Okul isteyen öğrenciler çadırda sabahlıyor

agent force Harbi Aktif Üye
Okul isteyen öğrenciler çadırda sabahlıyor

Ağrı'nın Doğubayazıt ilçesinde 4 yıl önce temeli atılan, ancak yapımı tamamlanamayan Anadolu Lisesinin öğrencileri, geceyi okulun önünde geçirdi.

2004 yılında iş adamı Ertuğrul Eryılmaz tarafından yapımına başlanan, ancak ekonomik nedenlerle tamamlanamayan Anadolu Lisesinin, başka okulda geçici olarak eğitimini sürdüren öğrencileri, kendi okullarında eğitim görmek için dün inşaat halindeki binanın önünde beklemeye başladı.

Öğrencilerin okul binası önünde çadır açıp bekleme eylemine veliler de destek verdiler. Okul aile birliği tarafından ,Ağrı valiliğine ve Ağrı Milletvekilerine okulun tamamlanması konusunda çalışmalar yürütüklerini ifade eden öğrenciler,çalışmalrının sonuçsuz kaldığını söylediler.

İş adamı Ertuğrul Eryılmaz'ın temelini attığı okul, maddi imkansızlıklar nedeniyle işadamı Ertuğrul Eryılmaz tarafından fergat edildiği veİlçe Milli Eğitim Müdürlüğü'ne devredildiği ifade edilirken konuyla ilgili bir açıklama yapılmadı.

Anadolu lisesinin inşaat sahasına çadırlar kurup eylem yapmaya başlayan öğrenciler,yaptıkları basın açıklamasında; "Okulumuzun bitirilmesi konusunda gereken fiziki şartlar sağlanmazsa ve okul binamızın bitirilmesi için bir çalışma başlatılmazsa bu eylemimizden vazgeçmeyeceğiz"dediler.

Eylemin yapıldığı yere gelerek öğrencilerle görüşen İlçe Milli Eğitim Müdürü İshak Aslan ; Ellerinden geleni yaptıklarını gerekli yerlerle gerekli görüşmelerin devam ettiğini ve en kısa zamanda bu sorunun çözüleceği konusunda öğrencilere söz verdi. Aslan, " şu an burada değil okulunuzda dersinizde olmanız gerekli,diyerek eylemin bitirilmesi konusunda çaba sarf etti. Öğrenciler somut bir adım atılmadığı müddetçe bu eyleme son vermeyeceklerini aylar bile sürse devam ettireceklerinde karalı olduklarını belirttiler. Eyleme yaklaşık200 öğrenci ve veli katıldı.

Üşümemek için yakılan ateşin etrafından toplanan öğrenciler, okulun yapımıyla ilgili herhangi bir gelişme olmaması durumunda binanın önünden ayrılmayacaklarını kaydettiler.

FOTOGALERİYE GİRİŞ

Kaymakam Cemalettin Demircioğlu, Ağrı'daki toplantısının ardından ilçeye döneceğini, öğrencilerle ve sivil toplum örgütü temsilcileriyle görüşeceğini ifade ederek, okul yapımının tamamlanmasıyla ilgili çalışmaların devam ettiğini söyledi.

-OKUL YAPIMI-

2004 yılında iş adamı Ertuğrul Eryılmaz tarafından yapımına başlanan okulun sadece yüzde 70'lik bölümü tamamlandı. Eryılmaz'ın yaşadığı maddi sıkıntı nedeniyle geriye kalan bölümü bitirilemeyen okul, Ekim 2007'de Milli Eğitim Bakanlığına devredildi. Binanın yapımıyla birlikte Anadolu Lisesine öğrenci alımına başlanan ilçede, sınavı kazanan öğrenciler, okul yapımı tamamlanıncaya kadar geçici olarak başka bir lisede eğitimlerini sürdürüyor.

Son düzenleme moderatör tarafından: