Rüyalarda Renkler

Rüya Tabirleri bölümünde yer alan bu konu SüKuN tarafından paylaşıldı.

 1. SüKuN

  SüKuN Harbi Aktif Üye

  Renkler rüyalarda çeşitli yollarla ortaya çıkabilir: Örneğin kısmi veya bütünüyle tek bir rengin hakim olduğu görüntüler, renkli şekiller veya alanlar (sarı bir meydan, mavi bir arka plan) veya tüm görüntünün kendi doğal renklerinde bulunması (yeşil otlar, mavi gökyüzü, kahverengi, yeşil ağaçlar vs. ). Çoğu insan rüyalarında renklerden bahsetmezler, sanki her şey siyah ve beyazmış gibi. Bazen renklerin rüyada sadece yer işgal etmesinden fazla önemleri vardır.

  Siyah, beyaz, gri görüntüler fazla önem taşımazlar. Ama örneğin bir cismin siyah olması oldukça belirgin görüldüyse bu noktada rengin önemi vardır. Bu cisme siyahlık anlamını eklemek ona farklı anlamlar da katar.

  Renkler rüyalarda gördüğünüz cisimler kadar önemli sembollerdir. Renkler görülen bir cismin veya bir rüya bölümünün duygusal kısmını ifade eder gibi bir rol oynamaktadır. Bir sembol olarak ise görüntünün anlamını daha tamamlayıcıdırlar. Renklerle karışmış bir görüntü daha büyük bir duygusal önemi yansıtır. Kırmızı bir şapka renksiz bir şapkadan daha büyük bir enerji taşır. Zihnimizin gördüğümüz cisme yerleştirdiği renk en az cismin kendisi kadar önemlidir. Renkler uyanıkken gördüğünüz bir cisimden kalan etkiyle de belirebilir. Fakat genelde duygularımızın ve sinir sistemimizin bir ifadesi olarak rüyada yer alırlar. Renklerle olan ilişkimiz zihnimizin gelişip değişmesinin bir parçası olarak yer alırlar. Eğer biz renklerin üzerimizdeki etkisini daha iyi kavrayabilirsek bize ne ‘ifade ettiğini’ daha da iyi anlayabiliriz.

  Renklerle Çalışma Konusunda Geliştirici Bir Metod : Rüyalardaki renkler, maalesef üzerinde fazla çalışılmış bir konu değil. Bu konuda yazılmış bir çok kitap bulabilirsiniz ama bilimsel bir çalışmaya çok az rastlayabilirsiniz. Ayrıca renkler üzerine bazı kitaplar, renklerle iyileşme ve aura renkleri hakkında konulara yer vermişlerdir. Fakat bu kitaplardaki renklerin anlamları üzerine genel çalışmanın rüyalardaki renklerle fazla uyuşmadığı da görülen bir gerçektir.

  Rüyalar Renkleri Nasıl Kullanır :
  Rüya yorumlanmasının genel karakteristiği iki veya daha fazla görüntü parçalarının bir form oluşturarak birleştirilmesidir. Bu yoğuşturma olarak adlandırılır. Araştırmalar renklerin bütün rüyanın anlamı oluşturulurken, diğer semboller, parçalar gibi bir önem taşıdığını göstermiştir. Tek rengin hakim olduğu bir görüntü, hem renk hem cisim olarak iki sembolün birleştiği bir parça olarak algılanabilir yani renk ve görüntü olarak...Rengin ve cisimlerin yoğuşturulması konusunda araştırmalar bu yoğuşmanın çeşitli yollarla ortaya çıktığını göstermiştir.

  Renkler görüntüyü kuvvetlendirir.

  Renk bazen cismi, rüyayla bütünleşmek üzere tamamlar.

  Renk bazen görüntüyü değiştirebilir.

  Renk, tek başına da anlam ifade eder.

  1. Renkler Görüntüyü Kuvvetlendirir :
  Genellikle cisim ve renk birbirini bütünler. Aynı durumu ve duyguları yansıtır. Rüyanın analizinde rengin anlamı durumları ve duyguları anlamanıza yardımcı olur.

  2. Renk Bazen Cismi, Rüyayla Bütünleşmek Üzere Tamamlar :
  Bazen renk ve cisim birbirini tamamlar. Ve tam bir mesaj vermesi için beraber yorumlanmalıdır. Cisim içte tutulan bir kararı ve duyguyu yansıtırken renk de bunun nedenini yansıtabilir. Veya bunun tersi olabilir.

  3. Renk Bazen Görüntüyü Değiştirebilir :
  Sık sık cismin rengi, kendisinin anlamıyla farklı bir anlam simgeler. Ama daha çok, değiştirici bir etken olur. Bu renkler duyguların zıtlaşmasını ortaya koyar.

  4. Renk Tek Başına da Anlam İfade Eder :
  Ne Bazen rüyada renkler dışarıdan çok ufak bir destek sayesinde sadece kendi özel anlamlarını taşırlar. Bu genelde renk tek başına görüldüğünde, açıklanamaz bir geometrik şekilde görüldüğünde veya kırmızı, sarı, mavi ve yeşil ana gruplarından biri olduğunda ortaya çıkar. Renk genelde bu rüyayı ortaya çıkaran durumların ve duygularla ilişkili olarak ortaya çıkar