Okul çantası nasıl olmalı!

Sağlık Haberleri bölümünde yer alan bu konu II.MEHMET tarafından paylaşıldı.

 1. II.MEHMET

  II.MEHMET Sahipcan

  Okul alışverişinde öne çıkan ve çocukların en çok önemsediği eşya olan çantaların doğru seçilmesi, çocukların sağlığı için büyük önem taşıyor.Boy ve kilolarına göre daha fazla kitap defter taşımak zorunda kalan çocuklar albenili çantalara kendilerini kaptırıyor. Uzmanlar ise, okul çantasının sırtta ve omuzlarda ağrıya sebep vermeyecek ağırlıkta olması gerektiğine dikkat çekiyor.

  Çünkü 12 yaşından küçük çocuklar 4, 12-15 yaş grubundakiler de 5 kilograma kadar çanta taşıyabiliyor. Ağır çantaları taşıyan öğrencilerin sırtında şekil bozukluğu ve ağrılar oluyor. 9-12 yaş grubu arasında bu şikâyetle gelenlerin olduğunu belirten fizik tedavi rehabilitasyon uzmanı Dr. Tuğçe Balcı, çekçekli çanta kullanılmasını tavsiye ediyor.

  Ortopedi ve travmatoloji uzmanı Dr. Çağatay Önal da çekçekli okul çantalarının daha sağlıklı olduğu görüşünde. Öğrencilerin, yaşı ve kilosuna göre yük taşıması gerektiğini ifade eden Önal, "Buna dikkat edilmediğinde sırt ağrısı ve geçici kamburlaşma görülüyor." dedi. Okul çantasının hem çekçekli hem de sırta alınabilecek şekilde olması tavsiye ediliyor. Böylece öğrenci, kaldırım olan yerlerde çekebilir, engebeli yerlerde de sırtında taşıyabilir.

  Taşınması kolay olsa da sınıf öğretmenleri çekçekli çantaları tavsiye etmiyor. İstanbul'da öğretmenlik yapan Sema Özoral, çekçekli çanta kullanan öğrencilerin sınıfta zorlandıklarını söylüyor. Özoral, "Öğrenci çantasını sıranın gözüne koyamıyor. Arkasına koysa çok yer kaplıyor.

  Yerde de çocuklar çok takılıp düşüyor." dedi. Yalova'da çalışan Şule Öztürk de "Öğrencilerin merdivenlerden çantalarını sürükleyerek indirmeye çalışmaları itişmelere ve bazı çocukların düşmelerine sebep oluyor." diye konuştu