Oligarşi Nedir - Oligarşi ile yönetilen ülkeler hangileridir

Genel Kültür bölümünde yer alan bu konu cicozz tarafından paylaşıldı.

 1. cicozz

  cicozz Çocukluk cicozlarda saklı

  Oligarşi, belirli bir zümrenin, birkaç kişinin veyahut silsile halinde devam eden bir ailenin siyasi iktidarı elinde tuttuğu rejimdir.

  Oligarşide ülke yönetimi seçkin bir zümrenin elinde olduğu için oligarşiyle yönetilen ülkelerde sınıf ayrımı yapılmaktadır.

  Bu sınıf ayrımı neticesinde halk ile o seçkin zümre arasında maddi yönden bir eşitsizlik meydana gelir. Manevi yönden ise halk ayrımcılığa tabi tutulur. Günümüzde oligarşi pekte tercih edilen bir yönetim biçimi değildir.

  Oligarşinin hüküm sürdüğü ülkelerde, iktidarı elinde bulunduran bu seçkin zümrenin bireylerine ve destekçilerine oligark denir. Oligarklar ülkenin ticaretine hakimdirler ve zengin oldukları için 1. sınıf insan olarak görülürler.

  Şu an için dünya da oligarşi ile yönetilen ülke sayısı oldukça azdır. Oligarşiye örnek olarak boris Yeltsin Rusya'sını ve devamında kısmen Putin Rusya'sını örnek gösterebiliriz

  Her ne kadar İran ve Suudi Arabistan oligarşi tanımına da uygun gelebilecek bir yönetim şekliyle yönetilseler de; İran rejimi tam manasıyla teokrasiyle, Suudi Arabistan ise monarşiyle yönetilmektedir.
   
  Son düzenleme moderatör tarafından: 21 Mayıs 2015