Öğretmen atamaları olacak mı

Gündem bölümünde yer alan bu konu deep tarafından paylaşıldı.

 1. deep

  deep Harbi Aktif Üye

  Öğretmen atamaları olacak mı, yapılacak mı?
  [​IMG]
  MEB'den, ‘atanamayan öğretmen’ sorununa neşter. 10 yıllık öğretmen ihtiyacı belirlendi. Artık üniversite kontenjanları, ihtiyaca göre tespit edilecek. Öğretmen adayı da açık olan branşı seçerek yıllarca atama bekleme derdinden kurtulacak.

  Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), atanamayan öğretmen sorununu çözmek için önemli bir çalışma başlattı. YÖK ve üniversitelerle yürütülen projeyle öğretmen adaylarının, ihtiyaç duyulan alanda ve sayıda istihdamı sağlanacak. Üniversite kontenjanları, öğretmen ihtiyacına göre belirlenecek. Öğretmen adayı, üniversite tercihi yapmadan önce MEB’in 10 yıllık ihtiyacını elektronik ortamda görüp ona göre seçimde bulunacak. Böylece bazı branşlarda yığılma, bazılarında ise öğretmen bulamama sorunu yaşanmayacak.

  ‘Öğretmen İstihdam Projeksiyonları’ projesinin açılışına katılan Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, öğretmenlikte arz-talep ve istihdam arasında ciddi uyumsuzlukların meydana geldiğini söyledi. Arz ve talebi buluşturmayı amaçladıklarını belirten Bakan Avcı, istihdam projesiyle ilk ve orta öğretimde, kamu ve özel okullarda 2023’e kadar ihtiyaç duyulacak öğretmen sayısını belirlemek istediklerini kaydetti. Yapılacakları şu sözlerle anlattı: “Öncelikle öğretmen arz-talep projeksiyonları hazırlanacak. Ardından öğretmenliğe ilişkin insan kaynakları politikası ortaya konulacak. YÖK ve öğretmen yetiştiren fakültelerimiz, planlama ve yönetim imkânına kavuşacak. İstihdam edilebilecek öğretmen sayısına göre üniversite öğretmenlik program kontenjanları belirlenecek. Arz rasyonel verilere göre şekillendirilebilecek.”

  Nabi Avcı’nın verdiği bilgiye göre bugüne kadar öğretmen arz ve talebini etkileyen tüm değişkenler incelendi. Veriler, YÖK ve ÖSYM tarafından derlendi. Arz ve talebin belirlenmesinde etkili olan değişimler, Hacettepe Nüfus Etütleri Enstitüsü’nün katkısıyla belirlendi. 2012-2023 yılları arası il, şehir köy ve cinsiyet ayrıntısında tekli yaşlarda okul çağı nüfus projeksiyonları hesaplandı. Ayrıca 10 yıl boyunca yapılan atamalar kaydedildi. İstihdam projesiyle bakanlık, insan kaynakları planlamasını daha verimli şekilde yapacak. Adaylar da kariyer planlarını buna göre oluşturacak.

  ‘Mehmet Akif’i unutmayın’ talimatı

  Bakanlık, il milli eğitim müdürlüklerine gönderdiği yazıyla 12 Mart İstiklal Marşı’nın kabulü ve Mehmet Akif Ersoy’u Anma Günü’nün geniş katılımla kutlanmasını istedi. MEB Müsteşar Yardımcısı Merdan Tufan imzasıyla gönderilen yazıda şöyle denildi: “12 Mart’ta yapılacak olan ‘İstiklal Marşı’nın Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy’u Anma Günü’nün ilgili yönetmelik hükümleri doğrultusunda ilgili kurum ve kuruluşların katılım ve katkıları ile amacına uygun olarak aksamaya meydan verilmeden coşkulu bir şekilde kutlanmasını rica ederim.’’

  Özür durumu tayini başladı

  Milli Eğitim Bakanlığı, özür durumundan yer değiştirmelere ilişkin talepleri bugün almaya başlayacak. Bakanlık tarafından yapılan açıklamada, okullarda görevli öğretmenlerin iller arası eş durumu, sağlık durumu ve genel ve özel hayatı etkileyen sebeplere bağlı yer değişiklileri başvurularının 31 Ocak–6 Şubat tarihleri arasında iki aşamada elektronik ortamda alınacağı vurgulandı.