Obama ve McCain’in siteleri saldırıya uğradı

Teknoloji Haberleri bölümünde yer alan bu konu sevdaL tarafından paylaşıldı.

 1. sevdaL

  sevdaL Sustuklarım Büyür İçimde

  Obama ve McCain’in siteleri saldırıya uğradı  Amerika’nın yeni başkanı Barack Obama ve seçimleri kaybeden rakibi John McCain’in propaganda siteleri bilgisayar korsanlarının saldırısına uğradı.  İSTANBUL - Başkanlık seçiminin hemen ardından gerçekleşen saldırılar, internet sitelerinin altyapısını kullanarak bir çok kullanıcıya “Phishing” adı verilen yöntemle istenmeyen e-postalar gönderildi. Amerikan yetkililerinin yayınladığı rapora göre, Başkanlık makamı için çalışan rakiplerin sunucuları üzerinden bir çok bilgi de çalınmış olabilir.

  FBI’ın yaptığı araştırma sonucu ortaya çıkan sonuçlara göre, Demokrat ve Cumhuriyetçi iki rakimin çevrim içi kampanyalarının yürütüldüğü sunucular üzerinden kullanıcıları aldatma yoluyla kişisel bilgilerini çalma anlamına gelen “Phishing” (İngilizce fishing / balık avlama kelimesinden türetilen elektronik posta üzerinden saldırı türü) gönderileri yapıldı.

  İlk olarak 5 Kasım’da gerçekleşen saldırıların, Obama’nın zafer konuşmasını içeriyormuş gibi görünen e-postalar gönderilen kullanıcıların ilgili bağlantı adreslerine tıkladıkları zaman video sayfası gibi tasarlanmış bir internet sitesi üzerinden sistemlerine zararlı yazılım yüklemelerini sağlamaya yönelik olduğu belirtildi.

  Kendini “Adobe Flash Player” gibi tanıtan zararlı yazılım, videonun izlenmesi için yüklenmesi gerektiğini ifade ediyor ve çalıştırıldığında kurbanın bilgisayarına kişisel bilgilerini gizlice toplayan ve korsanların ellerinde bulunan sunuculara yollayan bir truva atı (Trojan) yerleştiriyordu.

  Yetkililer, korsan saldırının Rusya ya da Çin üzerinden gerçekleştirilmiş olabileceğini belirtiyorlar.