pc ile ilgili sıkça sorulan sorular...

AKGÜN Üye
ARKADAŞLAR BU SORU ve CEVAPLARI OKUMANIZI ŞİDDETLE TAVSİYE EDERİM KENDİNİZİ GELİŞTİRMEK İSTİYOR ve BİLGİSAYARLA İLGİLİ BİRŞEYLER BİLİP SİZE SORULAN SORULARA YANIT VERMEK İSTİYORSANIZ BU KONUYU ES GEÇMEYİP OKUYUN ve KENDİNİZİ GELİŞTİRİN.

1 ) scsi/raid host denetleyicisi sürücülerini nereden bulabilirim?

Anakartınızın yazılımlarının ve sürücülerinin bulunduğu cd içerisinden bulabilirsiniz, ekstradan takılan bir denetleyici ise cd si ayrı olacaktır

2) Benim sorum şöyle: kurduğum bir programı kaldırdığımda program files içinde klasörü kalıyor. bu klasörü sildiğimde şöyle bir yazı çıkıyor: "klasör silinemiyor.dizin boş değil" bu klasörü nasıl silebilirim? bunun nedeni nedir?

Silmek istediğiniz dosyaya yazma hakkınz olduğunundan emin olmalısınız ve salt okunur olmaması gerekmektedir, bu tür problemlerde en kesin çözüm F8 ile güvemli mod da açıldıktan sonra klasörlerin silinmesidir.

3 ) Benim msn ile ilgili bi sorunum var.msn den dosya gönderebiliyorum fakat gelen dosyaların zararlı olduğu şeklinde bi uyarı geliyo pc den.. örneğin bi müzik dosyası gönddermek istediğimde gönderebiliyorum.fakat bi arkadaşım gönderdiği zaman kabul ediyo ama açmıyo . msn ile ilgili gelen tüm sorulara baktım fakat buna benzer bişey göremedim yada gözden kaçırdım.bu sorunu nasıl halledebilirim?

Windows Güvenlik Merkezi zararlı içerik olabilir şeklinde bir uyarı ile gelen wmv gibi dosyaları silmektedir, dosya uzantısını değiştirip veya winzip winrar gibi programlar ile sıkıştırıp gönderdiğinizde engelleme olmadan transfer yapabilirsiniz.

4 ) Yanlışlıkla masa üstünde bulunan internet explorer simgesini sildim ve bazı programlarım çalışmıyor.. bunu geri getirmek için ne yapmam gerekir? dosya içinden kopyala yapıştır yaptım fakat ana simgeyi istiyor.. kurulum cd'si ile de yapmak istemiyorum zarar verebilir diye.. işletim sistemim window xp pro.. sp2

Masaüstünde Özellikler kısmından görüntü özelliklerine girip masaüstü sekmesini seçerek karşılaşılamn masaüstü nü değiştir kısmından masaüstü içerisindeki simgeleri değiştirebilirsiniz.

5 ) Bilgisayarımda trojan virüsleri var ve bunları antivirüs programı bulup silemiyor,antivirüs raporunda system volume information da olduğu görünüyor. Fakat bilgisayarımda siytem volume information göremiyorum bende çalıştır,regedit yapıp kendim silmek istiyorum nasıl ulaşabilirim bu konuda detaylı bilgi verirseniz çok sevinirim teşekkürler.

System Volume information klasörüne erişim yetkisi sadece sistem hesabında vardır kendi kullanıcınıza izin verdiğiniz durumda klasör içerisine girebilirsiniz, fakat diğer bir yöntem ise sistem geri yükleme özelliğini kapattığınızda bahsettiğiniz klasörün altını otomatik olarak kendisi silecektir.

6 ) Merhabalar benim bilgisayarımda media player 10 yüklü ama avi uzantılı vidyoları çalıştırmıyor alt tarafta codec bileşenleri yükleniyor diyo sonra yükleniren hata oluştu diyo ve sadece ses geliyo bu sorunumu nasıl çözebilirim...

Media Player ile açmak istediğiniz dosyalar için uygun codec yüklemelisiniz, size K-lite codec pack i tavsiye edebiliriz, yükleyeceğiniz codec lerden sonra bir çok dosya formatını çalıştırabilirsiniz.

