Odyometrist

Meslekler bölümünde yer alan bu konu cicozz tarafından paylaşıldı.

 1. cicozz

  cicozz Çocukluk cicozlarda saklı

  Odyometrist


  TANIM

  İnsanların işitme bozukluğunun derecesini çeşitli testler yardımı ile saptayan ve hastanın durumuna göre işitme cihazı ihtiyacını belirleyen ve uygulayan, gerekli durumlarda konuşma tedavisi veren kişidir.

  GÖREVLER

  - Kulak-Burun-Boğaz hekiminin hastayı muayenesinden sonra kulak hastalıklarının tanısı ve tedavi şeklinin belirlenmesinde yardımcı bir laboratuar hizmeti olan odyolojik testleri hekimin isteği doğrultusunda uygular,
  - İşitme ölçümü yapar ve test sonuçlarını hekime sunar,
  - Ağır işiten hastalara işitme cihazı uygular,
  - Gerektiğinde konuşma tedavisi verir,
  - Okullarda işitme taramaları yapar.

  KULLANILAN ALET VE MALZEMELER

  - Odyometri,
  - Timpometri,
  - Elektrofizyolojik odiyometre (ERA, BERA),
  - İşitme cihazları,
  - Denge testleri (Kalorik test),
  - Alan odiyometrisi (Çocuklarda).

  MESLEĞİN GEREKTİRDİĞİ ÖZELLİKLER

  Odyometrist olmak isteyenlerin;
  - Üst düzeyde genel yeteneğe sahip,
  - Biyoloji, elektronik ve fizik konularına ilgili ve bu alanda başarılı,
  - Hasta insanlara yardım etmekten hoşlanan,
  - Sorumluluk sahibi, dikkatli ve titiz,
  - Hoşgörülü ve sabırlı
  kimseler olmaları gerekir.

  ÇALIŞMA ORTAMI VE KOŞULLARI

  Odyometristler hastanelerde ve muayenehanelerde, özel eğitim merkezlerinde görev yaparlar. Görev yeri sessiz ve temizdir. Bazen işitme bozukluğu olan küçük çocuklara ve özürlülere işitme testi uygulamakta zorlukla karşılaşılabilirse de iş genellikle rahat ve tehlikesizdir. Çalışmaları sırasında yoğun olarak kulak, burun, boğaz hekimleriyle, teknisyenlerle, hasta ve hasta yakınlarıyla, zaman zaman çocuk gelişim uzmanlarıyla iletişim halindedirler.

  ÇALIŞMA ALANLARI VE İŞ BULMA OLANAKLARI
  Meslek elemanları, Sağlık Bakanlığı, üniversiteler, Sosyal Sigortalar Kurumu'na bağlı sağlık kuruluşlarıyla, özel hastanelerde, özel işitme testleri uygulayan merkezlerde görev yapabilirler.
  Halen hastanelerde ve diğer ilgili kuruluşlarda odiyometrist kadrosu bulunmamaktadır. Yüksekokul mezunu elemanlar, sağlık teknisyeni (aslında teknikerlerdir) kadrolarında çalışmak durumunda kalmaktadır. Kadro sorununun çözülmesi beklenmektedir.

  Odiyometri yeni gelişen bir daldır. Bu alanda yetişmiş elemanların artmasıyla, özellikle Kulak-Burun-Boğaz Servislerinde odiyometristlerin çalıştırılmasının yaygınlaşması beklenmektedir. Ayrıca, işitme engelliler okullarında da görev alabilirler.

  MESLEK EĞİTİMİNİN VERİLDİĞİ YERLER
  Mesleğin eğitimi fakültelerin Sağlık Hizmetleri meslek yüksekokullarının “Odyometri” ön lisans programında verilmektedir.

