Numara taşıma başlıyor

Teknoloji Haberleri bölümünde yer alan bu konu sevdaL tarafından paylaşıldı.

 1. sevdaL

  sevdaL Sustuklarım Büyür İçimde

  Numara taşıma başlıyor


  Mobil telefon aboneleri yarından itibaren, numara değiştirmeden operatörlerini değiştirebilecek.  Tüketiciler Birliği Genel Başkanı Nazım Kaya ve Mobil İletişim Sistemleri ve Araçları İşadamları Derneği (MOBİSAD)Genel Başkanı Murat Dursun, ortak bir yazılı açıklama yaparak, dikkat edilmesi gereken konulara işaret ettiler.
  Ortak açıklamada, bu uygulamayla birlikte sektörde rekabetin güçleneceği yeni bir dönemin başlayacağı belirtilirken, abonelere kendilerine en uygun operatörü seçmeleri, operatörlere de tarifelerini tüm tüketicilerin anlayabilecekleri biçimde ilan etmeleri çağrısı yer aldı.

  Açıklamada şöyle denildi:
  “Uygulamanın beklenen sonuçlarını sağlaması bakımından; GSM operatörleri tarifelerini tüm tüketicilerin anlayabilecekleri şekilde ilan etmeli, tüketiciler de kullanım alışkanlıklarına göre kendilerine en uygun ve ucuz olan tarifeyi seçmelidirler.
  Uygulamaya ilişkin hukuki düzenlemeler gereği; operatör değişikliği yapmak isteyen tüketicilerin geçerli bir kimlik belgesi ile tercih ettiği GSM operatörüne başvuru yapması yeterlidir.
  En geç altı gün içinde tüketicinin başvurusu gereğince, numara taşıma işlemi gerçekleştirilmiş olacaktır. Herhangi bir nedenle numara taşıma istekleri hukuki düzenlemelere aykırı olarak yerine getirilmeyen tüketiciler Telekomünikasyon Kurumu'na, Tüketiciler Birliği ve MOBİSAD'A sorunlarını iletebilirler.”