7 ) bilgisayarıma benden başka kimsenin program yüklememesi için bir program varmı? varsa bu programı nerden bulabilirim.yardımlarınız için tesekkür ederim.

İstediğiniz işlemi Windows XP içerisinde sınırlı hesap ve yönetici hesabı ayrımını kullanarak yapabilirsiniz. Yönetici (administrator ) hesabı ile tam erişim olur fakat sınırlı ( Normal bir user) ile sadece kurulu programları kullanabilirsiniz, yeni program ekleme işlemi engellenir.

8 ) iyigünler benim bilgisayarı yenı aldım ramım 256 gorunuyor ozelliklerde ama bilgisayarın ozelliklerinde 192 gorunuyo ne yapmalıyım

Kullandığınız anakart paylaşımlı ekran kartı özelliğinden dolayı fiziksel belleğiniz ( RAM ) 256 - 192 = 64 mb kadarlık bir kısmını ekran kartına sağlamaktadır.

9 ) Internet explorer porgramı ile sörf yaparken açılışta şifre koyabilirmiyiz?

Internet explorer da açılışa şifre koymak mümkün değil fakat sitelere yasak izin ayarlaması sırasında şifre sordurabilirsiniz, fakat ilk açılışta şifre istiyorsanız Netscape 8 versiyonunda kullanıcı tanımlama ve şifre giriş ekranı bulunmaktadır.

10 ) Xp kullanıyorum.tüm ofis programlarım açılmıyor.word programını veya diger programları açmaya çalışıyorum,yükleme başlıyor ve cd takın diyor.yardımcı olursanız çok sevinirim.

Ofis programlarınız zarar gördüğün de veya farklı bir kullanıcı ile oturum açtığınızda (Kurulum yaptığınız kullanıcıdan farklı) ve ofis programını kurulumu bitirirken kurulum dosyalarını sil seçeneğinis seçtiğiniz durumda böyle bir hata alırsınız yapmanız gereken ofis kurulum cd sini tekrar sistemize takıp kurulumu tamamlatmaktır.

11 ) internet explorer'da bazı yazılar okunamayacak derecede küçük görünüyor.eskiden böyle değildi.nasıl çözebilirim. teşekkürler.

Internet Explorer da görünüm menüsünden metin boyutu bölümünden yazı karakkter boyutunu değiştirebilirsiniz.

12 ) xp kullanıcısıyım. bilgisayarımı açtığımda karşılama ekranında kullanıcı ismimin altında mail hesabımda mail olduğuna dair bir mesaj yazıyor. üzerine tıkladığımda msn mail hesabımı görüyorum. bunu kaldırmak için her türlü yöntemi denedim fakat başarılı olamadım. bu mesajın görülmemesi, bu özelliği kapatmak için ne yapmalıyım.

Karşılaştığınız işlem Msn messenger hesabınızla oturum açtığınızda ve kullanıcı adınızı şifrenizi kaydettirdiğinizde olabilir veya Outlook programı ile gerçekten gelen kutunuzda okunmamış e-posta var ise olur.

13 ) İnternet ortamından DİVX formatında nasıl film çekebilirim.

Internette isteğiniz için en uygun p2p programlarıdır, örnek Kazaa, emule DC++ LimeWire

14 ) Benim leptopum var bir ara bilgisayarima format atmıştım daha sonra irda çalışmadı yüklü donanımlara baktığımda gözüküyor-donanımı yüklü-sorunsuz çalışıyor diyor galiba problem şu;genel veri yolu üzerinde gözüküyor ve kitapçığında setup ayarının yapılması isteniyor bunu nasıl düzeltebilirim şimdiden teşekkürler

Donanım yüklü ise ve çalışmıyor ise hatalı sürücü kullanmış olabilirsiniz donanımı kaldırıp uygun sürücüyü bulmayı deneyebilirsiniz.

15) Benim bilgisayarımda 3 tane disk var c,d,f olmak üzere ben c ve d disklerini birlestirmek istiyorum bunu hangi program ile nasıl yapabilirim?

