Okul birincileri iki kez şanslı

agent force Harbi Aktif Üye
ÖSS sonunda okul birincileri iki kez yerleştirme işleminden geçiyor. Okul birincisi olarak yerleşemeyenlerin tercih listelerine tekrar bakılarak normal yerleştirme işlemi yapılıyor

ÖSYM okul birincilerini her yıl ödllendiriyor. Bu ödüllendirme bazı bölümlerde okul birincilerine kontenjan ayırmak şeklinde gerçekleşiyor. Öğrenciler tercih listelerini gönderdiklerinde yerleştirme işlemi yapılırken okul birincilerine farklı bir işlem yapılır. Bu işlemin birinci aşamasında tercihlerin ilgili bölümü yazan okul birincileri arasından ayrılan kontenjan kadarı yerleştirilir. Eğer okul birincisi olan öğrenci tercihlerinden herhangi birisine okul birincisi olarak yerleşmezse normal bir öğrenci gibi tercih listesine tekrar bakılarak normal yerleştirme işlemi yapılır.Yani okul birincisi öğrenciye iki kez bakılır.

Okul birincisi olarak tercih yaparken avantajınızı kullanmak için ilk 10 tercihinizi kendi sıralamanızın 30- 35 bin üzerinden yazmalısınız. Diğer tercihlerinizi ise kendi sıralamanıza eşit veya düşük sıralamalı bölümlere yer vermelisiniz.
Okul birincilerine ayrılan kontenjan ayrıcalığı yalnızca bu yıl için geçerli olacak. Okul birincilerinin kendi okullarında en yüksek ağırlıklı ortaöğretim başarı puanına sahip olabilmeleri için okullarındaki en yüksek mezuniyet puanına sahip olmaları gerekiyor.

Okul birincileri için ayrılan kontenjanlar sınırlı. Bu nedenle tercihlerin tümünü çok istenen programlar arasında yapan okul birincileri puanlarının yüksek olmaması durumunda hiçbir programa yerleştirilmeyebilirler. Kılavuzda yer alan tüm genel kurallar okul birincileri için de geçerli. 2008 ÖSS’de 160’dan az ÖSS puanı alan okul birincileri diğer adaylarda olduğu gibi yerleştirme işlemine alınmazlar.

Sporcu öğrenciler
Spor dallarında yetenekli ve üstün başarılı adaylar spor alanlarındaki yükseköğretim programlarına yerleştirilirken ağırlıklı ortaöğretim başarı puanları YÖK’ün belirlediği katsayıyla çarpılarak ÖSS puanlarına ekleniyor. Bu uygulamadan yararlanabilmek için olimpiyat oyunları, dünya şampiyonası, Akdeniz oyunları, Avrupa şampiyonası, Karadeniz oyunları, Güney Doğu Avrupa ülkeleri oyunları, üniversiade oyunları, dünya ve Avrupa gençlik olimpik festivali ile dünya askeri oyunlarında ilk üçe girmesi gerekiyor. Bu adaylar, merkezi yerleştirme dışında ÖSS puanları, ağırlıklı ortaöğretim başarı puanları, yükseköğretim programının kontenjanları ve adayların tercihleri gözönünde tutularak ÖSYM tarafından yerleştiriliyor.

Son düzenleme moderatör tarafından:
XİLAX HaRbİ KıZ
meslek liselerindeki okul birincileri içindede geçerlimi meslek liselerindeki okul birincilerinin avantajlımı bi bilginiz varmı ?????? bu arada paylaşım için saolun