleyin. Sonra en uçtaki diğer kapıdan geçin. Büyük bir alandasınız. Burası bir yetimhane. Wish House diye geçiyor oyunda. Etrafı dolaşın, notları okuyun. Her yeri iyice öğrenin. Burası önemli bir alan çünkü.

  Haritaya göre sol alt taraftaki kapıdan ilerleyin. Diğer kapıdan da geçtiğinizde, ölümsüz bir düşmanla karşılaşıyorsunuz. Sadece kısa bir süreliğine yere serebildiğiniz bir hayalet. Kaçmanızda fayda var. Hemen diğer kapıdan ilerleyin. Bir şeyler olacak. Etrafa göz atın. Büyük alana geri gidin. Kapının önündeki adamla konuşun. Konuşması bittiğinde çikolatalı sütü ona verin. Yere attığı aleti alın. Sağ alttaki kapıdan gidin. Tuhaf ağaçları görene kadar ilerleyin ve ağaçlardan bir tanesinin altındaki garip köklerde yeni aldığınız objeyi kullanın. Anahtar bulacaksınız. Bu anahtar sizde olduğundan geri dönemeyeceksiniz. Bu nedenle bir oda daha ilerleyin ve delikten odanıza dönün.

  Normal Oda
  Oturma odasındaki sandığa anahtarı koyun. Birisi kapıyı çalıyor. Delikten bakın. Evde yapmanız gereken bir şeyler varsa yapın ve delikten geri dönün.

  Orman
  Büyük alana geri dönün. Alandaki delikten odanıza gidin ve sandıktan anahtarı alın. Alana geri dönün. Anahtarı kullanarak büyük binaya girin. Dolaptaki notları okuyun. Sol köşedeki notları okuyun. Bir ses duyacaksınız. Duman çıkan kapıdan kartı alın ve içeri girin.

  Normal Oda
  Radyo yine açık. Ormanda bir şeyler olmuş. Kapı çalıyor, delikten bakın. Kapılardan aldığınız kartları sandığa koyun. Şimdilik bir işe yaramayacaklar. İşiniz bittiğinde delikten ilerleyin.

  Hapishane
  Birisinin ağladığını duyacaksınız. Sizden yardım istiyor. Bu kattaki tüm odaları dolaşın, notları okuyun. Kilitli adamın oradaki notları özellikle okuyun. Çiftli kapıdan ilerleyin, deliğin yanında yazanları okuyun. Soldaki kapıdan ilerleyin. Burada yine biraz zorlanacaksınız ama koridorun sonuna kadar gidin. Aşağı ve yukarı inip çıkan merdivenleri kullanarak da koridor sonuna yaratıklara bulaşmadan ulaşabilirsiniz. Kapıdan ilerleyin, merdivenlerin sonundaki tabeladan anahtarları alın. Ardından notları okuyun. Çift kapılı odaya geri dönün ve sağ taraftaki kapıdan anahtarınızla ilerleyin. Merdivenleri kullanarak en üste çıkın, en üst odanın karşı tarafındaki vanayı çevirin.

  uçüncü kata gidin ve tüm odaları kontrol edin. Notları okuyun. Aynı şeyi ikinci kat için de yapın. uçüncü kata geri dönün. Kuzey Batı odasına gidin. Delikten atlayın. İki kere daha atlayın. Duş odasında olmanız gerek. İki dev yaratık saldıracak. Dışarı çıkın, ortadaki merdivenlerden yukarı çıkın. Notu okuyun, duvardaki gözetleme deliklerinden bakın. Bir üst kata çıkın, yine notu okuyup deliklerden bakın. Oradaki kolu dört kere sağa çevirin. uçüncü kata çıkın. Yine deliklerden bakın ve notu okuyun. Kolu iki kere sağa çevirin. İlk çevirdiğinizde adamın teki serbest kalacak, diğer çevirdiğinizde bir şey olmayacak. En alt kata inin. Ortadaki kapıdan dışarı çıkın. Kapının yanındaki merdivenlerden uçüncü kata çıkın. Patlak borunun oradaki delikli odaya girin. Yatakta kanlar olması lazım. Deliklerden atlayın. Mutfağa ulaşacaksınız. Kapıdaki kartı alın ve uçüncü kattaki notta okuduğunuz kod numarasını kapıya girerek kapıdan ilerleyin.