Bu işlem için Partiton magic programını kullanabilirsiniz program ile ilgili detay bilgiyi birlikte öğrenelim detay kısmından bulabilirsiniz.

16 ) Yeni kurulmuş bir xp sistemi güncellemeleri tamamlanmış halde ikinci bir sistem ile dvd ye kopyalasak bu dvd yi 3. hard diskimize kopyalasak sistem 3. hard disketen açılış yaparmı (kurulum uzun süreler alıyor böyle bir yöntem olabilirmi )

Bu işlem için size diskinizin yedeğini yani imaj ını almayı öneririm, symantec ghost veya acroniz true image programı ile çalışır durumdaki windows un tam bir yedeğini alabilirsiniz sistem zarar gördüğünde çok kısa bir sürede yedekten geri dönebilirsiniz.

17 ) Bilgisayarımı her açtığımda windows güvenlik uyarısı çıkıyor.bu uyarının her, pc mi her açtığımda çıkmaması için ne yapmalıyım.teşekkür ederim

Karşılaştığınız uyarı sizi bilgilendirme amaçlıdır, güncel olmayan anti virüs programı, kapalı olan firewall veya otomatik update ile ilgili olan uyarılar sisteminizin güvenliği için size bilgi verir.

18 ) iyi çalışmalar fax nasıl yollaya bilirim bilgisayarım dan acaba beni yölendirirseniz sevinirim. teşekkürler xp kullanıyorum.

Bu işlem için fax modem kartınız olması gerekir ve faks programları kullanabilirsiniz veya windows bileşenlerinde microsoft fax ı etkinleştirebilirsiniz.

19 ) Benim onboard ekran kartım ve 256 mb ramim var. Onboard ekran kartım remden 16 mb alıyor.Ben bu miktarı yükseltip onboard ekran kartımı 56 mb yapabilir miyim?

Onbord ekran kartları anakart desteklediği durumda ram den kullandığı hafıza miktarını arttırabiliyor ve bu da bi standartta 8 16 32 64 mb şeklinde 8 in katları olarak gitmektedir.

20 ) İnternet sitelerinde flashlı bir resmin üzerine gelince etrafı çerçeve oluyor ve bu denetimi etkinleştirmek için tıklayın yazıyor.bu sorunu nasıl düzeltirim başarılar.

Karşılaştığınız bir sorun değildir, Microsoft tarafından Active X kontrolleri ile ilgili yapılan bir güvenlik yamasından sorna flash animasyonlarınd karşılaştığınız durum meydana gelmiştir. Bahsettiğimiz yamanın link i :

Son düzenleme moderatör tarafından:
mec Yeni Üye
mrb arkadaşım

mrb arkadaşım benim karşılaştığım sorun bilgisayarımın işletim sistemi windows xp home edition bundan yaklaşık 1 yıl önce kaspersky internet güvenliği 7 virüs programı yüklüydü ve onu silip kaspersky 2009 yüklemek istedim ama yüklemeye çalıştığımda hata veriyor ve bilgisayarınızda başka bir virüs programı yüklü diyor onu silmemi istiyor ama öyle bir virüs programı yüklü değil veya yüklüyse de ben bulamadım acaba ne yapmamı önerebilirsiniz lütfen en kısa zamanda cvp yazabilirseniz çok sevinirim teşekkürler

sefa6161 Yeni Üye
pc 1 saat falan durunca ekran noktalanmaya baslıyor.ekran kartım atiradıon9250.neden yapıyo acaba????

dj_eco Yeni Üye
benim sorunum farklı biraz ---- bende net yok pc min güncellemeri de yok tabi -- şimdiki güncellemeleri nasıl kendi pc me yüklerim bi yolu varmıdır acep bilien varsa söylesin allah rızası için

bilgisayar tarayıcısı yeterli diye söylediler .ama yüklemek isterseniz "Microsoft Windows Update "var .internete bunu yazarsanız kolaylıkla yükleniyo.ama fazla fazla yükleyince de bilgisayar çok yavaş işliyormuş.internetiniz yoksa zaten virüs girmez;virüs olma gibi derdiniz yoksa da güncelleme pek bi işe yaramaz.

Son düzenleme moderatör tarafından: