Neden matematik öğreniyoruz?

Liseler bölümünde yer alan bu konu KabusTeam tarafından paylaşıldı.

 1. KabusTeam

  KabusTeam Üye

  Matematik uygarlığın aracıdır. Matematik çok yönlü bir bilimdir. Yayılma alanının ve derinliğinin sınırı yoktur. Bilim ve teknolojide olduğu kadar günlük yaşamda da vazgeçilmezdir. Çağlardan çağlara taşınan, ulusal sınır tanımayan, etkili, sağlam ve evrensel bir kültürdür.

  İnsanoğlu varoluşundan beri korkuyla, şüpheyle ve merakla içinde yaşadığı evreni tanımaya, doğa olaylarını açıklamaya ve doğaya egemen olmaya uğraşmaktadır. Gizlerini bilmediği için doğa olaylarını, yüzbinlerce yıl boyunca, korkuyla gözleyen insanoğlu, doğaya egemen olmak zorunda olduğunu kavradıktan sonra onunla amansız bir mücadeleye girmiştir. Bu mücadelede onun en hünerli aracı matematiktir. Tarih öncesi zamanlardan beri insanoğluna doğa üstü görünen pek çok olayın bilimsel açıklaması matematik ile yapılabilmiştir, evrenin mükemmel düzeni matematik ile ortaya konulmuştur. Örneğin, gök cisimlerinin hareketi, insanoğlunun daima merak ettiği hatta korktuğu olgulardandı. Şimdi Ay'ın ve Güneş'in tutulmasından korkmuyoruz; hatta tutulmaların ne zaman ve nerede olacağını çok önceden hesaplayabiliyoruz. Gök gürlemesinden, yağmurdan, selden korkmuyor; barajlar kuruyor, evlere, fabrikalara enerji akıtıyoruz. Dünyada ve hatta gezegenler arasında etkin bir haberleşme ağı yaratıyor, üstün bir iletişim ortamı kuruyoruz. Temeli matematiğe dayanan Elektrik ve Magnetizma Kuramı olmasa günümüzün enerji ve iletişim sistemleri çalışmazdı; yani radyolarımız çalışmaz, televizyonlarımız göstermez; barajlarımız elektrik üretmezdi. Işığın nasıl yayıldığını kolayca açıklıyoruz. Işığı yalnız aydınlatmada kullanmıyoruz; örneğin, x ışınlarını, lazer ışınlarını insanlığın sağlığı, refahı ve mutluluğu için kullanabiliyoruz. Süper bilgisayarlar üretiyor ve binlerce kişinin binlerce yılda bitiremiyeceği işlemleri saniyelerde yapıyoruz. Romantizmin başlıca kaynağı olan Ay'a ayak basıyoruz...

  Bütün bunları matematikle yapıyoruz.

  Matematiğin uygulanmadığı hiçbir teknik alan yoktur... Matematik yalnızca çağdaş bilim ve tekniğin temel aracı değildir... Tıp, sosyal, siyasal, ekonomi, işletme, yönetim v.b. bilimler de matematiksel yöntemlere dayanmak zorundadır. Kısaca matematik, insan aklının yarattığı en büyük ortak değerdir. Evrenselliği onun gücüdür. Çağları aşarak bize ulaşmıştır, çağları aşarak yeni kuşaklara ulaşacaktır. Büyüyerek, gelişerek, insanlığa hizmet edecek; her zaman taze ve doğru kalacaktır.

  Bu nedenle, matematik öğretimi bütün dünya ülkelerinde özel bir önem ve önceliğe sahiptir.  her Matematik Öğretmeninin öğretim yılının ilk dersini "Neden Matematik Öğreniyoruz?" konusuna ayırmaları gerekliliğine inanıyoruz. MATEMATİK akıl dilidir.
   
 2. AKGÜN

  AKGÜN Üye

  bir bilsem zaten.......
   
 3. elecTRo

  elecTRo Üyeee

  Matematik hayattır.... :D
   
 4. Rebel Angel

  Rebel Angel Harbi Kız

  matematiği hayatımızın her köşesinde kullanıoruzz..! sağol paylaşm için..:D
   
 5. green_eyes

  green_eyes Üye

  matemetik bence okullarda işkencedirama işimize yarayan zamanlarıda oluyo saol paylasım için
   
 6. Sabri

  Sabri Üye

  matematik

  tüm geleceğimi kökünden oynatan bir işkence
  ders demem imkansız...
  matematik benim ilkokul öğretmenimin öğrettiğine göre 123 gibi sayılardan oluşsan toplaması çıkarmsı kesiri olan bi dersdi..
  ama liseye gelince işler değişti..
  matematikmi görüyoruz dil bilgisimi belli değil..
  matematiğin içinde harfler var ya..inanabiliyorumusunuz
  lise 1 öyle böyle yalvarma yakarma bitirdim..
  2 de ise matemetiğin m sini unuttum
  Matematik lazım olmuyor demiyorum elbet oluyor
  ama harfsiz olanı
  size soruyorum
  Harflerle ilişkisi olan bir matematiğin gelcekte size ne yararı olacak?
  Kendim cevaplandırayım
  koca bir HİÇ
   
 7. SYSTEM

  SYSTEM Üye
  ---HİÇ--
  ---HİÇ--

   
 8. ali bey

  ali bey Yeni Üye

  Matematİk Hayatimizin Anlamli Bİr DÖnÜm Noktasidir , Fakat Bİz Anlamiyoruz O BaŞka Tabİ......
   
 9. MaVi_HoRoZ

  MaVi_HoRoZ Üye

  Matemetik Karnemizde gördüğümüz KOCa Bir 0 dır.
  İlk okulda gördüğümüz matematik harici Lisede öğrendimiz saçma sapan karışık matematik çorbası hiç bi işimize yaramaz bence!
   
 10. gergeous03

  gergeous03 Üye

  arkadaşlar bende green eyes'e katılıyorum matmatik okullarda işkencedir yani sonuç N.Ç.B
   
 11. benim en sevdigim derstir matematik:D niye ögrendigimizi merak etmiyorum ilerde bir gün işime yarar belki :D:D:D:D:D
   
 12. EMRE

  EMRE seda kolik


  adam olacak adam burdan belli oluyor işte bakın matematigi ögreniyor.:D
   
 13. pamuk prenses

  pamuk prenses Harbi Prenses

  e anlamayıncada işe yaramıyo:Dyinede gerekli.
   
 14. şeker

  şeker Üye

  koskoca MATEMATİK :)
   
 15. xisyankarx

  xisyankarx !!!.isyankar.!!!

  ewetya kocaman matamatik :D