Öğretmen adayları KPSS'ye düzenleme istedi

Ömer
Yönetici
Öğretmen adayları KPSS'ye düzenleme istedi

İşsiz ve atanamayan öğretmen adayları Kamu Personel Seçme Sınavı (KPSS) sisteminin değiştirilmesini istedi.

İşsiz ve atanamayan öğretmen adayları Kamu Personel Seçme Sınavı (KPSS) sisteminin değiştirilmesini isterken, 180 bin işsiz öğretmen varken 4 bin 786 kişinin atanmasını ""komedi olarak nitelendirdiler. İşsiz ve atanamayan öğretmen adayları Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) önünde basın açıklaması yaptı.

Açıklamayı 2006 yılından beri atama bekleyen Tuğba Çelik isimli öğretmen adayı yaptı. Yapılan açıklamada, sayısı 180 bini bulan işsiz öğretmenlerin, 5-6 yılının boşuna gittiğine işaret edildi. Eğitim Fakültesi’nden mezun olan öğretmenlerin bir de KPSS’ye sokulmasının mantığa aykırı olduğu belirtilen açıklamada, eğitim fakültesi mezunu kişilerin öğretmenlikten başka vasıflarının olmadığının altı çizildi.

Açıklamada, "Bugün 180 bin olan işsiz öğretmen yarın katlanarak artacak ve ilerisi için maalesef ikinci bir ÖSS kabusu ülkemizin gençliğini beklemektedir. Sözgelimi 10 yıl sonra öğretmenler için KPSS devam ederse, 1 milyon öğretmen işsiz, umutları tükenmiş olarak kalacaktır''denildi.

ŞUBAT ATAMALARI KAMUOYU BASKINI YATIŞTIRMAK AMACIYLA YAPILIYOR
Açıklamada, 25 Şubat’ta yapılacak atamalara da dikkat çekilirken, 4 bin 786 kişilik atamanın 2 bin 500’ünün, sözleşmeli olan öğretmenlerin kadroya geçirilmesi olduğunun altı çizildi. 180 bin işsiz öğretmen ve 100 bin öğretmen açığı bulunan Türkiye’de 4 bin 786 öğretmen atamanın da komediden başka bir şey olmadığı ifade edilen açıklamada, "Bu atamanın kamuoyu baskısını yatıştırmak için yapıldığı, ihtiyaçla ve beklentiyle hiç örtüşmediği herkes tarafından bilinmelidir'' denildi.

Açıklamada, Milli Eğitim Bakanlığı’nın sistemli bir şekilde kadrolu istihdamı bırakarak güvencesiz sözleşmeli öğretmen atadığının altı çizildi.

Son düzenleme: