PlayStation satışlarında şaşırtan sonuçlar

Teknoloji Haberleri bölümünde yer alan bu konu Ömer tarafından paylaşıldı.

 1. Ömer

  Ömer Yönetici

  Geçtiğimiz yılın en çok satan PlayStation modeli açıklandı. Kardeşler arasında yaşanan rekabetten galip çıkansa küçük oyun devi PSP oldu.

  Yapılan açıklamaya göre, 2007 yılında 13.9 milyon adet PSP satışı yapılmış. PSP'ye kılpayı geçilen PS2 ise, 13.7 milyonluk satışla ikinci sırada. Sony'nin büyük umutlarla piyasaya sürdüğü PS3'ün satış rakamı ise ancak 9.3 milyonda kaldı.

  PSP'nin bu başarısı şaşırtıcı gibi görünse de, aslında yakalanan satış rakamını sürpriz değil. Konsolun Memory Stick Pro Duo desteği ile güçlendirilmesi ve UMD sorununun biraz olsun önüne geçilmesi PSP için büyük bir artı olmuştu. Kasada yapılan olumlu değişiklikler, Wi-Fi özelliği ve God of War: Chains of Olympusgibi hit oyunların varlığı ise, bu başarının ilk sinyallerini zaten vermişti.

  Yakalanan rakamlar Sony'ye yetmemiş olacak ki, bu yıl için 15 milyon PSP satmayı hedeflediğini açıkladı. Ancak konsolun bu rakamı da aşması kimse için sürpriz olmayacak. GoTV özelliği ve PS3 ile iletişim imkanlarının artması PSP'yi daha da arzulanan bir konsol haline getirebilir.