Öz Isı Nedir - Öz Isı Ne Demek

Harbi Sözlük bölümünde yer alan bu konu Ömer tarafından paylaşıldı.

 1. Ömer

  Ömer Yönetici

  Öz Isı Nedir, Öz Isı Ne Demek Nasıl Bulunur
  Özgül ısı, bir maddenin birim kütlesinin sıcaklığını birim derece arttırmak için gerekli olan ısı enerjisi miktarıdır. Isınma ısısı, öz ısı veya özgül ısı kapasitesi olarak da ifade edilir. Özgül ısı maddenin ayırt edici özelliklerinden biridir.

  Özgül ısı maddenin bulunduğu fiziksel hal, basınç ve sıcaklığa göre az da olsa değişkendir. Pratik uygulamalarda genellikle sabit olarak alınır. Özgül ısı ölçümlerinin yanında hangi şartlar altında yapıldıkları da belirtilir.

  Özgül ısı birimi kullanılan birim sistemine göre; J/gK, J/goC veya Cal/goC vb. olur.

  Neden maddelerin öz ısıları birbirlerinden farklıdır ?

  Öz ısı? nın diğer bir adı da ISINMA ISISI? dır. CGS birimleri sistemine göre bir maddenin 1 gramının sıcaklığını 1 °C yükseltmek için verilmesi gereken ısıdır. CGS Birimleri, santimetre (uzunluk), gram (kütle) ve saniye (zaman) birimleri temeline dayanan ve tarafından SI Birimleri yeri alınana kadar bilim adamları arasında kullanılmış bulunan metrik sistemdir. SI Birimleri ise, adını Uluslararası Birimler Sistemi anlamına gelen Fransızca Systeme International d?Unites sözcüklerinin ilk harflerinden almış , birimler sistemidir. SI Birimleri sisteminde ISINMA ISISI, bir maddenin 1 kilogramının sıcaklığını 1 Kelvin derecesi yükseltmek için verilmesi gerekli ısı miktarı olarak tanımlanır.

  Isınma Isısı (Öz ısı) kavramını Joseph Black adlı İskoçyalı fizikçi ve kimyacı bilim adamı ortaya koymuştur. Bu şahıs Isı ve Sıcaklık kavramlarını da birbirinden ayırt etmiştir. Pierre Louis DULONG adlı Fransız kimyacı ile Alexis Therese PETİT isimli Fransız fizikçi birlikte çalışmalar yaparak, elementlerin özgül ısıları ile atom ağırlıklarının ters orantılı olduklarını bulmuşlardır. Bu yasa DULONG VE PETİT KANUNU olarak adlandırılmıştır.
  Buna göre , çoğu elementlerin atom ağırlıkları ile ısınma ısılarının çarpımı sabit bir sayı verir. Buna dayanarak atom ağırlığı bilinmeyen elementlerin yaklaşık Atom Ağırlığı hesaplanabilmiştir. Dulong ve Petit Kanunu, hemen tüm elementlerde atomal ısının yaklaşık 26.4 Joule K. mol olmasına uygun düşmektedir.

  ELEMENTİN ATOM AĞIRLIĞI x ISINMA ISISI @ 26.4 JOULE K.MOL
  MADDENİN ADI ÖZISI (Cal/g°C)
  Su 1.00
  Buz 0.50
  Zeytinyağı 0.47
  Naftalin 0.41
  Hidrojen 0.41
  Oksijen 0.22.
  Bor 0.58
  Magnezyum 0.26
  Alüminyum 0.217
  Krom 0.12
  Manganez 0.115
  Demir 0.115
  Nikel 0.110
  Bakır 0.1
  Çinko 0.095
  Kripton 0.074
  Baryum 0.045
  Uranyum 0.026
  Cıva 0.033
  Gümüş 0.056
  Kurşun 0.031
  Bizmut 0.294
  Cam,kum 0.15
  MADDENİN ADI ÖZISI (Cal/g°C)
  Hava(sabit basınçta) 0.23
  Su buharı 0.48
  Kobalt 0.107

  Tabloyu incelediğimizde diğer elementlerin öz ısılarının suya göre daha az olduğunu görmekteyiz. Bu elementlerin hepsinden kütle olarak eşit miktarda ısı versek, sıcaklık artışı en az suda olur, diğerlerinin ısısı daha çok artar.Örneğin civanın öz ısısı suyun 1/30?u kadardır. Aynı miktarda su ile cıvayı birer kaba koyup eşit miktarda ısı versek cıvadaki sıcaklık artışının suya göre 30 kat daha fazla olduğunu görürüz.

  C su = 1.0 Cal/g°C Q = m . c . Dt
  C cıva = 0.033 Cal/g°C
  m su . c su . Dt su = m cıva . c cıva . Dt cıva
  Kütleler eşit olduğu için ; c su . Dt su = c cıva . Dt cıva
  1.0x Dt su = 0.033x Dt cıva
  Dt cıva =1/0.033 x Dt su
  Dt cıva =30 x Dt su

  Cıva kolay sıcaklık artışı sağlayan bir madde olduğu için termometrelerde kullanılmaktadır.

  Maddelerin ısınmalarındaki farklılıklar, maddelerin ayırt edici özelliklerinden biri olan öz ısı ile ilgilidir.

  Vikipedi