Kariyeri, Biyografisi Razundara Tjikuzu - Razundara Tjikuzu - Razundara Tjikuzu Hayatı

Ömer
Yönetici
Razundara Tjikuzu Kimdir ?

Razundara Tjikuzu, 12 Aralık 1979 tarihinde Namibya'nın Swakopmund kentinde doğdu. Tjikuzu, henüz on altı yaşındayken Werder Bremen'li izciler tarafından keşfedildi. 1998 yılında Namibya'dan ayrıldı ve Werder Bremen'de oynamak üzere Almanya'ya gitti. Buradaki ilk yılında ikinci takımda mücadele etti. İkinci yıl ise birinci takıma yükseldi. A takıma yükseldiği bu ilk sezonda 25 maçta görev aldı. Burada disiplinsiz hareketleri nedeniyle bir dönem ikinci takıma yollandı. Kampa geç kalması ve kişisel sorunları yüzünden Bremen'den ayrılmak zorunda kaldı ve 2003 yılında, bir diğer Bundesliga temsilcisi Hansa Rostock'a transfer oldu. İki sene boyunca burada oynayan Tjikuzu, burada 49 maçta forma şansı buldu. Bu maçlarda 5'te gol attı. Hansa Rostock ile yollarının ayrılmasıyla bir diğer Alman kulübü MSV Duisburg ile sözleşme imzaladı. Bir yıl MSV Duisburg'ta kalan Tjikuzu, Türk kulübü Çaykur Rizespor'un teklifine olumlu cevap verdi ve Avrupa kariyerinin ikinci durağı olan Türkiye'ye adım attı. Almanya kariyeri boyunca 140 maçta oynadı ve 5 de gol kaydetti. Oyuncunun Türkiye'deki ikinci durağı İstanbul Büyükşehir Belediyespor oldu. Bu takımda 2007–2009 yılları arasında top koşturdu ve 54 maçta oynadı. Belediyespor'da teknik direktör Abdullah Avcı'nın en çok forma verdiği oyunculardan oldu. Avcı:"Hem mücadele gücü yüksek hem de pas yüzdesi. Oyunu dikine oynayabilen bir yapısı var." diyerek Tjikuzu'nun oyun stilini açıkladı.Belediyespor'da oynarken Beşiktaş'tan teklif aldığı iddia edildi.Tjikuzu, 2009 yaz transfer döneminde Trabzonspor'a transfer oldu.Bu transferin ardından Tjikuzu'nun sorunlu futbolcu olduğu ve transferinin yanlış olduğu, Trabzonspor'a yakın çevrelerce dillendirilmiş; Tjikuzu'da:"Ben gençten yaptığım hataların acısını şimdiye kadar fazlasıyla çektim. Kariyerimin başında yaptığım hatalar yüzünden en ufak bir yanlışımda adım manşetlere taşınmaya başlandı." sözleriyle kendini savunmuştur.