Peygamberimizin (sav) SPOR'a Verdiği Önem

İslamiyet bölümünde yer alan bu konu BERKİTO tarafından paylaşıldı.

 1. BERKİTO

  BERKİTO Üye

  Sporun Hz.Peygamber'in sünneti içinde yeraldığı herkesçe bilinmektedir.
  Düşünülsün ki, 15 Asır Öncesi gibi erken bir devirde,bir KUM okyanusunun ortasında '' ÇOCUKLARINIZA YÜZME ÖĞRETİN '' diye emrediyor.

  Bizzat kendisinin güreş tuttuğunu ve eşleriyle koşu yarışları yaptığını biliyoruz.
  Arap yarımadasının en ünlü pehlivanı putperest RÜKANE'yi ( Daha sonra müslüman olduğu kaydediliyor ) 3 Kez Yendiğini ve ödül olarak konan koyunları alıp,daha sonra yenik pehlivanın ricası üzerine ona verdiğini kaynaklar bize bildiriyor. (bk. İbn İshak ,paragraf,426 ; İbn Hişam 1/390 )
  Evinin hemen bitişiğindeki mekanda ,müzik eşliğinde spor gösterileri yaptıran eşi Aişe'yi kınayarak engellemek isteyenlere karşı çıkmış ve bu gösterileri eşiyle birlikte seyretmiştir.

  Sahabilerin O'nun nezaretinde çeşitli spor oyunları,koşular yaptıklarını,ağırlık kaldırdıklarını ve O'nun bunları taktirle izlediğini bilmekteyiz.
  Sevgili torunları Hz.Hasan ve Hz.Hüseyin'in ağırlık kaldırma sporları yaptıklarıda malumdur.İlim,irfan ve hikmette Hz.Peygamber'den sonra bir numaralı şahıs olan Hz.ALİ'nin sporda ,özellikle harp sporlarında eşsiz bir kişi olduğu tarihsel bir gerçektir.
  Hz.Peygamber'in ''harpte kuvvet,iyi atıcılıktır'' sözü , İslam bilginleri tarafından harp tekniğine,özellikle,harbe hazırlayıcı sporlara verilen önem manasında değerlendirilmektedir.

  Kısacası ; İslam'ın temel prensiplerine ters düşmemek ve koyduğu yasaklara çarpmamak şartıyla,SPORUN her türlüsü Muhammedi SÜNNET bünyesinde ele alınmalıdır.

  İslam açısından baktığımızda spor estetik yönden de önemlidir.Hz.Peygamber'in tavrı ve beyanları bunu gösteriyor.Örneğin ;Hz.Peygamber hayatının her döneminde göbeğinin göğüs hizasını geçmemesini sağlamıştır.
  Maddi yapısıylada bir örnek olan Tanrı Elçisi'nin omuzları geniş,bilekleri iri ve güçlü idi.

  O, bir yerde şöyle buyuruyor ; '' Ümmetim adına en çok korktuğum şey , Göbek İriliği,Uyku Düşkünlüğü ve Tembelliktir ''
   
 2. green_eyes

  green_eyes Üye

  saol güzel paylasım devamını bekleriz
   
 3. Harbi süper paylaşımlarr bravoo