Saimbeyli İlçesi (Adana)

Adana bölümünde yer alan bu konu Ömer tarafından paylaşıldı.

 1. Ömer

  Ömer Yönetici

  Saimbeyli, Adana
  Saimbeyli, Adana ilinin bir ilçesidir. İlçe merkezinin nüfusu 2007 Nüfus sayımına göre 4.070'dir. Adana merkeze uzaklığı 157 km'dir. Rakımı 1050 metredir. İlçeye bağlı 25 köy bulunmaktadır. Yüzölçümü 1157,79 km²'dir.
  [​IMG]

  Saimbeyli Coğrafi Özellikleri
  İlçe merkezi Göksu Çayı'nın kıyısında kurulmuştur. İlin kuzeyinde yer alan ilçenin denizden yüksekliği 1050 metre olup, toprakları dağlıktır. Orta Toroslar zincirine dahil olan Dibek Dağı ilçenin doğusunda, Bakır Dağı batısında yer alır. Dağlar derin akarsu vadileriyle parçalanmıştır. Dağların yüksek kesimleri köknar, kızılçam, karaçam ve sedir ormanları ile kaplıdır. Seyhan Irmağının başlıca iki kolundan biri olan Göksu ilçe topraklarını sular.

  Adana’yı Pınarbaşı üzerinden Kayseri’ye bağlayan yol ilçe merkezinden geçer.

  Saimbeyli Tarihi
  İlçe merkezinin eski adı olan Haçin kasabasına tarihi kaynaklarda 11. yüzyıldan itibaren tesadüf edilir. 1080-1368 yılları arasında Sis (Kozan) merkezinde hüküm süren Ermeni beyliğine (bkz. Kilikya) bağlı bir kasaba olmuştur. Kasaba nüfusu 20. yüzyıl başına dek Ermenilerden oluşmaktaydı.

  Kasabanın Ermeni halkı 1915'te zorunlu göçe tabi tutulmuş, ancak 1918'de tehcirden kurtulan bir kısım Ermeni halk tekrar Haçin'e dönmüştür. Bölgedeki Fransız işgal gücünün Şubat 1920'de geri çekilmesi üzerine Haçin Ermenileri bir komite kurarak savunma kararı almış ve sekiz ay süreyle Türk kuvvetlerine karşı direnmiştir. Ermeni direnişi 18 Ekim 1920'de Yüzbaşı Osman Tufan (Tufan Paşa) ve Saim Beyler tarafından kırılarak kasaba kurtarılmıştır. Haçin'den çıkarılan Ermeni ailelerinin bir kısmı halen Suriye'nin Halep ve Kesap kentlerinde yaşar.

  Kasabanın adı 1922 yılında Yüzbaşı Saim Bey onuruna değiştirilmiş ve yeni bir ilçe olarak kurulmuştur.

  Saimbeyli Nüfusu
  İlçe nüfusu 2000 genel nüfus sayımına göre 17149'dir. Bunun 5198'si ilçe merkezinde, 11951'i ise kasaba ve köylerde yaşamaktadır.
  Yıllara göre ilçe nüfus verileri

  Ekonomi
  Ekonomisi hayvancılık ve tarıma dayalıdır. En çok koyun ve kılkeçisi beslenir. Tarım ürünleri ilçe halkının ihtiyacını karşılayacak seviyede olup, başlıca tarım ürünleri buğday, arpa, kiraz, baklagiller ve üzümdür. İlçe topraklarında demir yatakları vardır. Ormancılık gelişmiştir. Ayrıca ilçe sınırları içerisinde bulunan yaylalar ilçe ekonomisine katkı sağlamaktadır.

  Çatak Yaylası
  Saimbeyli -Tufanbeyli kara yolunun 2. kilometresinden sola dönülerek bahçeler arasından geçen 3 kilometrelik stabilize yolla ulaşılmaktadır. Saimbeyli'den belediye otobüs seferleri bulunmaktadır. Dağ yamacından akan küçük şelalelerin beslediği anıt çınar ağaçlarının gövde ve dalları üzerine kurulmuş çardaklarda piknik yapılabilen bir yayladır. Bol su kaynakları olan Çatak yaylası, Saimbeyli ilçesinin su ihtiyacını karşılamaktadır. Otobüs şuanda calışmamaktadır yollar acıktır ama özel aracları oaln insanlar yardımcı olurlar

  Obruk Yaylası
  Obruk yaylası saimbeyli ilçesine 4 km uzaklıkta olup ana yoldan stabilize bir yola sapılır ve yaklasık 10 dk lık bir yolculuktan sonra obruk a ulaşılır.burası beledıye ve karayoları tarafından düzenlenmış ve halkın kullanımı için acılmıstır. Doğa yürüyüşü,mesire alanı ve bol su kaynaklı bir doga harikasıdır. Buranı en tepesinde suyun kaynagını oldugu yerde yapay bır havuz vardır. Girmesi cesaret isteyn bu su karpuz çatlatan olarak anılır. Obruk yaylası ile çatak yaylası aynı yeri isimlendirmektedir. Ayrıca yaz aylarının vazgeçilmei olan rafting yapmak için yurt dışından gelenler içinden de ekonomi kaynağıdır sömestri tatili zamanında yerli ve yabancı birçok turist gelir ve ilçe ekonomise katkı olur.