  Oda
  Oturma odasına gidin. Tuhaf bir su sesi duyacaksınız. Kapının altındaki notları okuyun. Kartı sandığa koyun. Kapının deliğinden ve duvardaki çatlaktan bakın. Ardından banyodaki duşa ve küvete bakın. Delikten ilerleyin.

  Binalar
  Yoldan ilerleyin ve arabanın olduğu yere gelin. Merdivenlerden inin, yaratıkları öldürün. Diğer merdivenlerden inin. İlerideki kapıdan geçin. Yerde yatan adamı inceleyin, anahtarı alın. Üzerindeki kılıcı alırsanız adam sizin peşinizden gelecek. Kılıç kalsın. Anahtar ile oradaki kapıyı açın. En alt kata inin ve kapıdan geçin. Ardından bir kapıdan daha. Karşınızdaki son kapıdan geçip odadaki ıvır zıvıra göz atın. Ardından geldiğiniz yerin tam karşısındaki kapıdan ilerleyin. En alt kata inin ve kapıdan geçin. Anahtarı alın, delikli odaya dönün. Kilitli kapıyı anahtarla açın. Aşağı inin, yaratıkları öldürerek ilerleyin. Binanın yan tarafına gidin, arka taraftaki asansöre binin. Merdivenlerden inin, koridordaki yaratıkları halledin. Koridorun sonuna geldiğinizde merdivenden çıkın. İlerleyin, kapıdan geçin. En alta inin ve yine bir kapıdan içeri girmeniz gerekecek. Yine en alt kata ilerleyin, açılan tek kapıdan içeri girin. İçerideki kurtlara dikkat edin. Notları okuyun, silahı alın ve delikten odanıza dönün.

  Normal Oda
  Pencereden bakın, barın tabelasındaki telefonu kaydedin. Kapının deliğinden bakın, ardından kapı altındaki notu okuyun. Banyodaki delikten ilerleyin.

  Binalar
  Tabeladan aldığınız telefon numarasının son dört hanesini kilitli kapıda kullanın. Kapıdan geçtiğinizde, garip bir ses duyacaksınız. En üste çıkın, kapıdaki kartı alın ve kapıdan geçin.

  Normal Oda
  Oturma odasına gidin, radyo açılacak. Pencereden bakın, bir şeyler olacak. Kapıdaki ve duvardaki deliklerden bakın. İsterseniz oyunu kaydedin ve ceplerinizi boşaltın. Ardından delikten gidin.

  Apartman
  301 numaralı odaya gidin, notları okuyun, kırmızı kağıdı alın. İçteki odaya gidin ve dergiyi okuyun. Duvardaki resimlere bakın, anahtarları alın. Kırmızı notu 302 numaralı odanın kapısının altına atın. Ardından birinci kata inin. Yolda bir adam göreceksiniz. Onu dinleyin. Size bebeği verdiğinde alıp almamanız oyunun sonunu etkileyebilir. Ben almamayı tercih ettim. İlk kata indiğinizde, oradaki posta kutularında anahtarı kullanın. Ardından soldaki kapıdan gidin. 105 numaralı odaya anahtarla girin. İki kırmızı not ve anahtarları alın, notları okuyun. Dolaptaki kırmızı kutuya bakın. Yatak odasındaki günlüğu de okuduktan sonra, 102 numaralı odadaki buzdolabına bakın. Kırmızı bir not bulacaksınız. Bulamazsanız, ard arda kontrol edin. 205 numaralı odada, masanın üzerindeki kaseti alın. 207 numaralı odada oldukça güçlü olan bir silah bulacaksınız. İşleriniz bittiğinde kırmızı notları 302 numaralı odaya atın. 301'e geri dönüp delikten ilerleyin.

  Normal Oda
  Evinize geldiğinizde kapının altındaki notları okuyun. Ardından pencerenin yanındaki dolapta kaseti teybe koyup dinleyin. Sonra yatak odanızda, yatağın diğer tarafında, duvara yakın yerde, anahtar bulacaksınız. Onu alıp delikten ilerleyin.

  Apartman
  303 numaralı odanın kapısında anahtarı kullanın ve içeri girin.

  Normal Oda
  Pencereden bakıp olayları izleyin. Oturma odasına gidip kapıya baktığınızda, bir not ve tılsım alacaksınız. Ardından sandıktan dört kartı alın ve kiler odasına gidin. Duvardaki tuhaf yüz şeklinde tılsımı kullanın. Notları okuyun. Ardından dört kartı doğru yerlerde kullanarak yeni bir delik açılmasını sağlayın. Delikten ilerleyin.

  Hastane
  İlk kattaki tüm odaları dolaşarak gerekli notları okuyun. röntgen cihazına bakın. Ardından asansöre giderken yerdeki kadın çantasını alın. Üst kata çıkın. Buradaki odalar her oyunda rastgele hazırlanıyorlar. Bu nedenle hepsini kontrol etmeniz gerekli. Bir odada, ağzında anahtar olan bir yılan göreceksiniz. Anahtarı aldığınızda kafes düşüyor ve kapana kısılıyorsunuz. Anahtarla kafesten kurtulun ve yine aynı yerde, kilitli olan kapıdan o anahtarla girin. Olan bitenin ardından asansörün düğmesine basıp çağırın. Ardından alt kata inin ve ortadaki odadan deliğe girip evinize dönün.

  Oda
  Kapıyı kontrol ettiğinizde, anahtar alacaksınız. Notları okuyun ve delikten geri dönün.

  Hastane
  Asansör alanı artık açıldı. Asansör üst katta. Anahtarınızla kapıyı açın ve ilerleyin.

  Metro İstasyonuna Dönüş
  Yolun sonunda iki kapı göreceksiniz. Sadece bir tanesi açılıyor. o kapıdan girip kadınlar tuvaletine gidin. Delikten içeri girin.

  Oda
  Eve geldiğinizde sandıktan jetonlarınızı alın. Kapıyı kontrol edin, oyuncak anahtar alacaksınız. Delikten geri dönün.

  Metro İstasyonu
  Turnikelere gidip içeri girin. Trenin olduğu yere gidin. Vagonlardan birinde kırmızı bir kutu var. Onu oyuncak anahtarla açın. Ardından, yanınızdaki kadınla birlikte ilk gittiğiniz kırmızı odaya gidin. Merdivenlerden inin, kadın gelmeyecek. Diğer merdivenlerden çıkın. Odanıza gidip parayı lavaboda yıkayın. İstasyona geri dönün. Merdivenlerden inin, ortadaki koridordan gidin. yürüyen merdivenlerden ilerleyin. Bilet ofisinin önünden serbest geçiş biletini alın. Ardından yanınızdaki kadının olduğu odaya gidin. Ardından, yıkadığınız parayı üzerinde 1$ yazan otomatta kullanın. Anahtar alacaksınız. Çıkışa gidin, bileti kullanarak diğer tarafa geçin. Yeni anahtarınızı kullanarak ofise girin, içeriden bir kol alacaksınız. Bu kolu trenin en önündeki odada kullanın. Tren biraz ilerleyecek ve size yeni bir yol açacak. Bu yoldan ilerleyin. Dönen yoldan ilerleyin ve en sondaki kapıdan çıkın.

