Özel okul ücretleri açıklanıyor

agent force Harbi Aktif Üye
Özel okul ücretleri açıklanıyor

Başkent'teki özel okullar 2008-2009 yılı eğitim-öğretim yılı ücretlerini ilan etmeye başladı. Büyük Kolej, ilköğretim ve ortaöğretim ücretlerini geçen yıla göre yüzde 12, anasınıfı ücretini de yüzde 8 oranında artırdı.

Büyük Kolej, 2008-2009 eğitim-öğretim yılında yıllık eğitim ücretlerini ana sınıfları (ilköğretim hazırlık) için KDV dahil 6 bin 325 YTL, ilköğretim 1, 2, 3 ve 4. sınıflar için KDV dahil 9 bin 525 YTL, ilköğretim 5, 6, 7 ve 8. sınıflar için KDV dahil 11 bin 125 YTL, lise hazırlık ile 1, 2, 3 ve 4. sınıflar için KDV dahil 11 bin 425 YTL olarak belirledi.

Yemek ücretleri ise ilköğretim hazırlık ve ilköğretim 1, 2, 3 ve 4. sınıflar için KDV dahil 1625 YTL, ilköğretim 5, 6, 7 ve 8. sınıflar ile lise hazırlık, 9, 10, 11 ve 12. sınıflar için 1850 YTL olacak.

Büyük kolej mezunlarının çocuklarına yüzde 10 indirim uygulanacak. Peşin ödemeli kayıtlarda Mayıs 2008'de yüzde 8, Haziran 2008'de yüzde 6 indirim uygulanacak.

-NASIL ARTIRILIYOR?-

Mevzuata göre özel okullar, kurslar ve dershanelerden oluşan özel öğretim kurumlarının, 2008-2009 eğitim-öğretim yılı ücretlerini bu ay sonuna kadar ilan etmeleri gerekiyor.

''Özel Öğretim Kurumları Öğrenci Ücretleri Tespit ve Tahsil Yönetmeliği''ne göre, özel öğretim kurumları, ''sağladıkları eğitim ve öğretim imkanlarına, yatırım ve hizmetlere, personel ve işletme giderlerine, Devlet İstatistik Enstitüsü'nün Nisan ayı itibariyle ilan etmiş olduğu o ildeki yıllık tüketici fiyat endeksine göre'' ücret tespit ediyor. Kurumlar, yaptıkları yatırımlara ilişkin bilgi ve belgelerini de valiliğe bildiriyorlar. O ilde ilan edilen yıllık tüketici fiyat endeksine ilave olarak, bu yatırımların en çok yüzde 10'u da eğitim ücretlerine yansıtılabiliyor.
AA

Son düzenleme moderatör tarafından: