OMÜ'de akıllı sınıf sistemi

Betül17 denizimsi
OMÜ'de akıllı sınıf sistemi
Eğitim araç ve gereçleri üreten bir firma tarafından Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Eğitim Fakültesi'ne yaptırılan akıllı sınıf, rektörleri mest etti.
Sınıfın açılışına katılan OMÜ Rektörü Prof. Dr. Ferit Bernay, Amasya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Zafer Eren ve Ordu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Haluk Kefelioğlu, dokunmatik tahta sisteminin eğitime büyük katkı sağlayacağını kaydetti. Dokunmatik sisteminin üniversitelerde geciktiğine dikkat çeken rektörler, devletin kendilerine verdiği ödeneklerle bu tür sınıfları kurmalarının ise mümkün olmadığı görüşünde birleşti.

Sınıfın açılışını 3 rektör birlikte gerçekleştirdi. Açılışın ardından OMÜ Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hüseyin Akan davetlilere ilk dersi verdi. Daha sonra kürsüye gelen OMÜ Rektörü Prof. Dr. Ferit Bernay, üniversitelerin akıllı sınıflara ihtiyacı olduğunu söyledi. OMÜ bünyesindeki fakültelere akıllı sınıflar kurmak için 7 yıl önce araştırma yaptıklarını dile getiren Prof. Dr. Bernay, "Üniversitelerde çok gecikmiş bir sistem. Devlet olanakları ile bunu yapmamız çok zor. Bunun eğitimci yetiştiren bir fakülteye kurulması da ayrı bir önem taşıyor. Çünkü fakültemizden mezun olacak öğrenciler, bu sistemi gittikleri okullara da taşıyacak. O yüzden isabetli bir seçim olmuş. Eğitimde örnek teşkil edecek bu sınıfımız, gençlerimizin yetişmesine de katkılar sağlayacak. Öğrencilerimiz not almak yerine, sistemi laptoplarına aktarabilecek." dedi.

Amasya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Zafer Eren ile Ordu Üniversitesi Rektörü Prof. Haluk Kefelioğlu da, dokunmatik sistemin devlet imkanlarıyla kurulmasının zor olduğunu da sözlerine ekledi. Doğuş Eğitim Araçları A.Ş yetkililerince 17 bin YTL'ye yaptırılan akıllı sınıf, 50 öğrenci kapasiteli. Dokunmatik tahta, tepegöz, lüks koltuk ve dersliklerden oluşan akıllı sınıf, dokunmatik sistemle internete bağlanabiliyor. Tek tuşla diğer fakültelere bağlanıp aynı anda ders verilebilen sınıf, Karadeniz Bölgesi'nde de ilk olma özelliğini taşıyor.

Açılışta OMÜ Rektür Yardımcısı Ertuğrul Bayraktarkatal, Prof. Dr. Ahmet Rifat Şahin, Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Şaban Sarıkaya, Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Osman Ergün ile çok sayıda öğretim üyesi de hazır bulundu.