Nikotin nedir? Nikotinin zararları nelerdir?

Sağlık Merkezi bölümünde yer alan bu konu Ömer tarafından paylaşıldı.

 1. Ömer

  Ömer Yönetici

  nikotin.jpg Tütün yapraklarından çıkarılan, renksiz, açıkta bırakıldığında havadan oksijen alarak esmerleşen, 247 derecede kaynayan, 1,033 yoğunluğunda çok zehirli bir alkaloit. Bitkileri saran dış asalakları öldürmek için de kullanılır.

  İnce kıyılmış tütünü emerek ya da sigara şeklinde kullanılır. Nikotin tütün bitkisinde ve bu bitkinin tohumlarında, köklerinde ve yapraklarında bulunur. Nikotin çok zehirli bir maddedir. İnsanda gerginlik meydana getirir. Aşırı miktarda alındığında felç meydana gelebilir. Yüksek derecede bağımlılık yapar.
  Tütün ve tütün ürünlerden her yıl Amerika Birleşik Devletleri'nde 350 bin kişi ölürken, bu yüzden 22 milyar dolarlık sağlık harcaması yapılmakta ve 43 milyar dolarlık işgücü kaybı yaşanmaktadır.

  Sigaranın birçok yan etkisi bulunur; görme kabiliyetini azaltır, sigara içen insan uyurken çok fazla dinlenemez, hafıza kaybı yapabilir, gastrite neden olabilir, hazımsızlık oluşur, ayak damarlarında tıkanma yapıp zamanla kangrene neden olabilir, akciğer kanserine neden olur, cildi erken yaşlandırır, damar sertliğine neden olur, bronşite yol açar, kalp krizi riskini 20 kat arttırır ve %68 enfarktüs tehlikesi oluşturabilir. Ayrıca, hamilelikte kullanıldığında düşüğe neden olur ve ağız, gırtlak, damak kanserlerinin %90'ı da sigaraya bağlı meydana gelir.