  Orman
  Geldiğiniz bölgede etrafı dolaşın. Köşedeki ateşe bakın. Meşaleyi alın. Delikten odanıza dönün, kiler odasındaki yağ tenekesine meşaleyi batırın. Böylece yanma ömrünü uzatmış olacaksınız. Delikten ormana geri dönün. Kapıdan ilerlediğinizde bir su kuyusu göreceksiniz. Ateşte meşaleyi yakın ve kuyuya bakın. Önemli bir obje alacaksınız. Ardından savaşarak kapılardan ilerleyin ve eski büyük alana geri dönün. Bu alanda, köşelerdeki kapılardan ilerleyerek su kuyuları bulacaksınız. Her kuyunun yakınında ateş olacak ve o ateşte meşaleyi yakarak kuyuya bakacaksınız. Büyük alanda, tahtaların olduğu yerde, tekerlekli sandalyede yatan kukla var. Kuyulardan bu kuklanın kolunu, bacaklarını ve kafasını alıyorsunuz. Kuklayı tamamladığınız zaman bir geçit açılacak. Geçidi açtıktan sonra göl kenarından (Kuzey Batı kapısı) madalyonu almaya gidin. Geçitten geçin. Aşağıdaki kapıda madalyonu kullanın. Dönen yoldan ilerleyin, sondaki kapıdan geçin. İlerleyin ve asansöre binin.

  Hapishane
  Asansörün olduğu yerde delik var. Eve dönerek ceplerinizi düzenleyebilirsiniz. İşiniz bittiğinde kapıdan ilerleyin. Dönen yoldan ilerleyerek uçüncü katın kapısından girin. Delik ve kanın olduğu odaya girin, en alta kadar atlayın. Daha önce şifre girerek açtığınız kapıdan geçip yerdeki gömleği alın. Dönen merdivenlere gidin. İlk kattaki deliğe giderek evinize dönün. Küvetteki kanda gömleği kullanın. Hapishaneye geri dönün. İkinci kattaki Black Powder olan odaya gidin. Yatağın altından kılıç alın. Ardından dönen merdivenlere geri dönün. Aşağı doğru giderken bir hayalet size saldıracak. Kılıçla onu yere çivileyin, üzerinden anahtarı alın. Vana alanındaki kapıda bu anahtarı kullanın ve içeri girin. İçeride çok fazla yaratık var. Onları halledin. Ardından üst kata, partnerinizin olduğu odaya gidip onu alın ve yaratıkları öldürdüğünüz odaya gelin. Kapıdan geçerek ilerleyin. Yine dönerek aşağı indiğiniz bir mekan ve sondaki kapıdan geçerek başka bir bölüme atlayacaksınız.

  Binalar
  Bölüme başlarken size saldıran adamdan kaçmanız daha mantıklı. Çünkü onu öldüremiyorsunuz. Asansöre binin ve en alt kata inin. Ardından merdivenlerden aşağıya inin. Kadın orada kalacak ve siz de rahat edeceksiniz. Ters taraftaki merdivenlerden diğer asansöre gidin ve en üst kata çıkın. Merdivenlerden ilerleyerek en üstteki kapıdan içeri girin. Odadan renkli mumları alın. Diğer kapıdan ilerleyin. Bir kapı daha geçin. Ardından son bir kapı daha. Merdivenli kısımdan en üste çıkın ve kapıdan geçin. Doldurulmuş kediyi alın ve mumları pastada kullanın. İlk baştaki odaya geri dönün, spor malzemelerinin olduğu yerden Pet Shop'a gidin. Kediyi kafeste kullanın. Ardından asansöre geri dönün ve en alt kata inin. Merdivenlerden inin, aşağıya geldiğinizde, dar koridorun oradaki merdivene gidin. Koridorun sonunda bilardo topu bulacaksınız. Topu aldıktan sonra merdivenden çıkın ve ilerleyin. Biraz ilerledikten sonra bir şeyler olacak. Ardından yola devam edin ve kutuların oradaki voleybol topunu alın. Yakındaki kapıdan girip en alt kata inin. Kapıdan girin. Yine en alta inerek kapıdan girin ve odadaki bilardo masasında bilardo topunu kullanın. Bardaki notu okuyun ve duvardaki delikten evinize dönün. Ardından telefonla barı arayın. Yeni numaranın son dört hanesini aklınızda tutun ve bara dönerek kapıyı yeni şifreyle açın.