  MESLEK EĞİTİMİNE GİRİŞ KOŞULLARI
  Meslek liselerinin Tıp Elektroniği, Tıbbi Sekreterlik,Tıp Sekreterliği bölümlerinden mezun olanlar “Odyometri” ön lisans programına sınavsız olarak girebilirler.
  Meslek liselerinin sınavsız geçiş için belirlenen bölümleri dışındaki bölümlerden ya da liselerden mezun olanlar/olacaklar ise ÖSYM Başkanlığınca yapılan Öğrenci Seçme Sınavına (ÖSS) girmeleri, yeterli “Sayısal (SAY-1)” puanı almaları koşulu ile sınavsız yerleştirme sonunda kontenjan kalırsa ek yerleştirme ile açık olan programlara istedikleri taktirde Y-ÖSS puanlarına göre yerleştirilebileceklerdir.

  EĞİTİMİN SÜRESİ VE İÇERİĞİ
  Odyometri eğitim programı 2 yıl olup, eğitim pratik ve teorik olarak verilmektedir. Ayrıca, 1. yıl sonunda 40 işgünü staj yapılmaktadır.
  Odyometri programının;
  l.yılında: Fizyoloji, Anatomi, Biyomedikal Fizik, Psikolojiye Giriş, Mesleki Teknoloji, İşitme Ölçümü, İlk Yardım, Gelişim Psikolojisi, İşitme-Konuşma Anatomisi ve Fizyolojisi, İşitme Kayıpları, Kliniğe Giriş, Biyomedikal Instrumantasyon,
  2.yılında: Konuşma Gelişimi, Atipik Çocuk Psikolojisi, İşitme Cihazları, Odiyometride İleri Test Yöntemleri, Halk Sağlığı ve Deontoloji, Vestibüler Sistem ve Test Yöntemleri, Çocuk Test Yöntemleri gibi temel ve mesleki dersler okutulmaktadır,
  Ayrıca, 1. ve 2. yıllarda Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi, Türk Dili, Yabancı Dil ve seçmeli dersler alınmaktadır.

  MESLEKTE İLERLEME

  “Odyometri” ön lisans programını başarı ile bitirenler ÖSYM tarafından yapılan Dikey Geçiş Sınavında (DGS) başarılı oldukları taktirde,

  · Fizik,
  · İşitme engelliler öğretmenliği,
  · Sağlık Eğitimi

  Lisans programlarına dikey geçiş yapabilirler.

  BENZER MESLEKLER: Biyolog, Kimya mühendisi


  BURS, KREDİ VE ÜCRET DURUMU
  Meslek eğitimi süresince kazanç söz konusu değildir. Ancak koşulları uygun olan öğrenciler Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu' nun kredisinden yararlanabilirler.
  Eğitim sonrası kazanç çalışılan kurumun statüsüne, çalışma süresine, üstlenilen sorumluluk derecesine göre değişmektedir.

  Halen hastanelerde sağlık teknikerliği kadrosu bulunmadığından, mezunlar sağlık teknisyeni olarak göreve başlamaktadır.

  Ön lisans mezunu bir sağlık teknisyeni göreve l0. derecenin 2. kademesinden başlamakta ve derecesine göre maaş almaktadır. Odiyometristler asgari ücretin yaklaşık 3 katı maaş almaktadır. Bu miktar, çalışılan kuruma göre küçük de olsa bazı farklılıklar göstermektedir.

  DAHA AYRINTILI BİLGİ İÇİN BAŞVURULABİLECEK YERLER

  - İlgili Eğitim Kurumları,
  - Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü Ankara Meslek Danışma Merkezi,
  - Bünyesinde Meslek Danışma Merkezi Bulunan Türkiye İş Kurumu İl Müdürlükleri.


   
  Benzer Konular
  1. Odyometrist Nedir - Odyometrist Ne Demek

  Yükleniyor...
 2. XİLAX

  XİLAX HaRbİ KıZ

  biz bu mesleğe dikey geçişten girebilioruz ama pek atanmıyo sanırım...:):):) neyse paylaşım için çok saol