Saç bakımı Hakkında

Kadın Sağlığı bölümünde yer alan bu konu cicozz tarafından paylaşıldı.

 1. cicozz

  cicozz Çocukluk cicozlarda saklı

  Anneannem, bir kadının güzelliği saçlarındadır derdi. Ne kadar doğru bilmiyorum ama saçın güzellik için çok önemli bir rolü olduğu çok açık bence.

  Saçla ilgili ilginç bilgilerle başlayalım:

  1- Saçın %50.65'i karbon, %20.85'i oksijen, %17.14'ü nitrojen, % 6.36'sı hidrojen ve %5'i de sülfürden oluşur.

  2- Saçta ayrıca eser miktarda magnezyum, arsenik, demir, krom ve diğer aaaal ve minerallerden bulunur.

  4- Saçların en hızlı uzadığı dönem 15-30 yaş arasıdır ve kadınların saçı erkeklerden daha hızlı uzar. Bir saç telinin ortalama ömrü 4-7 yıldır.

  5- Günde 75-150 tel saçın dökülmesi normaldir.

  6- Saçın miktarı saç rengine göre değişir. Kızılların ortalama 90.000 saç teli vardır. Siyah saçlıların 108.000; kahverengi saçlıların 140.000 ve sarışınların bunlardan da fazla saç telleri vardır.

  7- Kafamızdaki her 6,5 cm²de yaklaşık 1000 tel saç vardır. Bu da kafanız büyüdükçe saçınız artar anlamına gelir

  Saç bakımıyla ilgili bilgiler ise;

  - Saçınız düzse ve yağlanmadan şikayetçiyseniz ki bu genelde böyledir; nunu önlemek için günlük olarak derin temizleyici bir şampuan kullanıp, haftada bir yağ birikimini önleyecek temizleyici jel uygulayın.

  - Saçınız kıvırcıksa muhtemelen kuruluktan şikayet edersiniz; nemlendirici bir şampuan ve krem kullanın. Yıkadıktan sonra saçınızın suyunu bir havluyla alıp, 4-5 damla silikon bazlı parlaklık verici serum uygulayın (saçınızın kalınlığına göre miktarı artırabilirsiniz). Saçınızı elinizle açın ve kendi kendine kurumasını tercih edin.

  - Saçınız dalgalıysa, parlaklık artırıcı bir şampuan ve krem kullanın. İyi çalkalayın. Geniş dişli bir tarakla saçlarınızın uçlarını açıp uçlardan köklere kadar silikon bazlı parlaklık verici bir sprey uygulayın. Önüne bigo takılmış bir fönle kurutun.

  - Yaz aylarında saçınızın ve saç derinizin bakımına daha fazla özen gösterin. Boyalı, permalı saçların yazın özellikle bakıma ihtiyacı vardır. Kullanacağınız ürünlerin güneş korumalı olmasına dikkat edin. Saçınıza nem verecek bakım maskeleri uygulayarak besleyin; saçınızdaki kuruluğu ve yıpranmayı önleyerek canlı, parlak bir görünüm sağlayacaktır.
  Saçınızı deniz tuzu ve klordan tamamen arındırmak için çok iyi durulayın.

  Bir kaç tane de, küçük reçete vermek lazım bunun üstüne..

  1) Saç deriniz kuruyor ve kaşınıyor ise, başınızı elma sirkesiyle yıkayın. Elma sirkesi kaşıntınızın kesilmesine yardımcı olacak, kuruluğu da giderecektir.

  2) Saçınız sürekli karışıyor ve zor mu taranıyor? Herhangi bir saç kreminden çok az bir miktarı (birkaç damla) spreyli bir şişeye koyun. Su ekleyin ve iyice çalkalayarak kullanın.

  3) Kepekten korunmak için bal kullanın. Çeyrek bardak sıcak suda 1 kaşık balı eritin. Parmaklarınızla saç diplerinize masaj yaparak bu karışımı iyice yedirin. Daha sonra saçınızı yıkayıp durulayın...