  Kapıdan içeri girmeden önce kadının kaldığı asansöre geri dönün ve en üst kata çıkın. Spor aletlerinin olduğu odaya gelin ve voleybol topunu sepete atın. Pet Shop'a gidin ve diğer taraftaki kapıdan çıkın. Yerdeki kağıtları okuyun ve aşağı inin. Kapıdan geçin. Ardından üzerinde saat olan kapıdan ilerleyin. En alt kata inin ve açılan tek kapıdan ilerleyin. Böyle ilerleyerek birkaç kapıdan geçin ve yine en aşağı inerek bir kapının kilidini açacaksınız. Tanıdık bir mekanda bulacaksınız kendinizi. Hemen bara geri dönün ve kilidini açtığınız kapıdan ilerleyin. Sonra merdivenlerden ilerleyin ve üzerinde tuhaf bir işaret olan kapıdan geçin. İçerisi oldukça karışık. Size saldıran şeylerden birisi gerçek ve ona vurduğunuz zaman, hepsi hasar alıyor. Doğru olanı bulup öldürün ve diğer kapıdan ilerleyin. Yolun sonundaki notu okuyun ve kapıdan geçin.

  302 Numaralı Odanın Eski Hali
  Odadaki tüm notları okuyun. Oturma odasına gidin. Koridor duvarından baltayı alın. Etrafa göz atın ve tuvaletteki delikten çıkın.

  Normal Oda
  Baltayı aldığınız duvarda yine kullanın. Açılan yarıktan içeri girin. Etrafı inceleyin. Anahtarları alın. Kiler odasına girin ve kağıdı okuyun. Ardından giriş kapısının kilitlerini anahtarlarınızla açın.

  Apartman
  Burada kadın yine peşinize takılıyor. 301 numaralı odaya gidin ve 201'e merdivenlerden inin. Bu odadan çıkıp 202 numaralı odaya gidin. Duvardaki yarıktan 203'e geçin. 203'den de çıkın. Ardından çiftli kapıdan çıkarak ikinci katın diğer kısmına gidin. 206. odaya gidin, çatlaktan 207. odaya geçin. Ardından buradan çıkın ve merdivenlerden inin. 105 numaralı odayı kontrol edin. Ardından çiftli kapıdan çıkın. Kadın orada takılıyor. Siz devam edin. Diğer çiftli kapıdan girin. Koridorda ve odalarda asılı olan tüm ruhları dinleyin. Her ruh, kilitli kapının bir zincirinin kopması demek oluyor. Hepsi bitince 105 numaralı odaya girin. Kırmızı kutuya bakın. Odadan çıkın. 302. odaya geri dönüp ceplerinizi ayarlayın. Oyunu kaydedin ve duvardaki çatlaktan geçin.

  Asılı adamın altındaki siyah delikten içeri girin. Ardından yine bir delikten geçerek son dövüşe hazır olun. Burada adam size devamlı ateş edecek. İlk yapmanız gereken, kırmızı kutuyu ortadaki dev yaratıkta kullanmak. Ardından taşlardaki mızrakları toplayarak yaratığa saplayacaksınız. Ancak bu şekilde etrafta dolaşan adama silahla zarar verebilirsiniz. Toplam sekiz mızrak saplamanız durumunda, artık silahlı adama saldırma vakti gelmiş demektir. Bu işleri yaparken, acele ederseniz kızı kurtarma şansınız oluyor ve oyunu en iyi şekilde bitiriyorsunuz. Hızlı olmazsanız kız ölüyor ama oyun yine de bitiyor. Bu da ortalama bitişlerden birisi. Daha önce yaptıklarınıza göre, oyunda iki ayrı son daha oluyor. Merdivendeki adamdan bebeği alıp almamak buna en büyük etken.