Nazım Hikmet Sözleri

Ömer
Yönetici
Nazım Hikmet Sözleri, Nazım Hikmet Ran Özlü Sözleri, Nazım Hikmet'in Güzel Sözleri

Nazım Hikmet Ran'ın söylemiş olduğu bazı sözler

- Tahir olmak da ayıp değil Zühre olmak da,hattâ sevda yüzünden ölmek de ayıp değil.

- Memleketim:Bedreddin,Sinan,Yunus Emre ve Sakarya,kurşun kubbeler ve fabrika bacaları benim o kendi kendinden bile gizleyerek sarkık bıyıkları altından gülen halkımın eseridir.

- Memleketimi seviyorum:Çınarlarında kolan vurdum, hapisanelerinde yattım.Hiçbir şey gidermez iç sıkıntımı memleketimin şarkıları ve tütünü gibi.

- Bu göl İznik gölüdür.Durgundur.Karanlıktır.Derindir.Bir kuyu suyu gibi içindedir dağların.

- Yağmur yağıyordu boyuna.Sözü onlar alıp dediler ona :"Daha pazar kurulmadı kurulacak.Esen rüzgâr durulmadı durulacak.Boynu daha vurulmadı vurulacak."(Şeyh Bedrettin Destanı'ndan)

- Topraktan öğrenip kitapsız bilendir.Hoca Nasreddin gibi ağlayan,Bayburtlu Zihni gibi gülendir.Ferhad'dır.Kerem'dir.Ve Keloğlan'dır.(Türk Köylüsü şiirinden)

- Benim idealimdeki rejim olsa, ben de seni astırırdım. Sonra da darağacının altına oturup hüngür hüngür ağlardım!

- 66 santimetre karede gülüyor, ağzı kulaklarında, Amerikan amirali.Amerika, bütçemize 120 milyon lira hibe etti, 120 milyon lira."Amerikan emperyalizminin yarı sömürgesiyiz,dedi Hikmet.(Vatan Haini Şiiri)

- Nazım Hikmet vatan hainliğine devam ediyor hala.

- Ve gayrisi mesela benim on sene yatmam Laf-ı güzaftır.

- Pamuk gibiydi bembeyazdı ekmek.

- Yeni meydanlar açılmış uzaktaki şehrimde.

- Şimdi on yaşına bastı.Ben içeri düştüğüm sene ana rahmine düşen çocuklar.

- Ben içeri düştüğümden beri güneşin etrafında on kere döndü Dünya.

- Boğazlanan bir çocuğun kanı gibi aktı zaman.Sonra resmen kapandı O fasıl,Şimdi üçüncüden bahsediyor,Amerikan doları fakat gün ışıdı herşeye rağmen.

- Kararmasın yeter ki;Sol memenin altındaki cevahir!

- Giderayak işlerim var bitirilecek,giderayak.

- Serçe gibisin kardeşim.

- Bir senfoni vardı kulağımda çalınan,bitti artık hepsi...

- Ve aynı ihtirasla tekrar ediyorum yine.Onlar ki; toprakta karınca,su da balık, havada kuş kadar çokturlar.Korkak,cesur,cahil ve çocukturlar.

- Şair başarılı olmak için,yapıtlarında maddi yaşamı aydınlatmak zorundadır.

- Gerçek yaşamdan kaçan ve onunla bağıntısız konuları işleyen kimse,saman gibi anlamsızca yanmaya yargılıdır.

- İki şey var ancak ölümle unutulur,anamızın yüzüyle şehrimizin yüzü. (Saman Sarısı şiiri)

- Nabzını boşlukta sayan bir gece...(Kaçırılan Kız Kardeşler şiiri)

- Ya ölü yıldızlara götüreceğiz hayatı,ya da ölüm inecek yeryüzüne.

- Düşmana inat birgün daha fazla yaşayacaksın.

- Arkadaşlık ağaca benzer,kurudu mu bir daha yeşermez.3 Haziran 2007

- Sen yanmasan,ben yanmasam,biz yanmasak nasıl çıkar karanlıklar aydınlığa?(Hava Kurşun Gibi Ağır şiirinden)

- Mesele esir düşmekte değil,teslim olmamakta bütün mesele...

- İnsanların kanatları yok,insanların kanatları yüreklerinde. (Dört Güvercin şiiri)

- En fazla bir yıl sürer yirminci asırlarda ölüm acısı.(Karıma Mektup şiiri)

- Ben Türk dillinin Şairiyim. Hayatımı buna adadım.

- Yaşamak bir ağaç gibi tek ve hür ve bir orman gibi kardeşçesine. (Davet Şiiri)

- Gerçek şair kendi aşkı,kendi mutluluğu ve acısıyla uğraşmaz.Şiirlerinde halkının nabzı atmalıdır.

- Gökyüzünü başımın üstünde görmek bana yasak.(Bir Cezaevinde Tecritteki Adamın Mektupları şiiri)

- İçimde mis kokulu kızıl bir gül gibi duruyor zaman.(Vera'ya şiiri)