Nokia'dan akıllı ev platformu

Teknoloji Haberleri bölümünde yer alan bu konu sevdaL tarafından paylaşıldı.

 1. sevdaL

  sevdaL Sustuklarım Büyür İçimde

  Nokia'dan akıllı ev platformu


  Nokia cep telefonu kullanıcılarına akıllı ev sistemini mobil iletişim cihazları üzerinden kullanmayı mümkün kılacak yeni bir platform üzerinde çalışıyor.
  Nokia firması, Nokia Home Control Center (ev kontrol merkezi) olarak adlandırılan yeni bir akıllı ev platformu üzerinde çalıştığını duyurdu. Birbiri ile iletişim halinde cihaz ve sistemlerden oluşan akıllı ev, yeni nesil güvenlik, bilgi ve enerji yönetimi açısından oldukça önemli. Nokia bu tip bir platformu mobil cihaz üzerinden yönetmeyi mümkün hale getirerek kullanımı en basit hale indirgemeye çalışıyor.
  Diğer akıllı ev sistemleri ve modüllerine açık olacak platform, yüksek güvenlik çerçevesinde istenen ekleme ve çıkarmanın yapılmasını mümkün kılacak. Platform dahilindeki sistemlerin yönetimi de cep telefonu üzerinden gerçekleştirilecek. Kullanıcılar evlerindeki elektrik kullanımını izleyip kontrol edebilecek, cihazları açıp kapatabilecek ve ısı, kamera, hareket gibi farklı verileri izleyebilecek. Daha ileride sistem güvenlik, ısınma ve havalandırma sistemlerinin tamamı cep telefonu üzerinden kontrol edilebilecek.
  Nokia Kurumsal İş Geliştirme Genel Müdürü Teppo Paavola, "Akıllı ev pazarında büyüme potansiyeli görüyoruz. Mevcut akıllı ev uygulamaları sayesinde evler gerçekten akıllı hale geldi. Fakat bu sistemleri kolayca yönetebileceğiniz bir sistem henüz gerçekleştirilmedi. Biz bu boşluğu dolduracak açık bir platform yaratarak şirketlere kendi çözümlerini üretmelerini ve uygulamalarını sağlamayı amaçlıyoruz. Mobil iletişim cihazlarının da özellikle kullanıcı evden uzaktayken sistemleri kontrol etmenin en mantıklı ve pratik yol olduğu görüşündeyiz." dedi.