Obi Nehri

Coğrafya bölümünde yer alan bu konu Hasan Şeref İlhan tarafından paylaşıldı.

  1. Hasan Şeref İlhan

    Hasan Şeref İlhan Harbi Aktif Üye

    Yang-Çe'den sonra, Asya'nın en büyük nehridir. Uzunluğu, en büyük kolu İrtiş'in kaynağından Obi körfezine kadar, 5.300 km.'dir. Altay dağlarından çıkar. Kuzeybatıya doğru aktıktan sonra Samarovo yakınlarında en büyük kolu İrtiş'le birleşir. Bundan sonra birbirine yakın akan kollara ayrılarak yoluna devam eder. Bu kollar sık sık birbirini keserek adacıklar meydana getirir. En sonunda Kuzey Buz Deniz'inin bir girintisi olan Obi Körfezi'ne dökülür. İnce uzun bir körfez olan Obi Körfezi'nin uzunluğu 1.000 km. kadardır.

    Obi nehrinin havzası 3.000.000.000 kilometrekareye yakındır. Nehrin ulaştırmaya elverişli bölümlerinin uzunluğu 27.000 km.'dir. Obi'nin İrtiş'le birleşme yerinin güneyinde büyük Vasuiga bataklıkları uzanır. 250.000 kilometrekarelik bir alanı kaplıyan bataklıklar yazın asla geçit vermez, ilkbaharda da baştan başa su altında kalır. Bu mevsimde buraya Vasuiga Denizi adı verilir. Bataklığın kuzeyindeki bölümde kozalaklı ormanları vardır. Nehrin önemli bir kesimi kışın donar.

    Obi'nin en önemli kolu İrtiş'in uzunluğu 3.500 km., gene önemli kollarından Tobol'un uzunluğu 1.300 km., İçim'in uzunluğu 1.800 km.'dir. Her iki nehir de İrtiş'e akar. Obi'nin başka kolları Çulim, Tim, Vak, Sosva'dır.